W oczekiwaniu na Caravaggia

Na Zamku Królewskim w Warszawie trwają przygotowania do wystawy „Caravaggio i inni mistrzowie”, która zostanie otwarta 9 listopada.

Publikacja: 23.10.2021 07:31

Żaneta Govenlock opowiada o  aranżacji wystawy

Żaneta Govenlock opowiada o aranżacji wystawy

Foto: Fotorzepa/ Monika Kuc

Na ekspozycję złoży się ponad 40 arcydzieł z XVI i XVII wieku z Włoch i Europy Północnej z Fundacji Roberta Longhiego.

Największe z nich to „Chłopiec gryziony przez jaszczurkę” Michelangelo Merisiego zwanego Caravaggiem z 1597 roku. Ale dzieła kontynuatorów i naśladowców jego stylu także mają w sztuce znaczenie przełomowe. Przyjadą do Warszawy w przyszłym tygodniu. Czekaja już na nie gotowe sale w specjalnej przygotowanej aranżacji, opracowanej przez Żanetę Govenlock.

- Eksponowanie tych ekspresyjnych i ciemnych obrazów na jasnych ścianach byłoby zaprzeczeniem malarstwa Caravaggia i caravaggionistów – tłumaczy autorska scenografii. Dlatego kolory we wnętrzach są, jak w dziełach malarzy, ciemne i głębokie, żeby obrazy mogły być jak najlepiej eksponowane, żeby nic nie rozpraszało przy ich odbiorze. Ciemne zielenie, fiolety i granaty prowadzą nas przez sale wystaw czasowych. Zieleń będzie tłem sceny rodzajowych i religijnych, fiolet – biblijnych, a granat pojawia się na ścianach najważniejszej sali z arcydziełem Caravaggia.

Czytaj więcej

„A Rekindled World”. U grobu cadyka i tuż po weselu

Wybitny włoski artysta jako główny bohater zajmie osobną centralną przestrzeń, a pozostałe dzieła będą rozmieszczone chronologicznie. W aranżacji bardzo istotne jest także ich oświetlenie, zgodne z wymaganiami konserwatorskimi, a jednocześnie podkreślające rangę prezentowanego malarstwa. Ukryte ruchome reflektory pozwolą na wydobycie wszystkich walorów dzieł – bogactwa koloru i technik malarskich.

Caravaggio (1571- 1610) był jednym z najbardziej nowatorskich artystów epoki baroku. Działał w Rzymie, Neapolu, na Malcie i na Sycylii. Jego nowatorstwo polegało na silnych mistrzowskich kontrastach cienia i światła oraz przenikliwej obserwacji modeli – ich naturalistycznej fizyczności, ruchu i psychiki. Jego styl naśladowały całe pokolenia malarzy europejskich. W efekcie wykształcił się nurt zwany caravaggionizmem. Jego reprezentantami byli m.in. Lorenzo Lotto, Carlo Saraceni, Bartolomeo Manfredi, Orazzio Borgianni, Giovanni Battista Caracciolo, a także Valentino de Bolougne z Francji, Jusepe de Ribera z Hiszpanii, czy Gerrit van Honthorst z Holandii

Obraz „Chłopie gryziony przez jaszczurkę” pochodzi z wczesnego okresu pobytu Caravaggia w Rzymie. Przykuwa uwagę naturalistycznym ujęciem tematu i wspaniałą gąr światła.

Czytaj więcej

Po werdykcie Konkursu. Chopin, marka prawdziwie globalna

Prof. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku mówił na konferencji prasowej, zapowiadającej wystawę „Caravaggio i inni mistrzowie. Arcydzieła z Fundacji Longhiego”, że należy ona do ekspozycji czasowych, prezentujących najważniejsze dokonania sztuki europejskiej. To nurt w programie Zamku równie ważny, jak wystawy związane z polską monarchią i dziedzictwem kulturalnym.

Wybitny włoski historyk sztuki Robert Longhi (1890-1970) był zafascynowany Caravaggiem i jego kontynuatorami oraz naśladowcami. Uznał Caravaggia za pierwszego malarza epoki nowożytnej. Zgromadzona przez niego kolekcja jest obecnie własnością Fundacji Historii Sztuki Roberta Longhiego we Florencji. Kurator wystawy Adam Badach dodaje, że choć była ona pokazywana m.in. Włoszech Francji, Hiszpanii, w Polsce zobaczymy ja po raz pierwszy.

Malarstwo
Będzie przełom w sprawie akwareli Kandinskiego? Niemcy przekazali akta śledztwa
Malarstwo
Wystawa Andrzeja Wróblewskiego w nowej wersji w Warszawie po sukcesie w Wenecji
Rysunek
Rysowniczka Aleksandra Rogala w U-jazdowskim
Malarstwo
Odnaleziony obraz Maurycego Gottlieba trafi na aukcję
Malarstwo
Namalować katolicyzm od nowa. Modzelewski i Czwartos w katedrze na Pradze