Kontynuacja relacji
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Wybuchy w Zaporożu
Podczas alarmu przeciwlotniczego w Zaporożu zgłoszono serię eksplozji — poinformował korespondent Ukrinformu.
Wcześniej Siły Powietrzne ostrzegły mieszkańców o rosyjskich dronach zauważonych nad regionem.
W wielu regionach, w tym w Zaporożu, ogłoszono alarm przeciwlotniczy.
W Równem zginęło sześć osób, w tym troje dzieci
We wsi Równe w obwodzie donieckim w wyniku rosyjskiego ostrzału zginęło sześć osób, w tym troje dzieci — poinformował szef Donieckiej Obwodowej Administracji Wojskowej Wadym Fiłaszkin.
„Wiadomo, że w Równem w gminie Myrnohrad zginęło sześć osób. Wśród nich jest troje dzieci” – napisał.
Szef administracji zauważył, że w sobotę około godziny 15:00 wieś znalazła się pod ciężkim ostrzałem rosyjskim, a jeden z pocisków trafił w dom, w którym przebywali mieszkańcy.
Biełgorod odwołuje wieczorne nabożeństwa prawosławne
Nabożeństwa w wigilię prawosławnych świąt Bożego Narodzenia obchodzonych 7 stycznia zostały odwołane „ze względu na sytuację operacyjną” – ogłosił 6 stycznia burmistrz Biełgorodu Walentin Demidow.
Prezydent Zełenski awansował szefa SBU na generała broni
Prezydent Wołodymyr Zełenski awansował szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy generała dywizji Wasyla Maliuka i jego zastępcę generała brygady Oleksandra Pokłada.
Ponad 900 żołnierzy Azowa pozostaje w niewoli rosyjskiej od 600 dni
Już od 600 dni w rosyjskiej niewoli przebywa ponad 900 żołnierzy 12. Brygady Specjalnego Przeznaczenia Gwardii Narodowej „Azow”.
„Od 600 dni w niewoli znajduje się ponad 900 bojowników 12. Brygady Specjalnego Przeznaczenia Gwardii Narodowej Azow, którzy walczyli z przeważającymi siłami wroga w oblężonym Mariupolu” – czytamy w oświadczeniu.
Stowarzyszenie odnotowało, że wiosną 2022 roku bojownicy Azow wywalczyli czas dla całego kraju, a dziś obowiązkiem każdego Ukraińca jest wydobycie ich z tej straszliwej niewoli.
Alarm w okolicach Dniepru
Zełenski: Odrzucimy każdy przejaw rosyjskiego terroru
Ukraina przygotowuje nowe kierunki współpracy z partnerami, szczególnie w zakresie dronów, wzmacniania zdolności kraju w zakresie wykorzystania dronów oraz przeciwdziałania rosyjskim dronom, wzmacniania zdolności walki elektronicznej — powiedział prezydent Ukrainy w codziennym wystapieniu.
Rolnicy zawieszają protest w Medyce
Czytaj więcej
Rolnicy z "Oszukanej Wsi" podpisali w sobotę porozumienie z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Czesławem Siekierskim. Szef resortu zobowiązał się do spełnienia postulatów rolników.
Media: Biznesmenka powiązana ze sprawą łapówkarstwa Ministerstwa Obrony jest właścicielką hoteli w Chorwacji
Z śledztwa opublikowanego 6 stycznia przez ukraińskie media wynika, że Tetiana Hłyniana, właścicielka firm, które w 2023 r. dostarczały żywność dla armii ukraińskiej po zawyżonych cenach, jest właścicielką hoteli w kurorcie Split w Chorwacji.
Wywiad wojskowy: Zdjęcia satelitarne potwierdzają atak na magazyny amunicji na Krymie
Zdjęcia satelitarne potwierdziły, że 4 stycznia ukraiński nalot uszkodził magazyny amunicji na okupowanym Krymie - poinformował ukraiński wywiad wojskowy (HUR).
NYT: USA borykają się z niedoborami rakiet dla ukraińskich systemów obrony powietrznej Patriot
Systemy Patriot odegrały kluczową rolę w obronie powietrznej Ukrainy w odpieraniu rosyjskich ataków powietrznych na terenie całego kraju. Według „New York Times” jeden pocisk przechwytujący Patriot może kosztować od 2 do 4 milionów dolarów.
Gubernator: W wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na obwód doniecki zginęło 11 osób, w tym 5 dzieci
Siły rosyjskie użyły przerobionych rakiet przeciwlotniczych S-300 do ataku na rejon Pokrowski.
Plus Minus: Cyryl ma własny program polityczny, a jego związek z Władimirem Putinem to małżeństwo z rozsądku, a nie z miłości
Czytaj więcej
O duszy rosyjskiej, chorobach Cerkwi i religijności Władimira Putina opowiadają wybitni prawosławni teologowie: Rosjanin i Ukrainiec.
Media: Dania opóźnia dostawę samolotów F-16 na Ukrainę
W połowie sierpnia Dania zobowiązała się dostarczyć Ukrainie 19 samolotów F-16, przy czym pierwsza partia sześciu samolotów ma zostać dostarczona do końca 2023 r., a pozostałe do 2025 r. w ramach wysiłków sojuszniczych mających na celu uzbrojenie Ukrainy.
Według Brytyjczyków rosyjska armia jest na dobrej drodze do utraty 500 000 żołnierzy w ciągu przyszłego roku
Brytyjskie Ministerstwo Obrony dodało, że przez cały 2023 r. w Rosji odnotowywano średnio 300 ofiar wojskowych dziennie. „Średnia dzienna liczba ofiar rosyjskich na Ukrainie wzrosła w 2023 r. o prawie 300. Jeśli w ciągu następnego liczba ta utrzyma się na obecnym poziomie roku Rosja straci na Ukrainie ponad pół miliona personelu”.
Urzędnik USA ostrzega przed „tragiczną” sytuacją w zakresie pomocy dla Ukrainy
Obawy o kontynuację wsparcia USA dla Ukrainy nasilają się w obliczu miesięcy konfliktów wewnętrznych w Kongresie dotyczących wydatków rządowych, w tym pomocy wojskowej dla Ukrainy.
Gubernator: Rosja planuje utworzenie muzeów propagandy wojennej w okupowanym obwodzie ługańskim
Władze rosyjskie w okupowanych częściach obwodu ługańskiego nakazały utworzenie ośrodków propagandowych udających „muzea specjalnej operacji wojskowej (rosyjskie określenie jej inwazji na Ukrainę na pełną skalę)” – powiedział gubernator Artem Łysohor.
Rosyjski urzędnik: Rosja zamierza do 2030 r. produkować ponad 32 000 cywilnych dronów rocznie
Projekt „Bezzałogowe systemy powietrzne”, wspierany przez rząd rosyjski pod koniec grudnia 2023 r., ma na celu zwiększenie krajowej produkcji dronów dla różnych sektorów przemysłu.
W ubiegłym roku Ukraina wyeksportowała 99,8 mln ton towarów
Wartość eksportu w 2023 r. była natomiast najniższa od 10 lat. Eksportowi drogowemu zaszkodziła blokada granic przez polskich transportowców.
Czytaj więcej
Wartość eksportu Ukrainy zmalała w 2023 o 18,7 proc. do 35,8 mld dolarów, była najmniejsza od 10 lat — podała minister handlu Julija Swyrydenko.
Podolak: Cała infrastruktura wojskowa Rosji powinna zostać zniszczona
- Ukraina ma odpowiednie narzędzia, by zniszczyć rosyjską infrastrukturę wojskową - przekonuje w rozmowie z Onetem Mychajło Podolak, doradca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy. - Jestem jedną z tych osób, które uważają, że cała infrastruktura wojskowa Rosji powinna zostać zniszczona: logistyka, zaopatrzenie, magazyny, centra szkoleniowe itp. My z kolei możemy pokazać, że jesteśmy na zupełnie innym poziomie, niż byliśmy, skoro potrafimy tę infrastrukturę niszczyć - powiedział ukraiński polityk.
Podolak zwrócił uwagę, że „wojna jest bardzo intensywna i zakrojona na szeroką skalę”. - W dodatku będzie stopniowo przenosić się na terytorium Federacji Rosyjskiej. Gdy tylko nastąpi znaczący przełom na linii frontu, nasilą się walki w Rosji. Zresztą już dziś Rosja odczuwa wojnę na swoim terytorium — mówił.
- Jednocześnie chciałbym podkreślić raz jeszcze, że Ukraina przestrzega wszystkich konwencji oraz zasad prowadzenia wojny i niszczy tylko cele wojskowe. Widać to bardzo wyraźnie na przykład na Morzu Czarnym, gdzie Ukraina atakuje tylko okręty wojenne, w przeciwieństwie do Rosji, która atakuje statki towarowe — zauważył Mychajło Podolak.
Ekspert przewiduje kolejne ciężkie ataki Rosji na Ukrainę
Jak zapewnił niedawno dowódca ukraińskich sił powietrznych, Mykoła Oleśczuk, obecnie Ukraina jest w stanie zestrzelić około 85 procent rosyjskich rakiet i dronów. Ale zachodni eksperci, jak Gustav Gressel z Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych (ECFR), wskazują na różnice w zależności od rodzaju ataku. Wskaźnik trafień jest wyższy w przypadku pojedynczych ataków i niższy – około 70 procent – w przypadku masowych ataków – wskazał Gressel.
Czytaj więcej
Na przełomie roku Rosja atakowała masowo dronami i rakietami Ukrainę. Ukraińska obrona przeciwrakietowa zestrzeliła większość celów, jednak ma znaczące słabości.
Komisja Rady Najwyższej podejmie decyzję ws. projektu ustawy o mobilizacji w przyszłym tygodniu
Komisja Rady Najwyższej ds. Bezpieczeństwa Narodowego, Obrony i Wywiadu podejmie decyzję w sprawie projektu ustawy o mobilizacji w przyszłym tygodniu, około 8–9 stycznia - zapowiedział jej sekretarz, pułkownik SBU Roman Kostenko. Już w sobotę komisja przeprowadzi natomiast konsultacje z Ministerstwem Finansów w sprawie środków potrzebnych do mobilizacji.
25 grudnia Rada Ministrów przedłożyła Radzie Najwyższej projekt ustawy „O zmianie niektórych aktów ustawodawczych Ukrainy w zakresie poprawy niektórych zagadnień mobilizacji, rejestracji wojskowej i służby wojskowej”. Dokument wywołał spore kontrowersje. Politycy i eksperci, na których opinie powołuje się agencja Ukrinform, twierdzą, że ustawa w obecnym kształcie nie zostanie poddana pod głosowanie w parlamencie.
Na Białorusi aresztowano członków zespołu rockowego Nizkiz. Nie wiadomo, za co
Regionalna, państwowa telewizja poinformowała, że trzech członków grupy muzycznej Nizkiz, która w 2020 roku, podczas protestów po sfałszowaniu wyborów prezydenckich, wydała protest song „Prawiły”, zostało zatrzymanych na Białorusi. Do zatrzymania doszło w Mohylewie. Muzycy trzy lata temu opuścili Białoruś i teraz postanowili wrócić.
Z opublikowanych nagrań wynika, że służby białoruskie zatrzymały wokalistę Alaksandra Iljina, basistę Siarhieja Kulszę i perkusistę Dzmitriego Chalaukina. Los czwartego członka zespołu, gitarzysty Leanida Nieściaruka, nie jest znany. Białoruskie media podają, że członkowie grupy „zostaną pociągnięci do odpowiedzialności”, ale nie precyzują, jakie zarzuty zostały lub mają zostać im postawione.
Rosjanie twierdzą, że zestrzelili ukraińskiego Mi-8
W ciągu ostatniej doby rosyjskie systemy obrony powietrznej zestrzeliły ukraiński śmigłowiec Mi-8, 29 dronów i jeden pocisk HIMARS – przekazało w sobotę biuro prasowe rosyjskiego Ministerstwa Obrony. Do statystyk, prezentowanych przez najeźdźców, eksperci podchodzą z dużym dystansem. Np. według Rosji Ukraina straciła na wojnie już 565 samolotów, choć nigdy tylu nie miała.
Ukraiński robot-zabójca rusza na front
Mychajło Fedorow, wicepremier Ukrainy, odpowiedzialny za rozwój nowych technologii, pokazał na Twitterze najnowsze dziecko tamtejszego przemysłu zbrojeniowego, a właściwie laboratoriów innowacji. „Jest jak Wall-E – usuwa śmieci”
Czytaj więcej
Mychajło Fedorow, wicepremier Ukrainy, odpowiedzialny za rozwój nowych technologii, pokazał na X (d. Twitter) najnowsze dziecko tamtejszego przemysłu zbrojeniowego, a właściwie laboratoriów innowacji.
Ruch na Moście Krymskim wstrzymany
Ruch pojazdów na Moście Krymskim jest chwilowo zablokowany — przekazano w komunikacie na Telegramie. Przebywających na przeprawie kierowców wezwano do zachowania spokoju i stosowania się do poleceń funkcjonariuszy.
Cień granic na negocjacjach akcesyjnych Ukrainy
Nowy polski rząd wszedł w buty poprzedniego pozostawiając gigantyczne korki na granicy UE z Ukrainą. Koszty dla zniszczonej gospodarki Ukrainy idą w miliony euro, korzyści dla polskich transportowców są nie odgadnięte, choć można zrozumieć ich desperację - uważa Sergiusz Najar, bankowiec i doradca ekonomiczny, były wiceminister infrastruktury i spraw zagranicznych.
Czytaj więcej
Nowy Rok zaczyna się w Unii Europejskiej po staremu, choć są nowe otwarcia.
Jak powstała rakieta S-300? Sowiecki program zbrojeniowy obfitował w katastrofy
Współczesny arsenał Putina byłby znacznie skromniejszy, gdyby nie decydujący wkład hitlerowskich uczonych.
Czytaj więcej
Dochodzenie w sprawie tragicznego incydentu rakietowego wykazało, że na wieś Przewodowo spadły fragmenty rakiety S-300 skonstruowanej jeszcze w ZSRR. Jak się okazuje, sowiecki program zbrojeniowy obfitował w katastrofy, które pochłonęły tysiące śmiertelnych ofiar. Warto jednak podkreślić, że współczesny arsenał Putina byłby znacznie skromniejszy, gdyby nie decydujący wkład hitlerowskich uczonych.
Zełenski apeluje o wykorzystanie na rzecz Ukrainy zamrożonych aktywów Rosji
„Wartość rosyjskich aktywów zamrożonych obecnie za granicą wynosi około 300 miliardów dolarów. Należy je wykorzystać we wsparciu Ukrainy” - zaapelował w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Podkreślił, że „to historyczna szansa, aby państwo terrorystyczne zapłaciło za swój terror”. „Rosyjskiej elicie i przywódcom nie zależy na życiu ludzkim, ale przede wszystkim na pieniądzach” - zauważył, podkreślając, że dla elit na Kremlu „utrata majątku będzie najbardziej bolesną stratą”. „Poczują prawdziwą siłę społeczności międzynarodowej i zobaczą, że świat jest silniejszy niż terror” - tłumaczył.
„Decyzja o wykorzystaniu zamrożonych rosyjskich aktywów do wsparcia Ukrainy będzie w pełni słuszną i uzasadnioną reakcją na agresję Rosji na Ukrainę. Wyśle właściwy sygnał wszystkim potencjalnym agresorom na całym świecie: atakowanie innego państwa się nie opłaca, sprawia, że agresor płaci” - argumentował Zełenski, zachęcając sojuszników do „szybkiego wdrożenia odpowiednich ram prawnych”. „W tym roku musimy osiągnąć wymierny postęp w kierunku wykorzystania zamrożonych rosyjskich aktywów na rzecz Ukrainy” - wezwał.
Eksplozje w Charkowie
„Są doniesienia o eksplozjach, które słychać w Charkowie” - donoszą miejscowe kanały na Telegramie. Nie ma na razie oficjalnego potwierdzenia tych doniesień ze strony ukraińskich władz.
Ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła w nocy dwa shahedy
W obwodzie mikołajowskim i chmielnickim w nocy 6 stycznia zostały zniszczone dwa rosyjskie drony typu Shahed-136/131 — przekazały w codziennym komunikacie Siły Powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy.
Alarm powietrzny w całej Ukrainie
We wszystkich obwodach Ukrainy ogłoszono alert powietrzny. Ma to związek ze startem MiG-a-31 z lotniska w pobliżu Mozdoku w Osetii Północnej na Kaukazie, wojskowej bazy rosyjskiego lotnictwa bombowego dalekiego zasięgu.
W Biełgorodzie wznawiają działalność centra handlowe
W rosyjskim Biełgorodzie swoją działalność wznawiają duże centra handlowe, po kilkudniowym zawieszeniu, wynikającym z sytuacji związanej z „zapewnieniem bezpieczeństwa kupującym” - poinformowała na Telegramie administracja miasta. Kina i galerie tymczasowo zamknęły drzwi 30 grudnia, po ostrzale miasta. Mer Walentin Demidow zaznaczył, że ponowne zamknięcie tych obiektów nie jest wykluczone.
Po raz pierwszy na Ukrainie święto Trzech Króli obchodzone jest według nowego kalendarza
Dziś, 6 stycznia, kościoły katolickie, protestanckie i większość prawosławnych świętują Objawienie Pańskie. W tym roku po raz pierwszy na Ukrainie święto to, popularnie nazywane Trzech Króli, oficjalnie obchodzone jest 6 stycznia. Cerkiew prawosławna Ukrainy i Ukraińska Cerkiew greckokatolicka zgodziły się odejść od tradycyjnego kalendarza juliańskiego, który jest używany w Rosji, od 1 września ub. r. Dlatego obecnie większość dat kościelnych obchodzona jest 13 dni wcześniej, niż dotychczas. Jednocześnie przejście na nowy kalendarz jest dobrowolne, więc niektóre parafie czy klasztory nadal mogą funkcjonować według starych zasad. Dlatego część Ukraińców nadal będzie obchodzić święto Trzech Króli według kalendarza juliańskiego 19 stycznia.
Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało o zniszczeniu czterech ukraińskich rakiet nad Krymem
Rakiety miały zostać strącone ok. 30 minut po północy, czasu moskiewskiego, przez zestawy przeciwlotnicze.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 363 870 żołnierzy, 6 018 czołgów, 11 158 pojazdów opancerzonych, 8 617 zestawów artyleryjskich, 950 wyrzutni rakiet, 633 zestawy przeciwlotnicze, 329 samolotów, 324 śmigłowce, 6 787 bezzałogowych statków powietrznych, 1 786 pocisków manewrujących, 23 jednostki nawodne, 1 okręt podwodny, 11 478 pojazdów (w tym cystern), 1 317 jednostek sprzętu specjalnego.
Najważniejsze wydarzenie w Dagestanie w 2023 r.? Wizyta Putina
Władze Dagestanu, rosyjskiej republiki autonomicznej, sąsiadującej z Azerbejdżanem i Gruzją, opublikowały w mediach społecznościowych listę 20 najważniejszych, pozytywnych wydarzeń w regionie w ubiegłym roku. Pierwsze i trzecie miejsce zajmują wydarzenia związane z wizytą Władimira Putina.
Zdaniem władz regionu, głównym pozytywnym zdarzeniem minionego roku dla Dagestanu było „spotkanie w sprawie rozwoju turystyki w Derbencie oraz spotkanie Władimira Putina z mieszkańcami tego miasta”. Doszło do tego 28 czerwca. Na trzecim miejscu znalazło się natomiast zaproszenie na Kreml 8-latki, która w Derbencie „nie mogła spotkać się z prezydentem z powodu otaczających go ludzi”. Zdjęcie z płaczącą dziewczynką rzekomo pokazano później rosyjskiemu przywódcy, który zaprosił ją do Moskwy, wraz z rodzicami.
W Dagestanie w 2022 roku miały miejsce największe protesty po ogłoszeniu przez Kreml mobilizacji. Tak opisywaliśmy je w „Rzeczpospolitej”:
Czytaj więcej
Od tygodnia w Dagestanie trwają protesty przeciw mobilizacji, które od niedzieli zamieniły się w rozruchy.
Nagranie z podsumowaniem piątkowych wydarzeń na froncie
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy opublikował w mediach społecznościowych klip z podsumowaniem najważniejszych wydarzeń z 681. dnia wojny
Podsumowanie piątkowych wydarzeń
Doniesienia z 681. dnia wojny Rosji z Ukrainą można prześledzić w naszej wczorajszej relacji.
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 4 na 5 stycznia nad Krymem zestrzelonych miało zostać 36 ukraińskich dronów.