Niedzielna relacja
Wydarzenia z 382. dnia wojny Rosji z Ukrainą można śledzić w naszej nowej relacji.
Czytaj więcej
Minął rok od rozpoczęcia wojny na Ukrainie. Rosjanie rozpoczęli swoją inwazję 24 lutego 2022 roku. Ofensywa, która według twierdzeń Kremla miała potrwać kilka dni, przerodziła się w długotrwały konflikt.
Kończymy relację
Najnowsze informacje z Ukrainy już w niedzielę rano.
Zełenski: Ponad 40 ataków rakietowych na Charków w tym roku
„Tylko od początku tego roku – w niecałe dwa i pół miesiąca – ponad czterdzieści wrogich pocisków uderzyło już w Charków” – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w swoim ostatnim przemówieniu.
Załużny i Milley rozmawiali o potrzebach obronnych Ukrainy
Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Walery Załużny i przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów USA gen. Mark Milley rozmawiali o potrzebach obronnych Ukrainy.
„Rozmawiałem telefonicznie z przewodniczącym Kolegium Połączonych Szefów Sztabów generałem Markiem Milleyem. Omówiliśmy szereg ważnych dla nas tematów. Szczegółowo skupiłem się na kwestii potrzeb obronnych Ukrainy” – napisał Załużny na Telegramie. Załużny powiedział, że obie strony rozmawiały o dostawach amunicji i sprzętu. Podkreślił także potrzebę wzmocnienia ukraińskich zdolności obronnych w ramach pomocy.
„Jestem wdzięczny prezydentowi USA Joe Bidenowi, osobiście generałowi Markowi Milleyowi i wszystkim mieszkańcom Stanów Zjednoczonych za ich wsparcie dla Ukrainy” – napisał Załużny.
Rosyjski atak rakietowy uszkodził gazociąg w Zaporożu
Rosyjski atak rakietowy uszkodził obiekt przemysłowy i gazociąg w mieście Zaporoże - poinformowała Prokuratura Generalna.
Obszary skażone materiałami wybuchowymi na Ukrainie mogą być wielkości Wielkiej Brytanii
HALO Trust, globalna organizacja zajmująca się usuwaniem min, szacuje, że miny i materiały wybuchowe na Ukrainie mogły skazić terytorium wielkości Wielkiej Brytanii - podaje The New York Times.
W okupowanym Ługańsku działacze ruchu Żółtej Wstążki pokazują, że czekają na Siły Zbrojne Ukrainy
Ostrzelane dwie miejscowości w regionie sumskim
W sobotę 11 marca wojska rosyjskie ostrzeliwały dwie wspólnoty terytorialne regionu Sumy - poinformowała regionalna administracja wojskowa Sum. Nie odnotowano większych strat, nikt nie został ranny.
Zełenski: Rosja stanie się przykładem klęski i kary za terror
Rosja stała się synonimem terroru i stanie się przykładem klęski i sprawiedliwej kary - powiedział to w swoim najnowszym przemówieniu wideo, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Daniłow: okupanci nie zabierają ciał swoich żołnierzy, bo nikt ich nie potrzebuje
Czytaj więcej
Zacięte walki toczą się na obrzeżach Bachmutu i na niektórych ulicach miasta, a siły ukraińskie eliminują tam ogromną liczbę rosyjskich najeźdźców - powiedział sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow.
Rosjanie zabili cywila i ranili czterech w obwodzie donieckim
Prokuratura Generalna poinformowała, że rosyjskie wojska uderzyły w miejscowości Kostiantynówka, wsi Mikołajówka koło Kramatorska i Maksymilianówka koło miejscowości Mariinka, niszcząc domy, budynki mieszkalne, samochody i infrastrukturę cywilną.
Niemcy nie palą się do pomocy w ramach artykułu 5. NATO
Czytaj więcej
Tylko mniej niż połowa Niemców byłaby za udzieleniem pomocy militarnej zaatakowanemu sojusznikowi w NATO - wynika z sondażu.
Pożar w siedzibie moskiewskiej telewizji
W moskiewskim biurze Spas, propagandowego kanału telewizyjnego finansowanego przez kościół, wybuchł pożar - poinformowała rosyjska państwowa agencja informacyjna TASS. Nie zgłoszono żadnych ofiar.
Spas jest własnością Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej i koncentruje się na promowaniu programu Cerkwi.
Rząd Wielkiej Brytanii wezwał największych sponsorów igrzysk olimpijskich do wywarcia presji na MKOL
Czytaj więcej
Rząd Wielkiej Brytanii wezwał największych sponsorów igrzysk olimpijskich do wywarcia presji na Międzynarodowy Komitet Olimpijski w związku z jego propozycjami zezwolenia rosyjskim i białoruskim sportowcom na ponowne konkurowanie w sporcie międzynarodowym i igrzyskach w Paryżu.
Media: Iran zawarł umowę na zakup myśliwców Su-35 z Rosji
W ciągu ostatniego roku Iran rozwinął silne więzi z Rosją w różnych sektorach, min. dostarczając Rosji drony kamikadze Shahed-136, których siły rosyjskie używają do ataków na ukraińską infrastrukturę energetyczną.
Siły Powietrzne Ukrainy przeprowadzają sześć nalotów na pozycje rosyjskie
W ciągu dnia Siły Powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy przeprowadziły sześć nalotów na wrogie zgrupowania personelu i sprzętu wojskowego - wynika z raportu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.
„W ciągu dnia Siły Powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy przeprowadziły sześć nalotów na wrogie skupiska personelu i sprzętu wojskowego. Jednostki rakietowe i artyleryjskie uderzyły w cztery skupiska personelu wroga, jeden magazyn amunicji i dwie lokalizacje stacji walki radioelektronicznej” — czytamy w komunikacie.
Rosja: WWF to "zagraniczny agent"
Czytaj więcej
Według rosyjskiego Ministerstwa Sprawiedliwości, międzynarodowa organizacja „pod pozorem ochrony przyrody i środowiska… próbowała wpływać na decyzje władz wykonawczych i ustawodawczych” oraz „utrudniała realizację projektów przemysłowych i infrastrukturalnych” - donosi Associated Press.
Sztab Generalny: Rosja przeprowadza wiele nieudanych ataków na froncie wschodnim
Według Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy siły rosyjskie przeprowadziły 11 marca nieudane ofensywy w pobliżu Kupiańska, Łymanu, Awdijiwki, Marinki i Szachtara.
W Kijowie przywrócono zasilanie, ale pięć procent mieszkańców nadal nie ma ogrzewania
Zasilanie zostało przywrócone wszystkim mieszkańcom Kijowa po południu 11 marca po tym, jak w niektórych dzielnicach doszło do przerw związanych z masowym atakiem rakietowym ze strony Rosji dwa dni wcześniej - podaje Miejska Administracja Wojskowa Kijowa.
Rosyjskich najemników dzieli już tylko około 10 kilometrów od zamknięcia okrążenia wokół Bachmutu
Czytaj więcej
Rosyjskich najemników dzieli już tylko około 10 kilometrów od zamknięcia okrążenia wokół miasta.
Rosja uderza w infrastrukturę krytyczną w Zaporożu
Rosja zaatakowała infrastrukturę krytyczną w Zaporożu, prawdopodobnie przy użyciu pocisków przeciwlotniczych S-300 - poinformowała Wojskowa Administracja Obwodu Zaporoskiego.
Reznikow: Rosja wystrzeliła 821 rakiet na Ukrainę od początku inwazji
Rosja wystrzeliła 821 rakiet na terytorium Ukrainy w ramach 15 masowych ataków od rozpoczęcia inwazji na pełną skalę - powiedział minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow podczas spotkania z ministrem obrony Norwegii Bjørnem Arildem Gramem w Kijowie.
Dominik Hasek: NHL napluła w twarz dzieciom zabitym w Ukrainie
Czytaj więcej
Były znakomity bramkarz Dominik Hasek nie ustaje w gromieniu NHL, czyli amerykańskiej ligi hokeja, w której – jak gdyby nigdy nic – grają Rosjanie. To na razie wołanie na puszczy, ale Czech na pewno się nie podda, tak jak nie poddawał się, gdy był gwiazdą na lodowisku.
Była prezydent Estonii wzywa Zachód do przekazania Ukrainie myśliwców
„Jeśli Ukraińcy mówią, że potrzebują myśliwców, musimy im pomóc” – powiedziała Kersti Kaljulaid w wywiadzie dla niemieckiego dziennika Tagesspiegel, opublikowanym 10 marca.
Ignat: Patrioty zestrzelą nie tylko rakiety, ale i samoloty wroga
Systemy obrony powietrznej Patriot, które Ukraina otrzymuje od międzynarodowych partnerów, mogą zestrzelić nie tylko pociski balistyczne, ale także wrogie samoloty, które przeprowadzają ataki rakietowo-bombowe na terytorium Ukrainy z terytoriów okupowanych - zwrócił uwagę rzecznik ukraińskiego lotnictwa Jurij Ignat. - Obecność systemów przeciwlotniczych dalekiego zasięgu, a także samolotów zdolnych do uderzenia na odległość ponad 150 kilometrów, odepchnie rosyjskie samoloty od naszych granic. Jasne jest, że chcielibyśmy zobaczyć nie tylko zestrzelone raszystowskie rakiety manewrujące, ale także ich samoloty, które często pojawiają się na linii walki - mówił w ukraińskiej telewizji.
Ukraina na wiosnę otrzyma leopardy w ramach umowy trzech krajów
Pierwsza partia czołgów Leopard 1, w ramach duńsko-niemiecko-holenderskiego projektu przerzutu czołgów na Ukrainę, zostanie dostarczona Kijowowi wiosną - powiedział Troels Lund Poulsen, pełniący obowiązki ministra obrony Danii, po wizycie w niemieckim zakładzie Flensburger Fahrzeugbau (FFG), który zajmuje się przygotowaniem czołgów Leopard 1 do przesłania na Ukrainę.
- Bardzo się cieszę, że odwiedziłem FFG. Byłem tam, aby upewnić się, że prace nad przygotowaniem czołgów Leopard 1 dla Ukrainy postępują tak, abyśmy mogli je jak najszybciej wysłać. Jestem dumny, że Dania, we współpracy z innymi krajami, tą dużą i ważną darowizną wspiera ukraińską walkę o wolność i nadal mamy nadzieję, że wiosną uda nam się dostarczyć pierwsze czołgi na Ukrainę – powiedział minister. W ramach współpracy Danii, Niemiec i Holandii, na Ukrainę ma trafić co najmniej 100 czołgów Leopard 1.
Pierwsza dostawa LNG flotą Orlenu do Świnoujścia
Do gazoportu w Świnoujściu dopłynął pierwszy gazowiec z floty Grupy Orlen. Jak powiedział wicepremier, minister aktywów państwowych, Jacek Sasin, obecnie nie importujemy już ropy, gazu ani węgla z Rosji.
Czytaj więcej
Do gazoportu w Świnoujściu dopłynął pierwszy gazowiec z floty Grupy Orlen. Pierwszym metanowcem, który jest wyczarterowany przez Polskę, jest gazowiec noszący imię Lecha Kaczyńskiego.
Rosjanie ponownie ostrzelali Chersoniu, są ofiary
W sobotę 11 marca około południa Rosjanie ponownie ostrzelali Chersoń, zabijając trzech mieszkańców - poinformowała na Telegramie Prokuratura Okręgowa w Chersoniu. „11 marca 2023 roku wojska państwa-agresora ponownie ostrzeliwały miasto Chersoń. Trzech cywilów zginęło w wyniku trafienia wrogim pociskiem w pobliżu supermarketu. Liczba ofiar jest jeszcze ustalana, trwa ostrzał miasta” - czytamy we wpisie. W wyniku ataku zniszczona została również infrastruktura cywilna.
Zełenski nie przemówi na oscarowej gali
Amerykańska Akademia Filmowa kolejny raz odrzuciła prośbę prezydenta Ukrainy o możliwość wystąpienia podczas uroczystości wręczenia Oscarów. Wołodymyr Zełenski chciał poruszyć temat wojny w jego kraju. Akademia Filmowa nie uzasadniła odmowy - informuje telewizja Biełsat.
Gen. Skrzypczak: Obrona Bachmutu nie ma już sensu
- Symboli się nie broni. No, politycy uważali inaczej - mówił były dowódca Wojsk Lądowych w podkaście „Układ Otwarty”.
Czytaj więcej
Wszyscy mówią, że rosyjscy żołnierze mają niskie morale. Ale się biją. Dalej się biją, dalej walczą, więc trzeba wywołać taką destrukcję w szeregach armii rosyjskiej, żeby oni po prostu chcieli porzucić pole walki i pójść do domu - ocenił gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych.
Kandydat na szefa fińskiego rządu określił, czym będzie zwycięstwo Ukrainy
Co będzie oznaczać zwycięstwo Kijowa w wojnie z najeźdźcami? - Wyparcie rosyjskich wojsk z Ukrainy lub podpisanie układu pokojowego, na który będą się mogli zgodzić Ukraińcy. Tylko oni będą mogli o tym zdecydować. Dlatego musimy ich wspierać tak długo, jak będą tego potrzebować - powiedział w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Petteri Orpo, szef partii Kokoomus, kandydat na premiera Finlandii.
Czytaj więcej
Trzeba stworzyć fundusz Wolności Ukrainy. Będzie to sygnał dla Ukrainy, że będziemy im pomagać. Ale i do Putina, że Unia się nie podda, że będziemy wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie trzeba – mówi kandydat na premiera Finlandii Petteri Orpo.
Miedwiediew zdenerwowany rozpatrzeniem przez Zełenskiego petycji ws. zmiany nazwy Rosji
Były rosyjski prezydent i premier Dmitrij Miedwiediew zareagował na swoim Telegramie na rozpatrzenie przez Wołodymyra Zełenskiego petycji, dotyczącej zmiany nazwy Rosji na Moskwę. Zaproponował w odpowiedzi zmianę nazwy Ukrainy. „Na pewno nie Mała Rosja. Tylko Świnia Bandera-Rzesza” - napisał.
Zełenski do odpowiedzi na petycję był zobligowany przez przepisy.
Czytaj więcej
Liczba podpisów pod petycją z żądaniem zmiany nazwy Rosji na Moskwę i Federacji Rosyjskiej na Federację Moskiewską przekroczyła wymagane 25 tys. Prezydent Wołodymyr Zełenski musiał się więc do niej oficjalnie odnieść. Uczynił to w tym tygodniu.
Jeden rosyjski okręt z kalibrami na Morzu Czarnym
Na Morzu Czarnym służbę bojową pełni obecnie pięć rosyjskich okrętów, w tym jeden z siedmioma pociskami Kalibr na pokładzie - poinformowało w sobotę dowództwo Marynarki Wojennej Ukrainy. Ponadto na Morzu Azowskim znajduje się jeden okręt Rosjan, na Morzu Śródziemnym liczba rosyjskich okrętów zmniejszyła się do siedmiu, z czego trzy mają na pokładzie kalibry.
Rosjanie przekonują o „wyjątkowej celności” rakiety R-37
Nowa rosyjska rakieta powietrze-powietrze R-37M wykazała „najwyższą skuteczność bojową użycia” - jej prawdopodobieństwo trafienia w cele wynosi prawie jeden - twierdzi propagandowa agencja RIA Nowosti, powołując się na „poinformowane źródło”. Według tego ostatniego pociski te były dotychczas używane przeciwko różnym ukraińskim celom powietrznym z rosyjskich myśliwców Su-35S, MiG-31BM oraz najnowszych Su-57. - Rakiety R-37M zestrzeliły ukraińskie myśliwce Su-27 i MiG-29, samoloty szturmowe Su-25, bombowce frontowe Su-24M, nisko latające helikoptery i różne drony, w tym Bayraktary. Jednocześnie pocisk wykazał wysoką skuteczność w trafianiu w cele, manewrowanie z dużym przeciążeniem - dodało „źródło”, według którego zmodyfikowana radziecka rakieta 3-27 „teraz nie ma sobie równych na świecie”.
Kanada zakazała importu aluminium i stali z Rosji
Kanadyjskie Ministerstwo Finansów poinformowało o wprowadzeniu embarga handlowego na rosyjską stal i aluminium, zakazując importu tych produktów. „Import wszystkich rosyjskich produktów aluminiowych – takich jak nieprzetworzone aluminium, blachy aluminiowe, a także gotowe produkty, w tym pojemniki i inne artykuły gospodarstwa domowego – jest od teraz zabroniony” – czytamy w komunikacie. Zakazem importu objęto również wszystkie rosyjskie wyroby stalowe. Według resortu jeszcze w 2021 roku Kanada sprowadziła z Rosji aluminium o wartości 45 mln dolarów i wyroby stalowe o wartości 213 mln dolarów.
Prezydent Ukrainy odpowiedział na petycję ws. zmiany nazwy Rosji
Zdaniem Wołodymyra Zełenskiego sprawa nie jest prosta do rozstrzygnięcia.
Czytaj więcej
Liczba podpisów pod petycją z żądaniem zmiany nazwy Rosji na Moskwę i Federacji Rosyjskiej na Federację Moskiewską przekroczyła wymagane 25 tys. Prezydent Wołodymyr Zełenski musiał się więc do niej oficjalnie odnieść. Uczynił to w tym tygodniu.
W Melitopolu słychać było ponad 10 eksplozji
W okupowanym przez Rosjan Melitopolu słychac było ponad 10 głośnych eksplozji - poinformował mer tego miasta, Iwan Fedorow. „Głośno w Melitopolu. Mieszkańcy zgłaszają ponad 10 głośnych wybuchów w północnej części miasta” – czytamy we wpisie na Telegramie. Nie ma na razie oficjalnych informacji o przyczynach tych eksplozji.
Sześcioletnia gimnastyczka, która straciła nogę po ostrzale, wznawia treningi
Sześcioletnia Sasza Paskal z Odessy, która w maju ubiegłego roku straciła nogę w wyniku ostrzału rakietowego, otrzymała nową protezę i wraca do gimnastyki - przekazała w mediach społecznościowych miejsca rada. „Dzięki zbiórce charytatywnej, prowadzonej przez pracowników Wydziału Finansów Urzędu Miejskiego w Odessie, Sasza Paskal otrzymała najnowocześniejszą bioniczną protezę, która została wykonana (...) indywidualnie, uwzględniając wszystkie potrzeby dziewczynki i dając jej możliwość prowadzenia aktywnego życia” – czytamy we wpisie. Zaznaczono, że sześciolatka przechodzi obecnie rehabilitację i wraca do treningów gimnastycznych, które zaczęła w wieku trzech lat.
Rosja po raz pierwszy weszła do pierwszej piątki największych partnerów handlowych Indii
Po raz pierwszy w historii Rosja znalazła się w pierwszej piątce największych partnerów handlowych Indii - wynika z danych indyjskiego Ministerstwa Handlu i Przemysłu. W poprzednim zestawieniu była na pozycji 25. „Stało się tak za sprawą gwałtownego wzrostu wymiany handlowej między obydwoma krajami – jeśli w ubiegłym roku było to zaledwie 13,1 mld dolarów, to w pierwszych dziesięciu miesiącach roku finansowego 2022-2023 osiągnęło rekordowe 39,8 mld dolarów. Ponadto Indie eksportowały do Rosji towary za 2,5 mld dolarów, a importowały za 37,3 mld dolarów, czyli deficyt ich bilansu handlowego wyniósł 34,8 mld dolarów” - pisze propagandowa rosyjska agencja RIA Nowosti.
Rosjanie ostrzeliwali w piątek obwód chersoński 71 razy. Są ofiary
W ciągu ostatniego dnia armia rosyjska przeprowadziła 71 ostrzałów w obwodzie chersońskim.Zginęły trzy osoby, a pięć kolejnych zostało rannych - poinformował Ołeksandr Prokudin, szef Chersońskiej Obwodowej Administracji Wojskowej. Według niego same miasto Chersoń zostało ostrzelane przez agresorów cztery razy. 14 pocisków trafiło w dzielnice mieszkalne i budynki prywatne.
Według Ukraińców Rosja straciła w piątek ponad tysiąc żołnierzy
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy opublikował zaktualizowane statystyki dotyczące rosyjskich strat. Według nich w ciągu ostatniej doby najeźdźcy stracili aż ok. 1010 żołnierzy, 10 czołgów i 20 transporterów opancerzonych oraz pojedyncze sztuki innych rodzajów uzbrojenia.
Biden spotkał się z von der Leyen, rozmawiali o wojnie na Ukrainie
Podczas spotkania w Białym Domu prezydent USA Joe Biden i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen rozmawiali m. in. o gospodarce, współpracy handlowej, a także wojnie Rosji z Ukrainą. We wspólnym oświadczeniu podkreślono „niezachwiane wsparcie dla Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne”.
„Stany Zjednoczone i Unia Europejska pracują nad zapewnieniem Ukrainie tak długo, jak to konieczne, bezpieczeństwa, wsparcia gospodarczego i humanitarnego, którego potrzebuje. Wspólnie pracowaliśmy nad zaopatrzeniem Sił Zbrojnych Ukrainy w sprzęt wojskowy i szkoleniem (...) Pozostajemy zaangażowani w zapewnianie i mobilizację międzynarodowego wsparcia, w tym z sektora prywatnego, na rzecz stabilności gospodarczej i finansowej Ukrainy” - czytamy w oświadczeniu, opublikowanym na stronie Białego Domu.
Czytaj więcej
Stany Zjednoczone i Unia Europejska zobowiązały się do „wsparcia w zakresie bezpieczeństwa, gospodarki i pomocy humanitarnej” dla Ukrainy tak długo, jak będzie to potrzebne. Zapewnili o tym Ursula von der Leyen i Joe Biden po spotkaniu w Białym Domu.
Brytyjska policja rozwikłała zagadkę śmierci 14-letniej Ukrainki
Śmierć ukraińskiej nastolatki, którą znaleziono nieprzytomną na brytyjskiej plaży, nie jest traktowana jako podejrzana - poinformowała w piątek brytyjska policja. Po przeprowadzeniu sekcji zwłok oraz dokładnym śledztwie, z wykorzystaniem materiałów z kamer CCTV i danych z telefonu 14-latki, wykluczono udział osób trzecich. Ukrainka zaginęła wieczorem 4 marca w rejonie Dawlish w hrabstwie Devon. Poszukiwania prowadzono przy udziale m. in. policyjnego helikoptera. Znaleziono ją nieprzytomną na plaży i przetransportowano do szpitala, gdzie wkrótce zmarła.
Najeźdźcy będą w Donbasie podnosić wiek emerytalny
Rząd samozwańczej i nieuznawanej poza Rosją Donieckiej Republiki Ludowej zatwierdził stopniowe podwyższanie wieku emerytalnego. W bieżącym roku kobiety, żyjące na tym okupowanym terenie, mają przechodzić na emeryturę w wieku 55 lat i 6 miesięcy, a mężczyźni - 60 lat i 6 miesięcy. W 2024 r. wiek emerytalny zostanie podniesiony o kolejny rok, a w 2025 r. - o kolejne półtora. W 2026 i 2027 roku ponownie wiek emerytalny ma być podnoszony o rok, tak by finalnie wynosił 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Zmiany tłumaczone są „dostosowywaniem się do przepisów obowiązujących w Federacji Rosyjskiej”.
Zapis piątkowej relacji
Wydarzenia z 373. dnia wojny Rosji z Ukrainą można prześledzić w naszej wczorajszej relacji.
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski mówi, że Ukraina zainspirowała inne narody sposobem, w jaki broni swojego kraju i wolności.