Aktualizacja: 22.06.2018 15:44 Publikacja: 21.06.2018 10:13
Joanna Bator - pisarka, kulturoznawczyni i filozofka. Pracowała jako adiunkt w Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Dla literatury porzuciła pracę naukową. Autorka m.in „Japońskiego wachlarza” oraz tłumaczonych na wiele języków powieści „Piaskowa Góra” i „Chmurdalia”. Laureatka Nagrody Literackiej NIKE 2013 za powieść „Ciemno, prawie noc”. W 2017 roku uhonorowana niemiecką nagrodą literacką im Stefana Heyma za całokształt twórczości w niemieckim tłumaczeniu.
Foto: BBF/A.Błachut/Znak
Piotr Cieplak - reżyser teatralny, wykładowca, autor książki „O niewiedzy w praktyce, czyli droga do Portugalii”. Zrealizował kilkadziesiąt spektakli na scenach teatrów w całej Polsce. Od 2014 związany z Teatrem Narodowym. Laureat licznych nagród, m.in.: Paszportu Polityki i Nagrody im. Zygmunta Hubnera „Człowiek teatru” 2017. Ogrodnik (zaawansowany), ptasiarz (początkujący).
Foto: BBF/Krzysztof Wojciechowski
Gaba Kulka - wokalistka, pianistka, autorka słów i muzyki, mama. Wydała pięć własnych płyt, śpiewała i grała na tuzinie innych. Koncertuje niestrudzenie w Polsce i okolicach (Berlin, Oslo, Tajpej), pisze również piosenki dla innych artystów (Hey, Reni Jusis, Piotra Zioły) i prowadzi audycję w Programie Trzecim Polskiego Radia (głowa.serce.baza).
Foto: BBF/Magda Hueckel
Borys Lankosz - reżyser, aktor i scenarzysta filmowy, członek Europejskiej Akademii Filmowej. Autor filmów dokumentalnych i filmów fabularnych. Za debiutancki „Rewers” otrzymał nagrodę główną Złote Lwy na festiwalu filmowym w Gdyni oraz 8 Polskich Nagród Filmowych „Orzeł”, film był polskim kandydat do Oscara. Obecnie pracuje nad filmem „Ciemno, prawie noc”, który jest adaptacją powieści Joanny Bator.
Foto: BBF
Jarosław Mikołajewski - wielokrotnie nagradzany poeta, reporter, autor książek dla dzieci. Tłumacz literatury włoskiej. Ostatnio wydał m. in. zbiory wierszy „Listy do przyjaciółki” i „Basso continuo”; a także reportaże „Wielki przypływ” i „Terremoto”. Jego prace zostały przełożone na wiele języków. Pracuje w Muzeum Literatury w Warszawie.
Foto: BBF/Maria Mikołajewska
Marian Pilot - literat, dziennikarz, scenarzysta, leksykograf, długoletni redaktor poświęconego kulturze chłopskiej kwartalnika „Regiony”, autor powieści, opowiadań i esejów, wyróżniony m.in. Nagrodą im. Wł. St. Reymonta i Nagrodą Literacką NIKE, odznaczony Krzyżem Kawalerskim OOP. Znawca twórczości Waleriana Nekanda-Trepki, miłośnik malarstwa Edwarda Prymasa, animator ruchu na rzecz rehabilitacji osób w I Rzeczypospolitej skazanych na śmierć na stosie pod zarzutem praktyk czarowniczych.
Foto: BBF/S.Kulawiak/WL
Marek Raczkowski - rysownik, plakacista i satyryk. Zadebiutował jako rysownik prasowy w „Obserwatorze Codziennym”, współpracował m.in. z „Życiem”, „Polityką”, „Zwierciadłem”, „Wall Street Journal” oraz pewnym czasopismem francuskim, którego nazwy nie jest w stanie zapamiętać. W 2003 roku związał się z „Przekrojem” (jest głównym rysownikiem tego kwartalnika), a już rok później narysował swojego pierwszego kosmitę.
Foto: BBL/Jarek Wygoda
Michał Rusinek - był sekretarzem Wisławy Szymborskiej, teraz prowadzi Jej fundację. Pracuje na Wydziale Polonistyki UJ, gdzie prowadzi wykłady z teorii literatury i warsztaty creative writing. Bywa tłumaczem z języka angielskiego, zdarza mu się pisywać książki dla dzieci i dorosłych oraz układać wierszyki czy teksty piosenek. Pisuje felietony o książkach i języku.
Foto: BBF/Kuba Ociepa
Klementyna Suchanow - redaktorka, reportażystka i tłumaczka, a także aktywistka. Autorka książek: „Argentyńskie przygody Gombrowicza” i „Królowa Karaibów”. Redaktorka, razem z Jerzym Jarzębskim, „Kronosu” Gombrowicza. W 2017 wydała biografię „Gombrowicz. Ja, geniusz”. Książka otrzymała nagrodę O!lśnienia 2017 Onetu w kategorii literatura. Wagabunda. Porusza się zazwyczaj na rowerze. Lubi wszystkie kierunki świata.
Foto: BBF/Tomasz Wierzejski/FOTONOVA
Ten Typ Mes - polski raper, wokalista, producent muzyczny, realizator nagrań, autor tekstów, wydawca i felietonista. Artysta ma na koncie dziesięć albumów, w tym trzy złote. Dwukrotnie nominowany do nagrody Fryderyka. Ten Typ Mes jest jednym z założycieli niezależnej wytwórni płytowej oraz producenta ubrań - Alkopoligamia.com.
Foto: BBF
Przy okrągłym stole zasiądą czytelnicy oraz: Joanna Bator - pisarka, Piotr Cieplak – reżyser teatralny, Gaba Kulka – wokalistka i kompozytorka, Borys Lankosz – reżyser filmowy, Jarosław Mikołajewski – poeta i pisarz, Marian Pilot - pisarz, Marek Raczkowski - rysownik, Michał Rusinek – poeta i pisarz, Klementyna Suchanow – biografka , Ten Typ Mes – muzyk, autor tekstów.
Setne urodziny odzyskania niepodległości to okazja do porozmawiania o polskiej przyszłości - na serio, ale w rozrywkowej formule. Big Book Festival, międzynarodowy festiwal czytania odbywający się w dniach 22-24 czerwca w Warszawie, zaprosił artystów oraz czytelników do złożenia Polsce życzeń podczas wielogłosowej debaty. Czego życzylibyśmy krajowi, współobywatelom i samym sobie, na kolejne sto lat?
Środowisko kultury żegna Stanisława Tyma, odbiorcy jego filmów, sztuk, felietonów nie mogą się pogodzić ze śmiercią artysty. Warto przypomnieć jego związki z naszą gazetą.
Całe dakady dla recepcji Franza Kafki zostały stracone – mówi Reiner Stach, autor trzytomowej biografii autora „Procesu”.
W zamkowych Arkadach Kubickiego w czwartek rozpoczęły się Targi Książki Historycznej, organizowane przez Fundację Historia i Kultura.
„Rozdroże kruków" to zapowiadana na 29 listopada nowa część przygód Geralta. Książka, którą wyda SuperNOWA, jest zaskakującym prequelem. Fragment poznali już czytelnicy „Nowej Fantastyki”.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
„Niewygodna” Patrycji Volny, córki „barda Solidarności”, to oskarżenie rzucone słynnemu ojcu, ale i innym mężczyznom z życia modelki, wokalistki, aktorki.
Amerykańscy jurorzy docenili historię polskiego producenta ciężarówek.
Środowisko kultury żegna Stanisława Tyma, odbiorcy jego filmów, sztuk, felietonów nie mogą się pogodzić ze śmiercią artysty. Warto przypomnieć jego związki z naszą gazetą.
„Psy gończe” Joanny Ufnalskiej miały wszystko, aby stać się hitem. Dlaczego tak się nie stało?
Choć nie znamy jego prawdziwej skali, występuje wszędzie i dotyka wszystkich.
Lubię też wyrażać swoich bohaterów poprzez muzykę – ich upodobania pomagają mi ich lepiej zbudować.
System szkolnictwa za panowania Ludwika XVI wypuszczał najlepiej wykształconych naukowców i technokratów na świecie.
Na papierze „Dzień” brzmi jak telenowela o nowojorskim patchworku. Za sprawą talentu Michaela Cunninghama staje się dramatem o tym, jak pandemia zwolniła wielu ludzi z uciążliwych obowiązków. Nie muszą już chodzić do biura czy odprowadzać dzieci do szkoły, ale stają się jeszcze bardziej samotni.
Nie jestem piewcą jakiejś utopii, w której Krzysztof Bosak będzie szedł wraz z Donaldem Tuskiem w kwietnym wieńcu na szyi i śpiewał „Kumbaya, oh, Lord, kumbaya”. Rywalizacja jest i niech dalej będzie, ale chodzi o to, żeby wyżej punktowana była współpraca.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas