Patrick Modiano laureatem Literackiej Nagrody Nobla

Literacki Nobel trafił w tym roku do francuskiego pisarza Patricka Modiano. Na tajnej liście Szwedzkiej Akademii znalazły się nazwiska 210. nominowanych.

Aktualizacja: 09.10.2014 19:54 Publikacja: 09.10.2014 14:00

Patrick Modiano

Patrick Modiano

Foto: AFP

69-letni Modiano został 14 francuskim laureatem literackiego Nobla.

Zobacz galerię zdjęć

"Za sztukę pamięci i dzieła, w których uchwycił najbardziej niepojęte ludzkie losy i odkrywał świat czasu okupacji" - tak Szwedzka Akademia uzasadniła swój wybór, dodając, że Modiano w swej twórczości porusza tematy pamięci, zapomnienia, tożsamości i winy. W jego powieściach często pojawia się Paryż.

Czytaj także:

Tajemnice Patricka Modiano

Patrick Modiano jest autorem powieści, w których powraca motyw II wojny światowej i Zagłady Żydów. Za jego najwybitniejszą powieść uważana jest książka "Rue des boutiques obscures"; po polsku ukazała się ona w 1981 r. jako "Uliczka ciemnych sklepików".

"Za sztukę pamięci i dzieła, w których uchwycił najbardziej niepojęte ludzkie losy i odkrywał świat czasu okupacji" - tak Szwedzka Akademia uzasadniła swój wybór, dodając, że Modiano w swej twórczości porusza tematy tożsamości i winy.

Tegoroczny laureat literackiego Nobla Patrick Modiano urodził się 30 lipca 1945 roku w Boulogne-Billancourt na przedmieściach Paryża. Jego ojciec był biznesmenem wywodzącym się z rodziny włoskich Żydów, matka - aktorką o korzeniach belgijskich. W dzieciństwie przyszły pisarz był bardzo związany z bratem, który zmarł w wieku 10 lat. Modiano zadedykował mu kilka swoich powieści.

W liceum nauczycielem geometrii Modiano był Raymond Queneau, który odegrał ważną rolę w kształtowaniu się osobowości przyszłego pisarza. Queneau dopomógł Modiano w debiucie literackim, był pierwszym czytelnikiem powieści "La place de l'etoile", którą polecił wydawcy. Książka ukazała się w 1968 roku i została dobrze przyjęta przez krytyków literackich.

Adam Zagajewski:

Patrick Modiano spodoba się polskim czytelnikom

Modiano pisał o żydowskim ojcu, wojnie i okupacyjnym Paryżu.

Od tamtej pory Modiano skoncentrował się wyłącznie na pisaniu, rezygnując ze studiów wyższych. Jest autorem ponad 40 dzieł, wśród których są także książki dla dzieci i scenariusze filmów. Twórczość tegorocznego noblisty koncentruje się na takich tematach jak pamięć, zapomnienie, tożsamość, poczucie winy. Wiele z jego powieści rozgrywa się w Paryżu, w kilku z nich pojawiają się wątki autobiograficzne. Częstym tematem książek Modiano jest II wojna światowa.

W 1972 r. Modiano otrzymał nagrodę Akademii Francuskiej za powieść "Les Boulevards de ceinture". W 1978 r. zdobył kolejną prestiżową francuską nagrodę literacką - Nagrodę Goncourtów - za "Ulicę Ciemnych Sklepików" ("Rue des boutiques obscures"). Powieści Modiano bywają ze sobą powiązane, jeden i ten sam bohater pojawia się w kilku książkach. Niektóre powieści jak "Dora Bruder" (1997) są oparte na faktach, bohaterką tej książki jest 15-letnia Żydówka ukrywająca się podczas wojny w Paryżu. Na język polski przełożonych zostało kilka powieści Modiano m.in. "Nawroty nocy", "Ulica Ciemnych Sklepików", "Zagubiona dzielnica", "Przejechał cyrk".

"Jego książki prowadzą dialog ze sobą, w kolejnych dziełach można znaleźć echo poprzednich prac. To czyni jego twórczość czymś wyjątkowym. Można powiedzieć, że jest on kimś w rodzaju Marcela Prousta naszych czasów" - powiedział sekretarz Szwedzkiej Akademii Peter Englund, dodając, że książki Modiano są znane we Francji, ale dużo słabiej poza jej granicami.

Za najwybitniejszą powieść tegorocznego noblisty uważana jest książka "Rue des boutiques obscures", której tytuł przełożono na angielski jako "Missing Person", a po polsku ukazała się ona w 1981 roku jako "Uliczka ciemnych sklepików". Opowiada ona o detektywie, który stracił pamięć i idąc po własnych śladach, szuka własnej tożsamości.

W 1970 roku pisarz ożenił się z Dominique Zehrfuss, mają dwie córki - Zinę i Marię. Mieszkają w Paryżu. Modiano znany jest z tego, że bardzo rzadko daje się namówić na wywiad dla mediów.

"Patrick Modiano jest bardzo znanym pisarzem we Francji. Wydawany jest tam od dziesięcioleci. Jedna z jego najważniejszych książek to, według mnie, +Rue des boutiques obscures+. Czytałem ją w oryginale, a polski tytuł to +Uliczka ciemnych sklepików+. To jest piękna powieść, bardzo tajemnicza, która łączy Borgesowską wyobraźnię i klimat znany z dzieł argentyńskiego pisarza z bardzo osobistymi doświadczeniami II wojny światowej" - powiedział PAP Adam Zagajewski dodając, że pisarstwo Modiano może być nam - polskim czytelnikom - bliskie, "ponieważ pasjonuje go historia".

"Książki Patricka Modiano mają swoisty klimat. To zawsze jest z jednej strony poszukiwanie tożsamości i problem dostosowania się do otoczenia, życia, ludzi, świata, a z drugiej strony - kwestia pamięci, zwłaszcza pamięci o okupacji niemieckiej" - mówiła PAP tłumaczka Modiano na polski Regina Gręda.

Przypomniała też słowa z jednej z ostatnich książek Modiano, w której bohaterem jest pisarz. "Myślę, że Modiano tam bardzo dobrze wyraża to, co sam myśli o twórczości literackiej. Mówi tam, że pisanie książek jest jak wysyłanie sygnałów przez latarnię morską i alfabetem Morse'a do pewnych osób, o których nie wie, co się z nimi stało" - mówiła. Jak dodała, atmosfera tajemnicy obecna jest także w jego znanej powieści "Ulica ciemnych sklepików" czy "Kawiarni utraconej młodości". "To zawsze są poszukiwania, tropienia śladów z przeszłości" - podkreśliła.

Zwróciła uwagę, że wyjątkowość Modiano wiąże się również z konstrukcją jego literackich bohaterów. "Zawsze ma się wrażenie, że bohater jego książek to alter ego autora. Ale to nie ma tak tradycyjnej struktury jak w powieściach np. Honoriusza Balzaka. W jego książkach jakby nie ma akcji, są odczucia, skojarzenia, troska o odnalezienie śladów osób, które zaginęły" - dodała Gręda.

Gdyby o Nagrodzie Nobla decydowały zakłady bukmacherskie, to Nobel trafiłby do Haruki Murakamiego. Ngugi wa Thiong'o i Swietłany Aleksiejewicz  znaleźli się wśród najczęściej w tym roku typowanych przez krytyków literackich kandydatów do literackiego Nobla. Patrick Modiano wymieniany był obok Amerykanina Philipa Rotha i austriackiego dramaturga Petera Handke.

Na kenijskiego pisarza Ngugi wa Thiong'o stawiał również dziennikarz "Rzeczpospolitej" Marcin Kube - czytaj więcej.

W ubiegłym roku nobla otrzymała 82-letnia kanadyjska pisarka Alice Munro -> czytaj więcej na ten temat

W 2012 roku zwycięstwo świętował chiński pisarz Guan Moye -> czytaj więcej

Czytaj także:

Chiński Nobel dla Adama Zagajewskiego

Literacka nagroda Nobla

przyznawana jest od 113 lat. Cztery razy wyróżniono nią dwie osoby jednocześnie, a siedem razy w ogóle nie wyłoniono laureata. Wśród 109 nagrodzonych pisarzy znalazło się 13 kobiet.

Najmłodszym literackim noblistą był Rudyard Kipling, który w 1907 roku, gdy przyznano mu nagrody miał zaledwie 42 lata, najstarszą laureatką była Doris Lessing, która w 2007 roku, gdy przyznano jej nagrodę, skończyła 88 lat.

Kandydatów do literackiego Nobla zgłaszają poprzedni laureaci, członkowie podobnych akademii w innych państwach, profesorowie literatury i historii literatury z uczelni akademickich, przewodniczący związków pisarzy, PEN klubów z całego świata oraz sami członkowie Szwedzkiej Akademii.

Kandydatury można zgłaszać do końca stycznia. Jest ich zazwyczaj ok. 500, po pierwszej selekcji zostaje 150-200 nazwisk. W marcu lista zawęża się do 10-20 nazwisk, przed wakacjami obejmuje maksymalnie 5-8 propozycji. We wrześniu dyskutuje się przeważnie już tylko nad dwiema kandydaturami. Głosowanie odbywa się następująco: sekretarz Akademii obchodzi stół ze srebrną tacą, a akademicy składają na niej karteczki z wybranym nazwiskiem. Obowiązuje absolutna większość głosów - jeżeli nie uda się za pierwszym razem, głosowanie odbywa się ponownie.

69-letni Modiano został 14 francuskim laureatem literackiego Nobla.

Zobacz galerię zdjęć

Pozostało jeszcze 99% artykułu
Literatura
„Żądło” Murraya: prawdziwa Irlandia z Polakiem mechanikiem, czarnym charakterem
Literatura
Podcast „Rzecz o książkach”: Mateusz Grzeszczuk o „Światach lękowych” i nie tylko
Literatura
Zmarły Mario Vargas Llosa był piewcą wolności. Putina nazywał krwawym dyktatorem
Literatura
Zmarł laureat Nagrody Nobla Mario Vargas Llosa
Literatura
Zamek Sarny. Czy zabytek i flagowe miejsce festiwalu Olgi Tokarczuk zaleją Wody Polskie?