Koronawirus: Jak wiele zgonów w Polsce to zgony osób niezaszczepionych? Niedzielski podał dane

Z 166 wykrytych w Polsce zakażeń alertowymi wariantami koronawirusa (Beta, Delta, Gamma - red.) trzy dotyczą osób w pełni zaszczepionych - mówił w czasie konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

Aktualizacja: 06.07.2021 14:39 Publikacja: 06.07.2021 14:29

Koronawirus: Jak wiele zgonów w Polsce to zgony osób niezaszczepionych? Niedzielski podał dane

Foto: PAP/Mateusz Marek

arb

- Dane te jednoznacznie pokazują, że szczepienie chroni, szczepienie jest najlepszym narzędziem walki z tym ryzykiem największym - zgonu, hospitalizacji (w wyniku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 - red.) - podkreślił minister zdrowia.

Niedzielski przypomniał też, że według danych podanych ostatnio przez dr. Anthony'ego Fauciego, dyrektora amerykańskiego Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAD), 99,2 proc. wszystkich zgonów chorych na COVID-19 w USA dotyczy osób niezaszczepionych.

- Uzyskaliśmy takie dane również dla Polski - od końcówki stycznia do dziś, gdy zaczęliśmy szczepić pacjentów drugimi dawkami szczepionki mamy praktycznie niemal identyczny poziom zgonów niezaszczepionych w procentowym ujęciu jak w USA - 98,8 proc. - podkreślił Niedzielski.

- To jednoznacznie pokazuje, że szczepienie chroni przed zgonem, hospitalizacją - dodał. 

Minister zwracał też uwagę, że w Wielkiej Brytanii, przy wysokim poziomie wyszczepienia, wzrost liczby wykrywanych w ciągu doby zakażeń do poziomu ponad 20 tysięcy nie przełożył się na wzrost liczby zgonów zakażonych, które utrzymują się na poziomie kilkudziesięciu na dobę

- Zagrożenie związane z pandemią zostało (przez szczepionki - red.) przeskalowane - podkreślił.

Niedzielski mówił też, że od połowy maja rośnie liczba osób, które nie zgłaszają się na drugą dawkę szczepionki na COVID-19. Jak mówił obecnie chodzi o 20-30 tysięcy osób.

- Przyjęcie jednej dawki nie chroni, nie zabezpiecza - ostrzegał szef resortu zdrowia.

Minister mówił też, że spośród zaszczepionych tylko 8 proc. chorujących na COVID-19 to osoby, które zachorowały 14 dni po otrzymaniu drugiej dawki szczepionki (lub jedynej dawki szczepionki jednodawkowej) - pozostałe 92 proc. to osoby zaszczepione jedną dawką lub osoby, które otrzymały dwie dawki, ale od jej otrzymania nie minęło 14 dni.

- Chcę zaapelować o pamiętanie o tej drugiej dawce - podsumował.

Leki i terapie
Pfizer rezygnuje z leku na odchudzanie. Miał poważne skutki uboczne
Leki i terapie
Konsekwencje braku leków mogą być gorsze niż inwazja rosyjska
Leki i terapie
Produkcja leków krytycznych w Europie jest nierentowna. „W Chinach była dotowana”
Leki i terapie
Trzeba zapewnić stabilność dostaw leków w kryzysie
Leki i terapie
Unia zbroi się w leki krytyczne. "Dostęp do leków warunkuje poczucie bezpieczeństwa"