Wojciech Konieczny: Musimy walczyć o zaszczepienie 70-80 proc.

Sprawny transport szczepionek z hurtowni do szpitali to jeszcze nie jest narodowy plan. Musimy poznać jego założenia – mówi senator Lewicy (PPS) Wojciech Konieczny, lekarz, dyrektor Miejskiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie

Publikacja: 29.12.2020 19:42

Wojciech Konieczny: Musimy walczyć o zaszczepienie 70-80 proc.

Foto: tv.rp.pl

Ile osób się zaszczepi w pana szpitalu?

Trochę ponad 40 proc. z 850 pracowników. Uważam, że jest to wynik słaby. Tłumaczę to tym, że ponad 30 proc. załogi przechorowało już Covid-19, więc bezpośrednio po chorobie nie widzi takiej konieczności. Ale myślę, że dołączą do grupy szczepiących się. Wciąż zdarzają się nowe zakażenia wewnątrz szpitala lub poza nim.

Czy są wśród personelu antyszczepionkowcy?

Zdarzają się osoby przeciwne szczepionkom także wśród personelu medycznego. Wśród lekarzy występuje to w łagodnym nasileniu, ale są pracownicy szpitala, którzy są antyszczepionkowcami. Znikomy procent, ale jest. Starają się nie szerzyć swoich poglądów, ale się nie zaszczepią, bo generalnie są przeciwko szczepionkom. To jednak dużo mniejszy procent niż w zawodach niemedycznych.

Lewica zwróciła się do premiera o przedstawienie narodowego planu szczepień. Czego chcecie się dowiedzieć?

Chcemy poznać plany i założenia. Rząd chwali się tym, że wszystko jest dobrze zorganizowane. Ale sprawny transport z hurtowni do szpitali czy z Agencji Rezerw Materiałowych do hurtowni jest koniecznością i normalnością. To żaden program. Musimy walczyć o wyszczepialność, o odporność społeczeństwa, która będzie wtedy, gdy zaszczepi się 70–80 proc. ludzi. Zadaliśmy rządowi szereg pytań. Co będzie, kiedy za mało osób się zaszczepi, jak będzie wyglądać akcja informacyjna, zachęty do szczepień. I być może utrudnienia dla osób, które się nie zaszczepią. Nas interesuje, jak rząd sobie wyobraża lato, późną wiosnę, ile ma być osób zaszczepionych, co będzie, jeśli ten plan się nie powiedzie, oraz w jaki sposób będą dystrybuowane inne szczepionki. Wydaje się, że walkę z epidemią prowadzimy bez żadnej strategii. Ani legislacyjnej, ani informacyjnej.

współpraca Ada Michalak

Leki i terapie
Pfizer rezygnuje z leku na odchudzanie. Miał poważne skutki uboczne
Leki i terapie
Konsekwencje braku leków mogą być gorsze niż inwazja rosyjska
Leki i terapie
Produkcja leków krytycznych w Europie jest nierentowna. „W Chinach była dotowana”
Leki i terapie
Trzeba zapewnić stabilność dostaw leków w kryzysie
Leki i terapie
Unia zbroi się w leki krytyczne. "Dostęp do leków warunkuje poczucie bezpieczeństwa"