Aktualizacja: 28.05.2019 13:05 Publikacja: 28.05.2019 13:05
Początkowo prawa natury wyznaczały cykle życia roślin i zwierząt. Po licznych obserwacjach człowiek zauważył, że czas zatacza koła, co pozwala na planowanie pewnych zadań i działań. Czas zaczął być rozpatrywany w kategoriach zysku. Rolnicy wiedzieli kiedy należy siać i zbierać plony, a Nomadzi, kiedy trzeba wyruszyć w szlak. Na początku ustalenia czasu opierały się na pozycji słońca i cykliczności kalendarza oraz pór roku. Pierwsze mechanizmy mierzące czas pojawiły się 2-3 tys. lat p.n.e. Gnomon był to pionowy słup, który bazował na cieniu rzucanym przez słońce. W ciągu dnia pełnił rolę dzisiejszych wskazówek.
Nowa, otwarta dla publiczności od dziś wystawa czasowa w Muzeum Historii Polski w Warszawie, upamiętnia 1000. rocznicę koronacji pierwszego króla Polski, Bolesława Chrobrego.
Zakończył się WspółKongres Kultury (7-9 listopada). Nie mógłby się odbyć za rządów Zjednoczonej Prawicy, ale też ujawnił zjawiska, które miały się już nie powtarzać.
- Pytanie, co w kulturze z sąsiadami mamy sobie do zaproponowania, jest bardzo ważne, trzeba na nie odpowiedzieć – mówi Robert Piaskowski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury, w rozmowie o Festiwalu Eufonie, który w ośmiu miastach potrwa do 8 grudnia.
W dniach 7–9 odbędzie się współKongres Kultury, którego tematy wybrano w głosowaniu. Najwięcej głosów otrzymał panel „Jak zapobiegać nadużyciom władzy w instytucjach kultury?”.
Samochód elektryczny znakomicie współpracuje z instalacją fotowoltaiczną, a uzupełnianie energii w akumulatorze przy pomocy domowych ładowarek jest nie tylko wygodne i tanie, ale też ekologiczne i przewidywalne.
Karolina Rozwód oświadcza, że została zmuszona do ustąpienia ze stanowiska dyrektorki Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej bezprawną groźbą.
Hiszpanie udowodnili, że niezawodność i stabilny rozwój są kluczem do zaufania, jakim obie marki darzą klienci.
„Nigdy nie narzekaj, nigdy się nie tłumacz” – to słynne powiedzenie królowej Wielkiej Brytanii Elżbiety II. Samantha Cohen pracowała u boku monarchini 18 lat. Teraz wspomina, jaką była szefową.
Słynna marka butów, znanych między innymi z popularnego serialu „Seks w wielkim mieście”, w końcu weszła na chiński rynek. Musiała jednak czekać na to prawie ćwierć wieku. Z czego wynikało tak duże opóźnienie?
Polski architekt Piotr Kuczia ma na koncie kolejny sukces. Jego projekt ekologicznego domu w Austrii zwyciężył w międzynarodowym konkursie.
Znana z kontrowersyjnych ról na ekranie Hedy Lamarr zaskoczyła świat jako współautorka wynalazku, który zrewolucjonizował komunikację. Jej historia inspiruje do łamania barier i stereotypów w każdej dziedzinie.
W gronie najlepszych szefów kuchni na świecie znalazło się czworo reprezentantów Polski – tak wyglądają wyniki tegorocznej edycji konkursu The Best Chef Awards 2024. Kto z Polaków i Polek zdobył wyróżnienie?
Projekt Dworca Metropolitalnego w Lublinie zdobył nagrodę w konkursie World Architecture Festival Awards. To dzieło warszawskiej pracowni Tremend, która ma koncie więcej międzynarodowych nagród i wyróżnień.
Ma 17 lat, pierwszy raz wystąpiła publicznie w lipcu, na konwencji Republikanów. Przedstawiła wtedy kandydata na prezydenta jako troskliwego i kochającego dziadka. Media nazwały ją tajną bronią Donalda Trumpa. Jest jedyną kobietą z rodziny, która wspierała go w kampanii.
Branża luksusowa w ostatnim czasie boryka się z globalnym spowolnieniem, ale okazuje się, że są obszary, które notują rekordowe wyniki i mają ogromny potencjał wzrostu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas