Historia zegara na przestrzeni wieków

Od początku świata człowiek odczuwał upływ czasu. Obecnie znamy cykle dobowe, potrafimy mierzyć czas za pomocą specjalnych mechanizmów. Mimo, rozwoju techniki nawet w XXI wieku istnieje wiele pytań odnośnie czasu, które pozostają bez odpowiedzi. Naukowcy zdają sobie sprawę z istnienia czasu, ale nikt nie wie czy jest on skończony czy nieskończony? Jeśli miałby być nieskończony to czy wpływają na niego prawa fizyki? Mimo, że nie jesteśmy w stanie dokładnie określić czym jest czas, to jednego możemy być pewni, że ruch wskazówek potwierdza istnienie czasu.

Publikacja: 28.05.2019 13:05

Historia zegara na przestrzeni wieków

Pierwsze zegary

Początkowo prawa natury wyznaczały cykle życia roślin i zwierząt. Po licznych obserwacjach człowiek zauważył, że czas zatacza koła, co pozwala na planowanie pewnych zadań i działań. Czas zaczął być rozpatrywany w kategoriach zysku. Rolnicy wiedzieli kiedy należy siać i zbierać plony, a Nomadzi, kiedy trzeba wyruszyć w szlak. Na początku ustalenia czasu opierały się na pozycji słońca i cykliczności kalendarza oraz pór roku. Pierwsze mechanizmy mierzące czas pojawiły się 2-3 tys. lat p.n.e. Gnomon był to pionowy słup, który bazował na cieniu rzucanym przez słońce. W ciągu dnia pełnił rolę dzisiejszych wskazówek.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Kultura
Podcast „Komisja Kultury”: „Gladiator 2” – triumf czy porażka?
Kultura
Muzeum Narodowe w Poznaniu otwiera Studyjną Galerię Sztuki Starożytnej
Kultura
Dzieło włoskiego artysty sprzedane za 6 mln dolarów. To banan i taśma klejąca
Kultura
Startuje Festiwal Niewinni Czarodzieje: Na karuzeli życia
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Kultura
„Pasja wg św. Marka” Pawła Mykietyna. Magdalena Cielecka zagra Poncjusza Piłata