Aktualizacja: 24.03.2020 21:00 Publikacja: 24.03.2020 21:00
7 zdjęć
ZobaczAndy Warhol „Marilyn Dyptyk”, 1962
Foto: materiały prasowe, Tate
Tate Modern, główna galeria sztuki współczesnej nad Tamizą, jest oczywiście zamknięta do początku maja z powodu pandemii, jak wszystkie brytyjskie muzea i galerie. Ale publiczność może online zobaczyć sporo obrazów Warhola i przeczytać przewodnik po wystawie. A kiedy znów stanie się dostępna na żywo, przekonamy się, że ten nowy pokaz, pierwszy od 20 lat w Tate w całości poświęcony „papieżowi popartu", jest niezwykle dynamiczny. Szokuje kontrastem między zadufaniem i beztroską popkultury a niepokojącym finałem, jakby przepowiadającym czas, który obecnie przeżywamy.
„Dopóki istnieje Federacja Rosyjska w takim formacie, w jakim ona istnieje, to nie będzie pokoju. Będzie zawieszenie broni, zgniły pokój, który potrwa trzy-cztery lata, pięć maksymalnie. A kiedy Rosjanie odnowią swoje siły, zaatakują znowu” – o wojnie w Ukrainie mówi Aldona Hartwińska, reporterka i wolontariuszka, autorka książki „Ani kroku w tył. Za nami tylko śmierć”.
Ministra kultury Hanna Wróblewska zaakceptowała rekomendację komisji konkursowej na to stanowisko.
12 lutego ma się rozpocząć w Muzeum Sztuki Nowoczesnej kontrola Najwyższej Izby Kontroli, dotycząca przygotowania i realizacji inwestycji. Ponieważ za inwestycję jest odpowiedzialne miasto Warszawa, kontrolerzy wejdą też do ratusza.
W Muzeum Narodowym w Warszawie, w Galerii Sztuki Średniowiecznej, mamy okazję zobaczyć wyjątkowy zabytek piśmiennictwa. Jedyny w Polsce egzemplarz Biblii Gutenberga z Pelplina.
Krystian Zimerman opublikował w mediach społecznościowych informację o wygranym procesie przed sądem w Warszawie w sprawie o nierozliczenie jego trasy koncertowej po Polsce przed kilkunastu laty.
Ministra kultury Hanna Wróblewska zaakceptowała rekomendację komisji konkursowej na to stanowisko.
Muzeum Fabryka Czekolady E. Wedel z Warszawy zdobyło nagrodę w konkursie German Design Award 2025. Jury doceniło system komunikacji na terenie muzeum zaprojektowany przez warszawską pracownię Studio Blisko.
W Muzeum Narodowym w Warszawie, w Galerii Sztuki Średniowiecznej, mamy okazję zobaczyć wyjątkowy zabytek piśmiennictwa. Jedyny w Polsce egzemplarz Biblii Gutenberga z Pelplina.
W rozstrzygniętym niedawno konkursie na nową siedzibę Muzeum Nikoli Tesli w Belgradzie, swoją propozycję przedstawili architekci i architektki ze znanej polskiej pracowni WXCA, pracującej m.in. przy odbudowie Pałacu Saskiego w Warszawie. Koncepcja polskich architektów nie wygrała, zwycięski okazał się projekt słynnej pracowni Zaha Hadid Architects, ale Polacy zdobyli specjalne wyróżnienie. Prestiżowe
Ceniony portal podróżniczy Lonely Planet opublikował listę najważniejszych tegorocznych otwarć muzeów na całym świecie. Na szczycie zestawienia znalazło się jedno z polskich muzeów, wyprzedzając placówki z Londynu, Nowego Jorku czy Abu Zabi.
Ministra kultury Hanna Wróblewska powołała 28 stycznia dr hab. Agnieszkę Lajus na stanowisko dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie. Jej pięcioletnia kadencja rozpocznie się 1 lutego.
80 lat temu, 25 stycznia 1945 roku, z obozu koncentracyjnego Stutthof wyszły kolumny więźniów. Po drodze zmarło 17 tys. osób. To jedna z największych zbrodni popełnionych przez Niemców podczas II wojny światowej.
Pracownicy Muzeum Narodowego w Krakowie sformułowali liczne zarzuty przeciwko Andrzejowi Szczerskiemu. Obecnie pełni on obowiązki dyrektora muzeum - do czasu zakończenia konkursu, w którym bierze udział, ubiegając się o kolejną kadencję.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas