Podcast „Komisja Kultury”: „Wybraniec” – paszkwil na Trumpa czy uczciwa biografia?

Ruszamy z nowym podcastem na weekendy – „Komisja Kultury”. Co tydzień omawiamy nowe filmy, książki i seriale. Obserwujemy trendy, weryfikujemy hity i przyglądamy się rzeczom pomijanym, o których dopiero za moment będzie głośno. W pierwszym odcinku rozmawiamy o „Wybrańcu”, filmowej biografii Donalda Trumpa.

Publikacja: 26.10.2024 10:11

Łukasz Adamski, krytyk filmowy

Łukasz Adamski, krytyk filmowy

Foto: podcasty.rp.pl

Szef działu kultury „Plusa Minusa” Marcin Kube oraz krytyk filmowy Łukasz Adamski rozmawiają w pierwszym odcinku „Komisji Kultury” o filmie „Wybraniec”, głośnej i kontrowersyjnej biografii Donalda Trumpa, która weszła do kin. Czy irański reżyser Ali Abbasi nakręcił paszkwil na znienawidzonego przez Hollywood i liberałów prezydenta, czy też może stworzył uczciwy portret człowieka staczającego się w objęcia cynizmu?

„Wybraniec” - paszkwil czy uczciwa biografia?

Kim był Roy Cohn, który został sportretowany w filmie na równi z Trumpem, i dlaczego ma wizerunek diabła wcielonego, uosobienia konserwatywnej hipokryzji? Kto ma większe szanse – Donald Trump na prezydenturę czy Jeremy Strong na Oscara za rolę w tym filmie? Czy ten film ma szansę wpłynąć na zbliżające się wybory w Ameryce? I skąd ta wielka miłość Amerykanów do politycznych biografii? Prawie każdy prezydent USA stawał się bohaterem filmu fabularnego, i to często niejednego. Tymczasem w Polsce takie kino praktycznie nie funkcjonuje. A jeśli już się zdarza, to kończy się spektakularną klapą.

Jeremy Strong jako Roy Cohn (z lewej) oraz Sebastian Stan wcielający się w młodego Donalda Trumpa. B

Jeremy Strong jako Roy Cohn (z lewej) oraz Sebastian Stan wcielający się w młodego Donalda Trumpa. Będą Oscary za aktorstwo?

Foto: mat. pras. M2 FILMS

„Wybraniec” – trzeba sobie odpowiedzieć na jedno bardzo ważne pytanie

Na koniec autorzy podcastu mierzą się z kluczowym pytaniem: warto pójść na „Wybrańca” do kina? Czy lepiej zostać w domu i poszukać na VOD „Faktów i aktów” Barry’ego Levinsona, „Id marcowych” George’a Clooneya albo po raz kolejny włączyć serial „House of Cards”?

Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań poszukują w premierowym odcinku „Komisji Kultury” Marcin Kube i Łukasz Adamski. Zapraszamy do słuchania, komentowania i subskrybowania.

Kultura
Podcast „Komisja Kultury”: Jon Fosse – wybitny mistyk czy kiczowaty teolog?
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Kultura
Podcast „Komisja Kultury”: Czy Nobel dla Han Kang to słuszna decyzja?
Kultura
Ten bostoński zaśpiew
Kultura
„Zwierzęta na wojnie”: O kocie, który poszedł na wojnę
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Kultura
Kwiat Jabłoni: Jeszcze nigdy tak bardzo nie obawialiśmy się o wynik wyborów
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego