Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 03.12.2015 10:10 Publikacja: 03.12.2015 10:10
Atom String Quartet
Foto: Fotorzepa/Marek Dusza
Stacey Kent
Foto: Fotorzepa/Marek Dusza
Janusz Szrom
Foto: Fotorzepa/Marek Dusza
Paweł Tomaszewski
Foto: Fotorzepa/Marek Dusza
Jim Tomlison
Foto: Fotorzepa/Marek Dusza
Maciej Obara
Foto: Fotorzepa/Marek Dusza
Stacey Kent i Jim Tomlison
Foto: Fotorzepa/Marek Dusza
Urszula Dudziak
Foto: Fotorzepa/Marek Dusza
Wojciech Myrczek
Foto: Fotorzepa/Marek Dusza
Występ Urszuli Dudziak w Muzeum Historii Żydów Polskich otworzy 3 grudnia festiwal Jazz 2015 powołany w miejsce historycznego Jazz Jamboree przez Fundację Jazz Jamboree i Polskie Stowarzyszenie Jazzowe.
Wyrokiem sądu PSJ ostatecznie stracił prawo do posługiwania się nazwą Jazz Jamboree na rzecz spółki Ars Polona. Dla fanów było mniej istotne, kto Jazz Jamboree organizował, ważne, że był to czas wielkiego jazzu, święto jego miłośników z Polski i krajów Bloku Wschodniego. Po dwóch festiwalach jazzowych w Sopocie w latach 1956 i 1957 imprezę przeniesiono do Warszawy, gdzie odbyła się pod nazwą Jazz 58. Dopiero od następnego roku posługiwano się nazwą Jazz Jamboree, którą nadał mu Leopold Tyrmand. Nazwy użył po raz pierwszy grafik Jerzy Skarżyński na swoim plakacie festiwalu Sopot 1956 nawiązując do harcerskich zlotów młodzieży.
Razem z dziennikarką „Rzeczpospolitej” Małgorzatą Piwowar rozmawiamy o najgłośniejszym wydarzeniu mijającego sezonu w sztuce – o otwarciu nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
To zaproszenie do udziału w polskiej kulturze dla całej Europy. Koncert inauguracyjny 3 stycznia w Warszawie.
Zamek Królewski w Warszawie prezentuje cenną kolekcję sztuki europejskiej, pochodzącą z Narodowego Muzeum Sztuki im. Bohdana i Warwary Chanenków w Kijowie.
Wraz z Katarzyną Czajką-Kominiarczuk, twórczynią bloga Zwierz Popkulturalny, recenzentką i autorką książek o popkulturze, rozmawiamy na temat seriali. Jakie tytuły zasługują na miano produkcji roku? Na jakim etapie streamingowej rewolucji się znajdujemy?
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
W stolicy Szwecji ruszył Tydzień Noblowski. Rozpoczął się od tradycyjnego przekazania osobistych przedmiotów należących do tegorocznych noblistów do sztokholmskiego Muzeum Nagrody Nobla oraz sygnowania krzeseł w tamtejszej kawiarni.
Koncertem w warszawskim Teatrze Roma 10 grudnia najlepiej rozpoznawalny za granicą polski zespół jazzowy – Marcin Wasilewski Trio – zakończy jubileuszowe tournée po Europie z okazji 30-lecia istnienia.
Słynny saksofonista i kompozytor Branford Marsalis od poniedziałku do czwartku prezentuje we Wrocławiu, Warszawie, Poznaniu i Katowicach nowy program swojego kwartetu, zrealizowany z węgierskimi muzykami folkowymi.
Marcus Miller i John Zorn to największe gwiazdy Warsaw Summer Jazz Days. Festiwal rozpocznie się 4 lipca w klubie Stodoła i potrwa do 7 lipca.
Trzecia edycja Jazz Around, wędrującego festiwalu, odbędzie się w Zamku Ujazdowskim w Warszawie. Lady Blackbird trzeba posłuchać. Wystąpią również Mazolewski i Masecki z zespołami, Poluzjanci, Ania Szarmach.
Parafrazując słynne zdanie francuskiego monarchy Ludwika XIV, Jan Ptaszyn Wróblewski, który zmarł 7 marca w wieku 88 lat, mógłby o sobie powiedzieć: polski jazz to ja.
Jubileuszowe koncerty „Night in Calisia” Włodka Pawlika i Randy’ego Breckera, wiosenna edycja Bielskiej Zadymki Jazzowej, australijskie trio The Necks oraz wokalistka Dianne Reeves to największe atrakcje najbliższych tygodni.
Otomo Yoshihide New Jazz Quintet będący najważniejszym przedstawicielem radykalnej japońskiej awangardy wystąpi w Warszawie 4 i 5 lutego oraz 6 lutego w Katowicach. To wydarzenie, którego nie mogą przeoczyć miłośnicy szeroko pojętej muzyki improwizowanej, a free jazzu w szczególności.
Ekscytujący finał koncertu norweskiego saksofonisty Mariusa Neseta na 50. Międzynarodowym Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu był godny najważniejszych światowych scen.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas