„Dotychczas Instytut ograniczał się do działalności w obszarze konserwatywno-prawicowej i narodowej myśli społeczno-politycznej. Poszerzenie zakresu jego działalności pozwoli włączyć dotychczas pomijane środowiska” - uzasadnia ministra Hanna Wróblewska. Zmiana nazwy i patrona jest symboliczna. Gabriel Narutowicz był demokratą ponad podziałami partyjnymi - podkreśla.
Gabriel Narutowicz i Roman Dmowski
Instytut będzie zajmował się działalnością badawczą, upowszechnianiem wiedzy i kultury, a także realizacją polityki pamięci w zakresie historii polski, szczególnie polskiej myśli społeczno-politycznej. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 19 czerwca 2024 r. Równocześnie wygasa kadencja członków Rady Programowej Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i J.I. Paderewskiego.
Czytaj więcej
Gdyby jeden budżet patriotyczno-narodowej produkcji przeznaczyć na debiuty, sytuacja młodych film...
Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego został powołany 17 lutego 2020 przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego. Miał się zająć studiami nad dziedzictwem myśli narodowej oraz chrześcijańsko-demokratycznej, któremu patronował będą Roman Dmowski i Ignacy Jan Paderewski.
Do zakresu działalności Instytutu należały: realizacja polityki pamięci w zakresie historii i dziedzictwa Polski, w tym dorobku polskiej myśli społeczno-politycznej, ze szczególnym uwzględnieniem myśli narodowej, katolicko-społecznej i konserwatywnej, tworzenie podstaw naukowych dla rozwoju wiedzy o historii i dziedzictwie Polski, ze szczególnym uwzględnieniem polskiej myśli społeczno-politycznej, upowszechnianie wiedzy o historii i dziedzictwie Polski, ze szczególnym uwzględnieniem polskiej myśli społeczno-politycznej, prowadzenie badań nad historią i dziedzictwem Polski, ze szczególnym uwzględnieniem polskiej myśli społeczno-politycznej oraz inspirowanie, wspieranie i upowszechnianie zjawisk w nauce, kulturze i sztuce nawiązujących do dziedzictwa polskiej historii.