Aktualizacja: 22.11.2024 02:19 Publikacja: 26.09.2023 19:37
Marianna Otmianowska odebrała nominację na dyrektora Łazienek z rąk ministra kultury
Foto: PAP/Paweł Supernak
- Właściwe zarządzanie kulturą polega na budowaniu mądrych instytucji, ale też znajdowaniu odpowiednich ludzi, którzy tę instytucję poprowadzą. Dziś powołujemy panią Mariannę Otmianowską, która kierowała Łazienkami Królewskimi po odejściu prof. Zbigniewa Wawra, na dyrektora tej instytucji – powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński
Życząc nowej dyrektor sukcesów podkreślał, że Łazienki są instytucją o wielkiej tradycji, do której warto sięgać; że jest to miejsce bardzo lubiane przez warszawiaków i turystów. I zaznaczał, że najważniejsi dla muzeum są właściwi ludzi na właściwym miejscu oraz wykreowanie ducha wspólnoty.
Praca pod tytułem „Komediant” – banan przyklejony taśmą do ściany – była najsłynniejszym dziełem sztuki 2019 roku. Teraz podczas aukcji w Nowym Jorku sprzedana została za 6,24 mln dolarów. Jej autorem jest kontrowersyjny włoski artysta Maurizio Cattelan.
20 listopada rozpoczyna się XIX Festiwal Warszawski Niewinni Czarodzieje, zainspirowany kultowym serialem „Czterdziestolatek” z lat 70.
W muzyczno-teatralnej „Pasji według św. Marka” Pawła Mykietyna w roli Poncjusza Piłata wystąpi Magdalena Cielecka. Inscenizowany koncert odbędzie się 21 listopada w Warszawie.
Dziś w warszawskiej Zachęcie Hanna Wróblewska, ministra kultury i dziedzictwa narodowego, a zarazem komisarz Pawilonu Polskiego w Wenecji, wręczyła nominacje zespołowi, który zwyciężył w konkursie na projekt przyszłorocznej wystawy.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Nowa, otwarta dla publiczności od dziś wystawa czasowa w Muzeum Historii Polski w Warszawie, upamiętnia 1000. rocznicę koronacji pierwszego króla Polski, Bolesława Chrobrego.
84 lata temu Niemcy zamknęli bramy do getta warszawskiego. Niemal 400 osób zostało uwięzionych za murami. Obecnie budowane jest Muzeum Getta Warszawskiego. Co w nim będzie można zobaczyć?
Trwa konflikt między Karoliną Rozwód i Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W tle zawiadomienie do prokuratury.
Muzeum Historii Polski i miasto Warszawa organizują imprezy związane z rocznicą odzyskania niepodległości. Zaplanowane zostały one na Trakcie Królewskim oraz na warszawskiej Cytadeli.
Karolina Rozwód oświadcza, że została zmuszona do ustąpienia ze stanowiska dyrektorki Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej bezprawną groźbą.
Znany historyk, niemcoznawca stanie na czele Instytutu Pileckiego.
Amerykańska Fundacja Monuments Men and Women zwróciła sztandar Ochotniczej Straży Pożarnej w Wiescherhöfen, który po zakończeniu II wojny światowej został zrabowany z Niemiec.
Władze Lwowa poprosiły o pomoc w odnowieniu jednego zabytkowego budynku, który został uszkodzony w czasie rosyjskiego ataku rakietowego na to miasto.
Do 5 listopada można składać wnioski o dofinansowanie na planowane prace remontowe obiektów wpisanych do rejestru zabytków. Do rozdysponowania w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest ponad 200 mln złotych. O pieniądze mogą ubiegać się także osoby fizyczne. Dotacje mają wesprzeć również odbudowę zabytków po powodzi.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas