Aktualizacja: 28.01.2025 02:59 Publikacja: 07.09.2022 10:02
Foto: materiały prasowe
Spektakl z gatunku art&science, dotyczący złożonych zjawisk astrofizycznych wyjaśnianych za pomocą metafor artystycznych, będzie można oglądać od 7 do 10 września w podziemiach Opery Narodowej, udostępnionych publiczności w Erywaniu po raz pierwszy. Jego przygotowanie poprzedziły trzytygodniowym rezydencje artystyczne, obejmującym współpracę naukowców i artystów z Polski, Indii i Armenii.
Starmus to wyjątkowy festiwal łączący sztukę i naukę, którego twórcami są naukowiec i astronom Garik Isrealian oraz basista zespołu Queen Brian May. Festiwal odbywa się co dwa lata, za każdym razem w innym miejscu na świecie. W tym roku w Erywaniu w wydarzeniu weźmie udział ośmiu laureatów Nobla (wśród nich fizyk Kip Thorne szerszej publiczności znany ze stworzenia projektu czarnej dziury do filmu „Interstellar” oraz astronauci misji Apollo tzw. „moonwalkers” m.in. Charlie Duke, a także Tony Fadell, współtwórca iPoda i iPhona.
W niemieckim Chemnitz ceremonia otwarcia ESK odbyła się w ostatni weekend, a wspólna inauguracja dwóch transgranicznych miast w Słowenii i Włoszech odbędzie się 8 lutego.
Poprzez innowacje, elastyczność i zrozumienie potrzeb lokalnych rynków możemy nie tylko sprostać oczekiwaniom konsumentów, ale także inspirować innych do podejmowania działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i efektywności biznesowej
Omenaa Mensah została zaproszona do rady w Tate Modern w Londynie. A w Polsce jej fundacja we współpracy z Sotheby's Institute of Art zainaugurowała kurs wiedzy Art Investment Masterclass o inwestowaniu w sztukę.
„Putin”, „Babygirl” i „Kompletnie nieznany” – analizujemy trzy gorące premiery filmowe i zastanawiamy się, czy warto wybrać się do kina.
Ponad sto wydarzeń złoży się na program Sezonu Kulturalnego Polska-Wielka Brytania 2025, który będzie trwał w obu krajach od marca do listopada.
Fabrycznie nowe Suzuki Vitara i S-Cross są dostępne taniej nawet o 18 tysięcy złotych. Promocja trwa do końca stycznia.
Ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska wręczyła powołanie na stanowisko sekretarza stanu Maciejowi Wróblowi. Maciej Wróbel zastąpi Andrzeja Wyrobca, który w grudniu zrezygnował ze stanowiska.
Rozpoczęły się ferie zimowe, a wraz z nimi krajowe i zagraniczne wyjazdy na narty. Przed urlopem warto zadbać o właściwe zabezpieczenie na wypadek niespodziewanych zdarzeń.
Ponad 400 prac w paryskiej siedzibie Fundacji Louis Vuitton – wiosna dla miłośników sztuki zapowiada się niezwykle atrakcyjnie. Zbliża się otwarcie wielkiej wystawy prac Davida Hockneya, jednego z najbardziej rozpoznawalnych artystów współczesnych. To będzie największa w historii prezentacja dzieł słynnego brytyjskiego malarza.
Omenaa Mensah została zaproszona do rady w Tate Modern w Londynie. A w Polsce jej fundacja we współpracy z Sotheby's Institute of Art zainaugurowała kurs wiedzy Art Investment Masterclass o inwestowaniu w sztukę.
Prokuratura w Berlinie przekazała do Polski akta śledztwa w sprawie próby sprzedaży na aukcji w Grisebach akwareli Wassilego Kandinskiego, która została skradziona z Muzeum Narodowego.
Styczeń dopiero się zaczął, ale można już wskazać jedną z najpopularniejszych europejskich wystaw 2025 roku. Mowa o wystawie „Van Gogh: Poets and Lovers” w londyńskiej National Gallery. Zainteresowanie nią jest tak duże, że organizatorzy zdecydowali: obrazy Van Gogha będzie można oglądać przez całą dobę.
Dr Magdalena Łaptaś z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie zaprezentowała nową interpretację malowideł z Katedry w Faras. Badaczka sugeruje, że dwie z nich przedstawiają sceny z dzieciństwa Marii, a nie apostołów czy Chrystusa, jak sądzono wcześniej.
Z premier filmowych odkryłem dla siebie ekranizację „Stu lat samotności” na Netfliksie – pisze prof. Maciej Urbanowski, literaturoznawca.
Na wystawie „Socmodernizm” w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie po raz pierwszy oglądamy tak szeroką panoramę architektury krajów środkowoeuropejskich, liczącą 400 obiektów
Najdrożej sprzedanym dziełem w domach aukcyjnych w 2024 było „Zatopione miasto” Andrzeja Wróblewskiego. W Desie Unicum kupiono je za 6 480 000 zł
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas