Aktualizacja: 22.11.2024 02:09 Publikacja: 23.07.2022 07:11
Claes Oldenburg pozuje przy wystawie „Claes Oldenburg: Lata sześćdziesiąte” w Muzeum Guggenheima w Bilbao, 2012 rok
Foto: EPA/ALFREDO ALDAI
Amerykański rzeźbiarz szwedzkiego pochodzenia znany jest przede wszystkim jako twórca monumentalne rzeźb w przestrzeni publicznej wielu miast na świecie, przeskalowanych replik przedmiotów codziennego użytku, jak np. gigantyczny spinacz do bielizny, stojący w centrum Filadelfii.
Claes Oldenburg urodził się w Sztokholmie 28 stycznia 1929 roku. Jego ojciec był szwedzkim dyplomatą w Stanach Zjednoczonych. Artysta dorastał w Chicago. Najpierw studiował sztukę i literaturę angielską w Yale. Zanim rozpoczął karierę artystyczna pracował jako reporter w City News Bureau of Chicago. W latach 1952-54 uczęszczał do School of the Art Institute of Chicago i dorabiał jako grafik.
Praca pod tytułem „Komediant” – banan przyklejony taśmą do ściany – była najsłynniejszym dziełem sztuki 2019 roku. Teraz podczas aukcji w Nowym Jorku sprzedana została za 6,24 mln dolarów. Jej autorem jest kontrowersyjny włoski artysta Maurizio Cattelan.
20 listopada rozpoczyna się XIX Festiwal Warszawski Niewinni Czarodzieje, zainspirowany kultowym serialem „Czterdziestolatek” z lat 70.
W muzyczno-teatralnej „Pasji według św. Marka” Pawła Mykietyna w roli Poncjusza Piłata wystąpi Magdalena Cielecka. Inscenizowany koncert odbędzie się 21 listopada w Warszawie.
Dziś w warszawskiej Zachęcie Hanna Wróblewska, ministra kultury i dziedzictwa narodowego, a zarazem komisarz Pawilonu Polskiego w Wenecji, wręczyła nominacje zespołowi, który zwyciężył w konkursie na projekt przyszłorocznej wystawy.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Nowa, otwarta dla publiczności od dziś wystawa czasowa w Muzeum Historii Polski w Warszawie, upamiętnia 1000. rocznicę koronacji pierwszego króla Polski, Bolesława Chrobrego.
Praca pod tytułem „Komediant” – banan przyklejony taśmą do ściany – była najsłynniejszym dziełem sztuki 2019 roku. Teraz podczas aukcji w Nowym Jorku sprzedana została za 6,24 mln dolarów. Jej autorem jest kontrowersyjny włoski artysta Maurizio Cattelan.
W wieku 38 lat zmarł Michał Dąbrowski, szermierz, medalista Mistrzostw Świata i Igrzysk Paralimpijskich w Paryżu
Portret Alana Turinga, wybitnego łamacza kodów z czasów II wojny światowej i pioniera informatyki, sprzedano na aukcji za milion dolarów. Może nie byłoby w tym nic zaskakującego, gdyby nie fakt, że to dzieło AI.
Retrospektywę światowej sławy artystki prezentuje Kunsthaus w Zurychu. To pierwszy tak duży przegląd jej twórczości w Szwajcarii.
To nie jest Muzeum Sztuki Nowoczesnej? Pudło!
Amerykański architekt, Thomas Phifer, którego pracownia przygotowała projekt warszawskiego MSN-u, miał niesłychanie trudne zadanie. O tym, z czym przyszło mu się zmierzyć, przekonuje się jednak dopiero teraz, gdy gmach został otwarty, a MSN stał się tematem sporu wszystkich ze wszystkimi.
W wieku 66 lat zmarła Elżbieta Zającówna, aktorka teatralna i filmowa, prezenterka telewizyjna. O jej śmierci poinformował Związek Artystów Scen Polskich.
Zawsze był za bardzo. Za bardzo romantyczny, za bardzo odważny, zbyt nonszalancki, za staroświecki. Ale jeszcze zatęsknimy za Panem Przewodniczącym.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas