Mural i koncert dla Tomasza Stańki

24 lipca Rzeszów podwójne uczci zmarłego przed czterema laty światowej sławy trębacza jazzowego i kompozytora.

Publikacja: 22.07.2022 12:55

Mural i koncert dla Tomasza Stańki

Foto: Materiały Prasowe

W mieście, w którym Tomasz Stańko się urodził, odsłonięty zostanie mural z podobizną muzyka według graficznego projektu jego żony Joanny Stańko (który pierwotnie powstał z myślą o okładce płytowej). Na ścianę budynku przy Hetmańskiej 6 projekt przenieśli artyści z warszawskiego Good Looking Studio. Mural o rozmiarach 11x11 m przedstawia Tomasza Stańkę z trąbką na tle nocnego kosmicznego nieba.

Także w niedzielę odbędzie się w rzeszowskim Hotelu Bristol dedykowany Tomaszowi Stańce koncert Józefa Skrzeka, wybitnego multiinstrumentalisty i kompozytora, oraz Erika Truffaza, jednego z najlepszych trębaczy, uważanego za kontynuatora Milesa Davisa.

Obu wydarzeniom, zorganizowanym z okazji przypadającej w tym roku 80. rocznicy urodzin Tomasza Stańki patronuje Narodowe Centrum Kultury i Estrada Rzeszowska Koncert będzie transmitowany na żywo na portalach facebookowych obu instytucji.

Tomasz Stańko (1942 - 2018) należał od początku lat 60. do najważniejszych artystów polskiej sceny jazzowej i wywarł znaczący wpływ na jej rozwój. Koncertował w tym czasie z założonym przez siebie zespołem Jazz Darings, uważną za jedną z pierwszych formacji freejazzowych.

W 1963 roku poznał Krzysztofa Komedę i z jego kwintetem grał na Jazz Jamboree oraz nagrał z nim w 1966 arcydzieło europejskiego jazzu, album „Astigmatic”.

W początku lat 70. z własnym zespołem Tomasz Stanko Quintet wszedł do czołówki free jazzu i występował na najważniejszych europejskich festiwalach. Zaczął wówczas koncertować też z fińskim perkusistą Edwardem Vesalą i w połowie lat 70. razem z nim podjął współpracę z wytwórnią ECM. Autorski album „Balladyna” stał się początkiem serii płyt, wydanych przez tę cenioną wytwórnię. W latach 80. Stańko grał m.in. w orkiestrach Cecila Taylora i z własnymi formacjami - zespołami C.O.C.X. i Freelectronic. W latach 90. kontynuował współprace z ECM, wspinając na jazzowy szczyt. Jego międzynarodowy kwartet z Bobo Stensonem, Andersem Jorminem i Tony Oxley'em okrzyknięto najlepszą jazzową grupą dekady. A wydany w 1997 roku album „Litania”, prezentujący muzykę Krzysztofa Komedy, stał się światowym bestsellerem.

Dzięki płytom „Soul of Things” i „Suspended Night”, wydanym na początku XXI wieku - nagranym z polskim kwartetem - Stańko przebił się na rynek amerykański. Zamieszkał w Nowy Jorku, o którym mówił, że jest „punktem centralnym dzisiejszego świata”. Współpracował z czołowymi nowojorskimi muzykami: Ravi Coltranem Lee Konitzem, Craigiem Tabornem, Thomasem Morganem, Chrisem Potterem.

W 2002 został pierwszym laureatem European Jazz Prize, przyznawanej w Wiedniu,

W 2013 z zespołem Tomasz Stańko New York Quartet nagrał album „Wisława”, inspirowany wierszami noblistki Wisławy Szymborskiej.

Ostatnim jego albumem był „December Avenue”, wydany w 2017 roku. O życiu Tomasza Stańki opowiada bestsellerowa książka „Autobiografia. Desperado” – wywiad-rzeka, przeprowadzony przez Rafała Księżyka.

Muzyka popularna
150 mln zł ze Spotify dla polskiej branży muzycznej
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Muzyka popularna
Lady Gaga zapowiedziała nowy album
Muzyka popularna
David Garrett: lubię na skrzypcach włączyć siódmy bieg
Muzyka popularna
AC/DC 4 lipca na PGE Narodowym. Giganci wracają
Muzyka popularna
Grammy’25: Beyoncé i Kendrick Lamar triumfują. Naga partnerka Kanye Westa wyproszona