Rocznicę NID będzie świętował przez cały rok 2022 w Warszawie i 15 miastach na terenie kraju, Jednym z głównych wydarzeń będzie specjalna wystawa „Przyszłym pokoleniom. 60 lat misji Narodowego Instytutu Dziedzictwa", która zostanie zaprezentowana w całej Polsce. Towarzyszyć jej będą sesje, spotkania oraz konferencje w regionach. Instytut zapowiedział również publikację, opisującą 60-lat działalności. Jubileusz zakończy uroczysta gala, podsumowująca Europejskie Dni Dziedzictwa.
Wydarzenia jubileuszowe odbywają się pod honorowym patronatem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej .
Początek NID dał Ośrodek Dokumentacji Zabytków, powołany w 1962 roku, który w 2002 roku został połączony z Ośrodkiem Ochrony Zabytkowego Krajobrazu . Nazwę mieniono wówczas na Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków. Kolejnym krokiem było przyłączenie do KOBiDZ Ośrodka Ochrony Dziedzictwa Archeologicznego. Skupione instytucje 1 stycznia 2011 roku zyskały obecną nazwę : Narodowy Instytut Dziedzictwa
Czytaj więcej
Warszawski koncert Kijowskiej Orkiestry Symfonicznej przeczy dawnemu, łacińskiemu powiedzeniu, że...
- Od początku istnienia Instytutu jego pracownicy stawiali sobie ważne cele, wybiegali w przyszłość, tworząc unikatowy zasób wiedzy specjalistycznej oraz narzędzia, które pozwalały na jej praktyczne wykorzystywanie, – mówiła podczas uroczystości dr hab. Katarzyna Zalasińska, dyrektor NID . I podkreślała, że misja NID to badanie, dokumentowanie i upowszechnianie dla ochrony dziedzictwa.