Pod hasłem „The Dreams of Milk”/„Mleko snów”, zapożyczonym z książki Leonory Carrington, surrealistycznej malarki i pisarki, 213 artystów z 58 krajów zaprezentuje swoje prace w weneckim Giardini i Arsenale. 80 narodowych pawilonów przygotowało własne ekspozycje.
Pawilon Polski pokaże monumentalną instalację „Przeczarowując świat” Małgorzaty Mirgi-Tas, powstałą we współpracy z kuratorami Wojciechem Szymańskim i Joanną Warszą.
Małgorzata Mirga-Tas jest pierwszą romską artystką reprezentującą pawilon narodowy. Jej projekt opowiada o wędrówce obrazów i wzajemnych wpływach kultury romskiej, polskiej i europejskiej.
Na instalację składa się 12 paneli, każdy dzieli się na trzy pasy. Górny opowiada mitologiczną wersję pochodzenia Romów, odwołując się do „Wyjścia z Egiptu” – XVII-wiecznych rycin francuskiego grafika i rytownika Jacques’a Callota.
W środkowym znalazły się znaki zodiaku i portrety kobiet, znane w historii i kulturze romskiej, układając się w „Herstories”. Są wśród nich m.in.: Papusza, Alfreda Markowska „Noncia” – romska Irena Sendlerowa – oraz Timea Junghaus, romska kuratorka i dyrektorka pierwszego Europejskiego Instytutu Romskiej Kultury i Sztuki w Berlinie.