Słynni architekci i ich pracownie zawieszają projekty w Rosji, potępiając agresję Putina

Światowej sławy brytyjski architekt David Chipperfield, któremu rozgłos przyniosły m.in. odbudowa Neues Museum i renowacja Neue Nationalgarie w Berlinie, rezygnują z rosyjskich projektów, w tym z renowacji budynku Centralnego Telegrafu – moskiewskiego zabytku architektury z 1927 roku.

Publikacja: 06.03.2022 23:33

David Chipperfield

David Chipperfield

Foto: Wikimedia Commons, Bruno Cordioli (CC BY-SA 3.0)

W opublikowanym oświadczeniu przez pracownię architekta czytamy: „Chipperfield Architects podjęła decyzję o zawieszeniu wszelkich prac w Rosji. Potępiamy działania Putina i rosyjskiego rządu oraz solidaryzujemy się z Ukrainą i jej mieszkańcami. W praktyce wierzymy w dialog, otwartość i zaangażowanie; wartości, które są bezpośrednio przeciwne toczącej się wojnie. Wzywamy do natychmiastowego zakończenia tej ludzkiej tragedii. Myślami jesteśmy z niewinnymi ofiarami tego nieuzasadnionego działania.”.

Z kolei MVRDV - holenderska pracownia architektoniczna z Rotterdamu (w Polsce znana z projektów biurowca Bałtyk w Poznaniu oraz Concordia Design we Wrocławiu) ogłosiła w proteście przeciw rozpętanej przez Rosje wojnie wstrzymanie m.in. realizacji kompleksu z luksusowymi apartamentami – Red7 w Moskwie, urbanistycznego planu miejskiego w Petersburgu oraz renowacji dużego kompleksu architektonicznego w mieście Krasnodar.

MVRDV w swoim oświadczeniu pisze:

„Nasze serdeczne współczucie i myśli są z mieszkańcami Ukrainy. Myślimy o naszych przyjaciołach, partnerach i klientach, którzy są w tej chwili w niebezpieczeństwie. Wspieramy naszych kolegów, którzy martwią się o swój kraj i swoich bliskich.

Solidaryzujemy się ze wszystkimi ludźmi, którzy sprzeciwiają się tej wojnie i protestują przeciwko niej, i stanowczo potępiamy przemoc. Jako architekci i urbaniści pracujemy w wielu krajach, aby coś zmienić i całym sercem wierzymy w międzynarodowy dialog i pokój. Z tego powodu natychmiast wstrzymaliśmy do odwołania nasze zaangażowanie w projekty w Rosji.”

I dodaje, że z drugiej strony inwazja przerwała też projekty, podjęte przez MVRDV na Ukrainie:

„Nasze projekty na Ukrainie zostały niestety wstrzymane przez okropności wojny. Zaraz po rozpoczęciu inwazji zaczęliśmy kontaktować się z naszymi ukraińskimi przyjaciółmi i partnerami w celu wsparcia. Staramy się pozostać z nimi w kontakcie. Są odważni i przeżywają niesamowite trudności.”

Zespół Zaha Hadid Architects, kontynuujący idee słynnej architektki, zszokowany agresją Rosji na Ukrainę, ogłosił, że natychmiastowo zawiesza prace nad dwoma moskiewskimi projektami - nowej stacji metra Klenovy Boulevard 2 oraz Sbierbank Technoparku.

A Herzog & de Meuron szwajcarskie biuro architektoniczne, laureaci prestiżowej Nagrody Pritzkera, oświadcza:

„Inwazja na Ukrainę oraz brutalne działania Putina i rosyjskiego rządu są sprzeczne z każdą wartością, jaką wyznajemy jako międzynarodowa praktyka współpracy. Dlatego Herzog & de Meuron postanowił zawiesić prace nad rosyjskimi projektami.”

Kultura
Zalana Łempicka w Muzeum Narodowym w Krakowie i wiele skarg pracowników na dyrektora
Kultura
Europejskie hity sztuki 2025. Arcydzieła, wystawy „Dolce & Gabbana” i „Cartier”
Kultura
Więcej przestrzeni dla Muzeum Narodowego w Warszawie
Kultura
Na wystawie w Krakowie można zobaczyć, czym był socmodernizm. To nie tylko blokowiska
Kultura
Rekordowe dzieła sztuki na aukcjach w Polsce