Biennale w Wenecji. Kurator i artyści Pawilonu Rosyjskiego, solidaryzując się z Ukrainą, rezygnują z udziału w Biennale

Kurator Raimundas Malašauskas i artyści Aleksandra Sucharewa i Kirył Sawczenkow ogłosili w niedzielę w mediach społecznościowych, że wycofują się z 59. Biennale w Wenecji.

Publikacja: 28.02.2022 23:25

Wejście do Giardini, obszaru parku w historycznej Wenecji, w którym odbywa się Festiwal Sztuki na Bi

Wejście do Giardini, obszaru parku w historycznej Wenecji, w którym odbywa się Festiwal Sztuki na Biennale

Foto: stock.adobe.com

Raimundas Malašauskas w poście na Instagramie wyjaśnia: - Nie mogę kontynuować prac nad tym projektem w świetle militarnej inwazji Rosji i bombardowania Ukrainy. Ta wojna jest politycznie i emocjonalnie nie do przyjęcia. Jak wiecie, urodziłem się i uformowałem na Litwie, kiedy była ona częścią Związku Radzieckiego. Przeżyłem rozpad Związku Radzieckiego w 1989 roku i od tego czasu byłem świadkiem i cieszyłem się rozwojem mojego kraju. Idea zawrócenia lub życia pod rządami rosyjskiego czy jakiegokolwiek innego imperium jest nie do zaakceptowania.

A Kirył Sawczenkow pisze: - Nie pozostaje nic innego do powiedzenia, jak: nie ma miejsca na sztukę, gdy cywile giną pod ostrzałem rakiet, gdy obywatele Ukrainy ukrywają się w schronach, gdy ucisza się rosyjskich protestujących. Ja urodzony jako Rosjanin nie będę prezentował mojej pracy w Pawilonie Rosyjskim na Biennale w Wenecji,

W odpowiedzi organizatorzy Biennale w Wenecji ogłosili dziś na oficjalnej stronie oświadczenie:

„Biennale w Wenecji zostało poinformowane o decyzji kuratora i artystów Pawilonu Federacji Rosyjskiej, którzy zrezygnowali ze swoich stanowisk, tym samym rezygnując z udziału w 59. Międzynarodowej Wystawie Sztuki.

Biennale wyraża pełną solidarność z tym szlachetnym aktem odwagi i stoi po stronie motywacji, która doprowadziła do tej decyzji, dramatycznie uosabiającej tragedię, która dotknęła ludność Ukrainy.

Biennale pozostaje miejscem, w którym ludzie spotykają się w sztuce i kulturze, i potępia wszystkich, którzy używają przemocy, aby uniemożliwić dialog i pokój.”

59. Biennale z powodu pandemii zostało przesunięte o rok, jego otwarcie nastąpi 23 kwietnia 2022.

Nie jest jednak pewne, czy dojdzie na nim do oczekiwanego otwarcia wystawy Pawło Makowa w Pawilonie Ukraińskim. W ubiegłym tygodniu na oficjalnym koncie Pawilonu Ukraińskiego na Twitterze pojawił się komunikat, informujący, że wobec krytycznej sytuacji na Ukrainie, nie ma pewności, czy uda się kontynuować bezpiecznie pracę nad wystawą na Biennale w Wenecji, choć zarazem jej twórcy zapewniali, że są zdeterminowani, by reprezentować Ukrainę na tym międzynarodowym wydarzeniu.

Kultura
Europejskie Stolice Kultury 2025: Chemnitz i Nova Gorica – Gorycja
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Kultura
Współpraca OmenaArt Foundation z Tate i Sotheby’s
Kultura
Podcast „Komisja Kultury”: Co nowego w kinach?
Kultura
Polsko-brytyjski sezon kulturalny. Szereg wydarzeń w obu krajach
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Kultura
Maciej Wróbel nowym wiceministrem kultury i dziedzictwa narodowego
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku