Wszystko miało przebiegać inaczej. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena – jedna z największych imprez muzycznych w Polsce i świetnie znana w świecie – obchodzi 25. urodziny. Przygotowania do jubileuszu rozpoczęły się kilka lat temu, festiwal w 2021 r. miał być pełen wyjątkowych wydarzeń. Dziś możemy się cieszyć, że w ogóle się odbędzie. Startuje 20 marca, zakończy się tradycyjnie w Wielki Piątek, a koncerty są dostępne wyłącznie online.
Przygotowania tegorocznej edycji były wyjątkowo trudne i pełne nieustannych korekt. Na dodatek prace komplikowały perturbacje z ubiegłorocznym festiwalem, który z powodu pierwszego, wiosennego lockdownu nie mógł odbyć się przed Wielkanocą i ostatecznie doszedł do skutku jesienią z innym zestawem utworów i wykonawców.
W podobny sposób trzeba było postąpić z jubileuszowym wydaniem Festiwalu Beethovenowskiego. Na początek zrezygnowano z artystów i zespołów zagranicznych. Każdy przyjazd gościa ze świata jest obecnie obciążony ogromnym ryzykiem niepewności.
Na szczęście od tej reguły są wyjątki. Szczególnie warto polecić koncert zaplanowany na 30 marca, a transmitowany z Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. Tamtejsza Wrocławska Orkiestra Barokowa i chór NFM pod dyrekcją Jarosława Thiela przygotowują jedno z najważniejszych dzieł związanych z Wielkim Tygodniem – „Pasję według św. Jana" Bacha. Zaproszono świetnych zagranicznych śpiewaków na czele ze znakomitą Julią Lezhnevą.
Po raz pierwszy Wielkanocny Festiwal Beethovenowski postanowił – i to zanim wprowadzono ostre obostrzenia – zorganizować główne wydarzenia nie tylko w Warszawie. NOSPR zagra więc w tym roku na festiwalu w swej siedzibie w Katowicach pod gościnną dyrekcją Jacka Kaspszyka, a Filharmonię Poznańską w auli tamtejszego Uniwersytetu Adama Mickiewicza poprowadzi Łukasz Borowicz.