Aktualizacja: 22.11.2024 02:33 Publikacja: 19.12.2021 15:45
Magdalena Burdzyńska, "Sindbad, Quarks, Elephants, & Pierogi"
Foto: materiały prasowe
31 grudnia otwarta zostanie ekspozycja „Wacław Seweryn Rzewuski. Legendarny podróżnik”, opowiadająca o niezwykle barwnej postaci-– żyjącym w XIX wieku polskim arystokracie, który został beduińskim emirem, łącząc na pozór odległe kultury. Rzewuski był romantykiem, pasjonatem orientu, podróżnikiem, badaczem, poliglotą, znawcą koni, który sprowadził do Polski konie arabskie. Wystawa, której twórcami są Science Now i Stellar Fireworks, opiera się na zapisach Rzewuskiego z podróży na Półwysep Arabski. W kraju angażował się w walki powstańcze, a podczas orientalnej wyprawy – przeciw Turkom.
Praca pod tytułem „Komediant” – banan przyklejony taśmą do ściany – była najsłynniejszym dziełem sztuki 2019 roku. Teraz podczas aukcji w Nowym Jorku sprzedana została za 6,24 mln dolarów. Jej autorem jest kontrowersyjny włoski artysta Maurizio Cattelan.
20 listopada rozpoczyna się XIX Festiwal Warszawski Niewinni Czarodzieje, zainspirowany kultowym serialem „Czterdziestolatek” z lat 70.
W muzyczno-teatralnej „Pasji według św. Marka” Pawła Mykietyna w roli Poncjusza Piłata wystąpi Magdalena Cielecka. Inscenizowany koncert odbędzie się 21 listopada w Warszawie.
Dziś w warszawskiej Zachęcie Hanna Wróblewska, ministra kultury i dziedzictwa narodowego, a zarazem komisarz Pawilonu Polskiego w Wenecji, wręczyła nominacje zespołowi, który zwyciężył w konkursie na projekt przyszłorocznej wystawy.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Nowa, otwarta dla publiczności od dziś wystawa czasowa w Muzeum Historii Polski w Warszawie, upamiętnia 1000. rocznicę koronacji pierwszego króla Polski, Bolesława Chrobrego.
Zgodnie z zaktualizowanym krajowym planem klimatycznym, Zjednoczone Emiraty Arabskie planują obniżyć emisje do 2035 roku o 47 proc. w stosunku do poziomów z roku 2019. Przedstawiciele organizacji klimatycznych podkreślają, że kraj wciąż mocno inwestuje w projekty kopalne, a w swoim planie pomija emisje pochodzące z eksportu.
Linie lotnicze Emirates ponownie uruchomiły codzienne połączenie między Adelajdą a Dubajem. Oferują łącznie ponad 4,2 tysiąca miejsc na tej trasie tygodniowo.
Do listy niezwykłych budynków w Dubaju będzie można niebawem dopisać kolejny. Przedstawiono bowiem projekt jednego z najwęższych wieżowców na świecie. Ma on powstać właśnie w Dubaju.
Przewoźnik ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich znów lata do Lagos. Codzienne rejsy obsługuje boeing 777-300ER.
Brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało nowe zalecenia dla osób podróżujących do popularnych zimą krajów w Afryce Północnej. Także Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego Unii Europejskiej wystosowała do przewoźników komunikaty.
"Władze Emiratów temat ekstradycji Sebastiana M. będą miały pod osobistym nadzorem" - poinformował na profilu X szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski. Sebastian M. jest podejrzany o spowodowanie śmiertelnego wypadku na autostradzie A1.
Najwyższy budynek na świecie znajduje się w Dubaju. To Burdż Chalifa, biurowiec, który ma 829,8 metra wysokości. Teraz w jego sąsiedztwie powstaje kolejna wieża – ma być wprawdzie niższa, ale i tak na tyle wysoka, że zyska tytuł drugiego najwyższego drapacza chmur na świecie.
W sierpniu stołeczny port odprawił prawie 2,18 miliona pasażerów. To trzeci z rzędu miesiąc, w którym liczba obsłużonych na Lotnisku Chopina podróżnych przekroczyła 2 miliony. Niebawem lotnisko poszerzy rozkład lotów o kolejne kierunki na Bliskim Wschodzie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas