Złoty Niedźwiedź dla "Synonimów" Nadava Lapida

Jury pod przewodnictwem Juliette Binoche Złotym Niedźwiedziem uhonorowało film „Synonimy” Nadava Lapida – opowieść o izraelskim emigrancie w Paryżu, o obcości, której nie może pokonać, choć nie używa języka hebrajskiego i godzinami wkuwa francuskie słowa. To pierwsze najwyższe berlińskie trofeum dla kinematografii izraelskiej.

Aktualizacja: 16.02.2019 20:42 Publikacja: 16.02.2019 20:36

Złoty Niedźwiedź dla "Synonimów" Nadava Lapida

Foto: AFP

Srebrny Niedźwiedź, Grand Jury Prize przypadł Francois Ozonowi za film „By the Grace of God” („Z łaski Bożej”) - o pedofilii we francuskim Kościele i ofiarach, które po latach cierpienia przerywają milczenie.

Srebrny Niedźwiedź, Nagroda Bauera za innowacyjność powędrował do znakomitego filmu „System Crusher” Nory Fingschheidt o potwornie agresywnej dziewięciolatce, z którą nie mogą sobie dać rady wychowawcy i pracownicy opieki społecznej, a przecież jej zachowanie jest wielkim krzykiem o uwagę i miłość matki.

Temat relacji w rodzinie podejmuje też nagrodzona za reżyserię Angela Schanelec w „I Was At Home, But...”
Nagrody aktorskie powędrowały do Wanga Jingchunga i Yong Mei – odtwórców głównych ról w filmie Wanga Xiaoshuai „So Long, My Son” - sadze dwóch chińskich rodzin od czasu rewolucji kulturalnej aż do współczesności

Za najlepszy scenariusz uznano tekst Maurozio Braucci, Claudio Giovanese Roberto Saviano, według którego postały „Piranie” - film o dziecięcych gangach kontrolujących ulice Neapolu.

Srebrny Niedźwiedź za osiągnięcia artystyczne w tym roku przypadł operatorowi Rasmusowi Videbaekowi za zdjęcia do „Out Stealing Horses” Petera Molanda.

Wielkim przegranym festiwalu jest film Agnieszki Holland „Obywatel Jones” - ważny film o zbrodniach totalitarnego systemu stalinowskiego na Ukrainie w latach 30. XX wieku, fałszu polityki, korupcji mediów. A także o samotności i odwadze człowieka, który dąży do odkrycia i ujawnienia prawdy.

Kultura
„Drogi do Jerozolimy”. Wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie
Kultura
Polska kultura na EXPO 2025 w Osace
Kultura
Ile czytamy i jak to robimy? Młodzi więcej, ale wciąż chętnie na papierze
Kultura
Podcast „Rzecz o książkach”: Noblistka z Korei śni o podróży do Zakopanego
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Kultura
Wystawa o hołdzie pruskim na zamku w Malborku. Co warto na niej zobaczyć?