Jazzowe brzmienia, rytmy i improwizacje przekroczyły granice już sto lat temu, ale dopiero od tego roku artyści i miłośnicy tej muzyki będą mieć swoje święto 30 kwietnia. Międzynarodowy Dzień Jazzu ustanowiła Konferencja Generalna UNESCO na 36 sesji w listopadzie 2011 r.
Jazz to głos życia - napisała dyrektor generalny UNESCO Irina Bokowa w liście otwartym powołując się na słowa Martina Luthera Kinga. - Jazz narodził się w USA, ale należy do całego świata. Mając korzenie w Afryce i opierając się na muzyce europejskiej zyskuje nowy kształt w różnych kulturach.
Pierwsze uroczystości odbyły się już w piątek 27 kwietnia w Paryżu z udziałem m.in. Marcusa Millera, Dee Dee Bridgewater, Barbary Hendricks. Specjalny koncert artystów z całego świata m.in. Herbiego Hancocka, Wyntona Marsalisa, Angelique Kidjo i Hugh Masekali odbędzie się 30 kwietnia w Nowym Jorku, w siedzibie ONZ. Dla Hancocka będzie to pracowity dzień, bo o świcie zagra także w Nowym Orleanie, kolebce jazzu. Słynny New Orleans Jazz & Heritage Festival poświęcił jeden z koncertów obchodom święta. Wystąpią także: Terence Blanchard, Ellis Marsalis i Dianne Reeves.
- Bez wątpienia jazz jest międzynarodowym językiem. Jazz nie ma granic, podróżuje jak my, przemawia do duszy każdego słuchacza - podkreślił Herbie Hancock podczas uroczystości w Paryżu. UNESCO zorganizowało w swojej siedzibie nie tylko koncerty, ale i seminaria, warsztaty, klasy mistrzowskie prowadzone przez wybitnych muzyków, wystawy fotografii, prezentacje filmów. – Jazz łączy ludzi, kultury i świat. To idea pierwszego Międzynarodowy Dzień Jazzu. Przesłanie jest skierowane przede wszystkim do młodych ludzi, którzy mają tak wiele do odkrycia w swoim życiu. Niech żyje jazz, niech żyje muzyka - krzyknęła na koniec swojego przemówienia Irina Bokowa.
Dwa polskie festiwale włączyły się w obchody tego święta: katowicki Jazzart i Wiosna Jazzowa w Zakopanem. Specjalne koncerty odbędą się w Warszawie, Łodzi i innych miastach. W poniedziałek o godz. 15:00 w Muzeum Plakatu w Wilanowie otwarta zostanie wystawa „Najpiękniejsze plakaty i okładki jazzowe".