Stuletnia bębniarka w obrzędzie dla kobiet

We Wrocławiu startuje dziś ósma edycja wyjątkowej imprezy, przybliżającej polskiej publiczności światy i kultury odległe, przetrwałe w stanie nieskażonym naszą współczesnością

Publikacja: 02.07.2012 09:42

Stuletnia bębniarka w obrzędzie dla kobiet

Foto: materiały prasowe

Hasło tegorocznego Brave Festivalu brzmi: „Wtajemniczenia kobiet". T0 one – przybyłe z różnych krajów – będą bohaterkami imprezy. Na dzisiejszym wieczorze inauguracyjnym z mistycznymi pieśniami o miłości wystąpi zespół Debaa utworzony przez kobiety z niewielkiej wyspy Majotta leżącej między Madagaskarem a kontynentem afrykańskim.

Zobacz galerię zdjęć

W następnych dniach (festiwal potrwa do soboty) odbędą się koncerty zespołu Tartit z Mali czy kobiecego chóru Swanetii z wioski Udabno w Gruzji. Gościem specjalnym jest stuletnia bębniarka Bi Kidude z Zanzibaru, która tylko kobiecej publiczności przedstawi tradycję Unyago – rytuału inicjacji przedślubnej.

Festiwalowi towarzyszy program edukacyjny Brave Kids z udziałem dzieci z 18 krajów, a także przegląd filmów dokumentalnych i fabularnych.

Forum Kobiet

Forum Kobiet (3-7 lipca) odbywać się będzie codziennie w Klubie Festiwalowym Mleczarnia (Włodkowica 5), z wyjątkiem pierwszego spotkania – 3 lipca, które odbędzie się w Sali Teatru Pieśń Kozła (Purkyniego 1).

W otwierającym cykl spotkaniu zatytułowanym „Jak pomagać z myślą o przyszłych pokoleniach?" udział weźmie Lea Wyler, założycielka organizacji Rokpa oraz kobiety goszczące dzieci z Brave Kids. Fundacja od prawie trzydziestu lat wspiera najmłodszych przedstawicieli kultur, dzieci z różnych części świata w tym Nepalu, Tybetu i krajów Afryki. Drugiego dnia Forum (4 lipca) uczestnicy postarają się odpowiedzieć na pytanie „Jak pielęgnować kultury odcięte od swoich korzeni?".

W wydarzeniu weźmie udział kobiecy chór Casletila z ludu Swanetii, który został przesiedlony po tym jak jego wioskę zniszczyła lawina. 5 lipca uczestnicy spróbują ustalić „Jak walczyć o szczęście ludzi starszych?". W rozmowie wezmą udział członkinie zespołu Meninas de Sinha, starsze kobiety z Brazylii, które w śpiewie odnalazły receptę na wykluczenie społeczne.

Czwartego dnia cyklu artyści wraz z publicznością szukać będą odpowiedzi na pytanie „Jaka jest rola kobiet w kultywowaniu tradycji?". Gościem tej sesji będzie Ambuya Nyati, kobieta medium z Zimbabwe, grająca muzykę z gatunku mbira i działająca na rzecz zwiększenia świadomości świata o problemach nękających Afrykę.

Ostatnie dwa, wspomniane wyżej spotkania poprowadzi Paulina Wilk, dziennikarka Rzeczpospolitej oraz autorka bestsellerowej, nominowanej w tym roku do wielu prestiżowych nagród książki „Lalki w ogniu".

Ostatniego dnia Forum w Mleczarni podjęta zostanie próba odpowiedzi na pytanie „Jak aktywizować kobiety do działania we współczesnym świecie?" W panelu weźmie udział m.in. Ewa Błaszczyk, a także przedstawicielki różnych środowisk zawodowych, m.in. zaangażowane w niesienie pomocy społecznej, pracujące w strukturach samorządowych oraz dziennikarki.

materiały prasowe

Kultura
Perły architektury przejdą modernizację
Kultura
Afera STOART: czy Ministerstwo Kultury zablokowało skierowanie sprawy do CBA?
Kultura
Cannes 2025. W izraelskim bombardowaniu zginęła bohaterka filmu o Gazie
Kultura
„Drogi do Jerozolimy”. Wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Kultura
Polska kultura na EXPO 2025 w Osace