Bury wciąż członkiem Krajowej Rady Sądownictwa

Podejrzany o korupcję były poseł PSL Jan Bury wciąż figuruje jako członek Krajowej Rady Sądownictwa.

Aktualizacja: 23.11.2015 19:13 Publikacja: 23.11.2015 18:20

Były poseł PSL Jan Bury wciąż jest członkiem Krajowej Rady Sądownictwa

Były poseł PSL Jan Bury wciąż jest członkiem Krajowej Rady Sądownictwa

Foto: Fotorzepa, Jakub Ostałowski

- To nie jest dla nas komfortowa sytuacja, ale nic nie możemy zrobić. Nowych członków Rady musi wybrać nowy parlament – tłumaczy „Rzeczpospolitej" sędzia Waldemar Żurek, rzecznik KRS.

Rada to konstytucyjny organ kolegialny, w którym zasiada 25 członków. Poza prezesami Sądu Najwyższego, NSA, oraz ministrem sprawiedliwości, w jej skład wchodzą osoby powołane przez prezydenta, sędziów wszystkich rodzajów sądów oraz czterech posłów wybranych przez Sejm i dwóch senatorów wybranych przez Senat. Jan Bury, razem z trójką innych posłów - Krystyną Pawłowicz, Sławomirem Kopycińskim i Witoldem Pahlem - został wybrany do KRS w poprzedniej kadencji Sejmu.

– Nowy parlament jeszcze nie wybrał nowych swoich przedstawicieli, a zgodnie z ustawą o KRS do czasu ich wyboru członkami pozostają zasiadający dotąd w Radzie posłowie, czy senatorowie – tłumaczy sędzia Żurek. Rzecznik KRS dodaje, że przepisy ustawy o Radzie zostały tak skonstruowane, by istniała jej ciągłość i aby nie dochodziło do sytuacji, w której zabraknie w niej polityków.

Sędzia Żurek zwraca uwagę na to, że w Polsce wciąż istnieje domniemanie niewinności. – Na byłym pośle ciążą zarzuty, ale nie został on skazany przez sąd, a dopóki nie zapadł wyrok skazujący jest on człowiekiem niewinnym – podkreśla. Dodaje, że skoro skazany w pierwszej instancji Mariusz Kamiński, były szef CBA, a dziś koordynator służb specjalnych jest człowiekiem niewinnym, bo ułaskawił go prezydent, to taką samą miarę należy stosować wobec byłego posła PSL.

Jan Bury nie uczestniczył w ostatnim, posiedzeniu KRS, które odbyło się już po październikowych wyborach parlamentarnych. – Nawet próbowaliśmy się z nim skontaktować, ale jego telefon był wyłączony – mówi sędzia Żurek. I jednocześnie apeluje do nowego parlamentu, by jak najszybciej dokonał wyboru nowych członków. – Rada jest ważnym organem konstytucyjnym i nie może zawiesić działalności – tłumaczy jej rzecznik.

Były poseł PSL został w ubiegłym tygodniu zatrzymany w środę w nocy przez agentów CBA na polecenie katowickiej Prokuratury Apelacyjnej. Śledczy postawili mu sześć zarzutów korupcyjnych i wnioskowali o areszt. Sąd tego wniosku nie uwzględnił. Dziś obrońcy Burego zapowiedzieli, że zaskarżą decyzję o jego zatrzymaniu.

Kraj
Rzeź wołyńska i kwestia przyjęcia Ukrainy do UE i NATO. Co sądzą o tym Polacy?
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i Suzuki Swift ponownie w gronie liderów rankingu niezawodności
Kraj
Pałac Prezydencki: Czy media społecznościowe zdominują kampanię prezydencką 2025 roku?
Kraj
Nowej nadziei na nowy rok
Kraj
Ukraina: Były redaktor naczelny dziennika „Rzeczpospolita” Grzegorz Gauden odznaczony „Za odwagę intelektualną”
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Kraj
Życzenia świąteczne od „Rzeczpospolitej”: Bóg się nam rodzi!
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego