19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 11.01.2025 15:55 Publikacja: 07.09.2022 18:08
Rząd do rozwiązania kwestii odzyskania gruntów od Czechów mobilizuje poseł PiS Jarosław Krajewski (na zdjęciu).
Foto: PAP/Tomasz Gzell
368,44 ha - tyle Republika Czeska powinna zwrócić Polsce. Chodzi o rekompensatę za niekorzystny dla Polski podział granicy polsko-czechosłowackiej z lat 50. Rząd PiS zintensyfikował polityczne działania by problem, który ciągnie się od lat 90. definitywnie rozwiązać.
Od 1992 roku bowiem sprawą zajmowała się Polsko-Czeska Komisja Graniczna a 2005 r. rząd Republiki Czeskiej zaproponował nawet rekompensatę finansową - Polska ją jednak odrzuciła. - Uważam że słusznie - mówi nam poseł PiS Jarosław Krajewski, który mobilizuje rząd by kwestię odzyskania gruntów w końcu z Czechami rozwiązać.
Współprzewodnicząca Razem Aleksandra Owca poinformowała, że kandydatem jej formacji na prezydenta będzie Adrian Zandberg. - Startuję w tych wyborach, bo głęboko wierzę, że nasz kraj stać na coś więcej, niż wojna Tuska z Kaczyńskim - powiedział Zandberg.
Karol Nawrocki, obywatelski kandydat w wyborach prezydenckich popierany przez Prawo i Sprawiedliwość poskarżył się na antenie RMF FM na „próby cenzury politycznej i w internecie, i na portalu X, i zamknięcia Republiki”.
„Czy Pani/Pana zdaniem możliwa jest współpraca rządu, prezydenta i opozycji w działaniach związanych z polską prezydencją w Unii Europejskiej?” - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
Od chwili wydania nakazu aresztowania przez haski Trybunał, premiera Izraela Beniamina Netanjahu w Polsce nie chroni ani immunitet dyplomatyczny, ani Służba Ochrony Państwa.
Wreszcie przełom - pisze w serwisie X premier Donald Tusk. Chodzi o sprawę ekshumacji ofiar rzezi wołyńskiej.
Spodziewamy w przyszłym tygodniu informacji ze strony czeskiego rządu o otwarciu nowych, większych możliwości importu ropy naftowej ropociągiem TAL do naszych czeskich rafinerii - poinformował prezes Orlenu Ireneusz Fąfara.
Nie ulega wątpliwości, że zdjęcia portretowe w dokumentach urzędowych jawią się nader monotonnie, a nierzadko wręcz rażą swoją sztucznością. Ciekawy przypadek próby przełamania tej dokumentowej rutyny gościł niedawno na wokandzie czeskiego Sądu Konstytucyjnego.
Władze Holandii w 2020 roku postanowiły obniżyć dozwoloną prędkość na autostradach do 100 km/h. Miało to przyczynić się do poprawy jakości powietrza i nie przyniosło oczekiwanych rezultatów.
U Czechów pojawiła się nagle sympatia do naszego kraju. Do Polski się podróżuje, stawia się ją za przykład, elity polityczne widzą w niej gwaranta bezpieczeństwa. Nazwano ją tam nawet nową Chorwacją, a nad Wełtawą trudno o większy komplement. Skąd się to wszystko wzięło?
Katowicka pracownia KWK Promes do długiej listy prestiżowych wyróżnień może dopisać kolejne. Tym razem nagrodzono rewitalizację dawnej rzeźni w czeskiej Ostrawie, która po przebudowie według KWK Promes stała się galerią sztuki.
Od lat jako państwo mamy problem ze zwrotami dzieł sztuki, które zostały wywiezione z Polski do Niemiec po wcześniejszym rabunku. Jakie są drogi wyjścia z klinczu?
Ministerstwo Kultury oraz MSZ nie potwierdzają informacji, które pojawiły się w niemieckich mediach, aby trwały negocjacje na temat zwrotu pakietu dzieł sztuki, w tym manuskryptu średniowiecznej pieśni „Gaude Mater Polonia”.
W pamięci historycznej zakorzenił się jako szczery Czech, patriota. Wojsko było jego domem i rodziną. Mieścił się w idei czeskiego mesjanizmu, narodu, który został wybrany przez Pana, aby naprawił chrześcijaństwo i pokonał Antychrysta
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas