Stało się to dopiero po naszej publikacji, gdy w maju ujawniliśmy, że na ogólnodostępnym portalu geodezyjnym można zobaczyć, jakie obiekty i instalacje znajdują się np. na terenie jednostek wojskowych.
Napisaliśmy, że każdy może zajrzeć do miejsc objętych ścisłą ochroną przy wykorzystaniu ogólnodostępnego serwisu geoportal.gov.pl. Są tam m.in. zdjęcia jednostek wojskowych za bramą, ale też rafinerii, magazynów z benzyną, terminali gazowych. Na przykład na zdjęciach lotniska wojskowego w Łasku (bazy dla polskich i sojuszniczych samolotów, gdzie w przyszłości będą stacjonowały samoloty F-35) można sprawdzić, gdzie są zlokalizowane hangary czy schrony.
Czytaj więcej
Na ogólnodostępnym portalu geodezyjnym można zobaczyć, jakie obiekty znajdują się w miejscach o z...
Co widzą obcy?
Geodeta Krzysztof Szczepanik z portalu „Kawa z mierniczym” zwrócił nam uwagę, że na geoportalu jest też pokazana sieć uzbrojenia terenu, czyli gdzie znajdują się przyłącza energetyczne, telekomunikacyjne, sieć światłowodowa, wodociągowa. – Wszystkie takie dane można pobrać na komputer, a wyszukiwarkę ustawić w języku rosyjskim czy białoruskim – dodał.
Zdaniem płk. Andrzeja Kruczyńskiego, byłego oficera jednostki GROM i wiceprezesa Fundacji Instytut Bezpieczeństwa Społecznego, upublicznienie, bez żadnych zabezpieczeń, danych geoportalu, który zawiera wrażliwe dane o uzbrojeniu terenu, stanowi zagrożenie bezpieczeństwa państwa. Uważa, że dane te mogą być wykorzystane, bez żadnych przeszkód, przez wrogie siły, szczególnie kiedy toczy się wojna w Ukrainie.