19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 07.01.2016 05:38 Publikacja: 06.01.2016 20:44
Szef węgierskiego FIDESZ-u, premier Węgier Viktor Orban po spotkaniu z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim w jednym z pensjonatów w Niedzicy
Foto: PAP serwis codzienny/ Janek Gurka
"Sześciogodzinne spotkanie, utrzymywane w tajemnicy, podkreśliło więzi między dwoma liderami politycznymi, którzy - według krytyków - pretendują do miana wspólnego zagrożenia dla demokratycznych wartości Unii Europejskiej i formują nowy nieliberalny nurt we wschodniej Europie - pisze "FT".
"FT" podkreśla jednak istotne różnice między obydwoma politykami. Pisze, że "Orban dowiódł gotowości do zawierania kompromisów z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem, co jest z kolei drogą znienawidzoną przez antymoskiewskiego Jarosława Kaczyńskiego".
W pierwszym w tym roku odcinku podcastu "Pałac Prezydencki" Michał Kolanko rozmawia z Michałem Fedorowiczem, szefem europejskiego kolektywu analitycznego Res Futura. Nie tylko o kampanii prezydenckiej, ale też o jej kontekście i nastrojach społecznych w Polsce na przełomie 2024 i 2025 roku.
Pokoju wokół naszych granic, za którym tak tęsknimy; więcej zrozumienia dla innych, czego tak potrzebujemy...
Grzegorz Gauden – polski dziennikarz prasowy i radiowy, działacz opozycji w okresie PRL, a w latach 2004–2006 redaktor naczelny dziennika „Rzeczpospolita” – otrzymał odznaczenie „Za odwagę intelektualną”, przyznawane od 25 lat przez pismo społeczno-literackie „Ї”.
„Cicha noc, święta noc! Pokój niesie ludziom wszem”. Pokoju potrzeba dziś światu. Pokoju potrzeba nam, Polakom, bo podzieleni jesteśmy różnorakimi konfliktami w rodzinach, w polityce.
Ministerstwo Kultury oraz MSZ nie potwierdzają informacji, które pojawiły się w niemieckich mediach, aby trwały negocjacje na temat zwrotu pakietu dzieł sztuki, w tym manuskryptu średniowiecznej pieśni „Gaude Mater Polonia”.
Najważniejszym wydarzeniem pierwszych dwóch miesięcy prezydencji będzie wizyta kolegium komisarzy. To odbędzie się już niebawem. To ważny moment, ponieważ polski rząd i Komisja Europejska wspólnie rozpoczną dyskusję dotyczącą kształtu polityki unijnej na kolejne pięć lat – mówi o polskiej prezydencji wiceministra ds. UE Magdalena Sobkowiak-Czarnecka.
W imię przyszłości i przetrwania państwa polskiego Donald Tusk i Jarosław Kaczyński muszą zakończyć polsko-polską wojnę domową i zmienić swe polityczne strategie. Każda z nich nie tylko jest polaryzacyjna, pozbawiająca Polskę narodowej jedności, ale również oznacza, że jej finał będziemy oglądać w tym samym czasie, kiedy decydować się będzie przyszłość naszego świata.
Nawet jeśli europejscy politycy niedawno mówili o Donaldzie Trumpie jedynie złe rzeczy, dzisiaj polityczny rozsądek podpowiada im, by być jak najbliżej nowej administracji USA. Zwłaszcza w czasach, które dla Zachodu stały się wyjątkowo niebezpieczne.
Polska nie wyraziła zgody na przelot nad swym terytorium samolotu wiozącego do Moskwy delegację słowackiego parlamentu - wynika z informacji słowackich mediów. Inne stanowisko na temat sprawy przekazało polskie MSZ.
Prezydent Andrzej Duda i premier Donald Tusk jednym głosem w sprawie immunitetu dla Beniamina Netanjahu podczas obchodów wyzwolenia Auschwitz w obliczu jurysdykcji MTK. Majstersztyk dyplomacji czy ryzykowna gra na arenie międzynarodowej?
Donald Tusk odniósł się w serwisie X do wypowiedzi Karola Nawrockiego na temat możliwości wejścia Ukrainy do NATO i UE.
Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński odniósł się w Sejmie do sprawy posła Marcina Romanowskiego, który przebywa obecnie na Węgrzech, gdzie uzyskał azyl polityczny.
Jeśli ktoś miał nadzieję, że w roku 2025 będzie w gospodarce już więcej jasności, to musi poważnie zweryfikować swoje oczekiwania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas