Aureola wokół czarnej dziury w centrum Drogi Mlecznej

Nowe obserwacje Atacama Large Millimeter Array (ALMA) ujawniają nigdy wcześniej nie widziany dysk chłodnego, międzygwiezdnego gazu owiniętego wokół supermasywnej czarnej dziury znajdującej się w centrum Drogi Mlecznej.

Aktualizacja: 06.06.2019 10:28 Publikacja: 06.06.2019 10:26

Aureola wokół czarnej dziury w centrum Drogi Mlecznej

Foto: ALMA

Nasze centrum galaktyki znajduje się około 26 000 lat świetlnych od Ziemi. Znajduje się tam supermasywna czarna dziura, znana jako Sagittarius A*, o masie 4 miliony razy większej od masy naszego słońca. Przez dziesięciolecia badań astronomowie tworzyli obraz chaotycznej i zatłoczonej okolicy wokół niej. Teraz wiemy, że ten region jest pełen rozwijających się gwiazd, międzygwiezdnych chmur pyłowych i dużego rezerwuaru zarówno abstrakcyjnie gorących, jak i stosunkowo zimnych gazów. Oczekuje się, że gazy te będą orbitować wokół czarnej dziury w ogromnym dysku akrecyjnym, który wydłuża o kilka dziesiątych części roku świetlnego horyzontu zdarzeń czarnej dziury.

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Kosmos
SpaceX ostrzega: Nie należy dotykać szczątków rakiety kosmicznej
Kosmos
Kolejny tajemniczy obiekt znaleziony na terytorium Polski. „Zbiornik Falcona 9”
Kosmos
Jak duże jest zagrożenie, że asteroida 2024 YR4 uderzy w Ziemię?
Kosmos
Tajemniczy obiekt spadł na terytorium Polski. Ma związek z rozbłyskami na niebie?
Kosmos
Tajemnicze rozbłyski nad Polską. Jest komentarz szefa MON