Trwają ostatnie przygotowania do przełomowej misji SpaceX

Dziś o godzinie 22.30 czasu polskiego z Centrum Kennedy’ego na Florydzie w USA wystartuje pojazd kosmiczny Crew Dragon. To historyczny dzień dla amerykańskiej kosmonautyki, gdyż po dziewięciu latach przerwy wracają oni do lotów załogowych z własnego terytorium.

Aktualizacja: 27.05.2020 15:55 Publikacja: 27.05.2020 15:47

Foto: AFP

adm

Na szczycie rakiety Falcon 9 w kosmos wyniesiona zostania mierząca osiem metrów kapsuła załogowa Dragon. Pojazd, na którego pokładzie znajdą się astronauci Doug Hurley i Robert Behnken, waży sześć ton.

Ze względu na to, że po dziewięciu latach przerwy Amerykanie wracają do lotów załogowych z własnego terytorium, jest to zdarzenie, którym interesują się całe USA. Wcześniej zmuszeni byli do korzystania ze wsparcia Rosjan.

Start będzie obserwował osobiście prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump oraz jego żona Melania.

Misja jest wspólnym przedsięwzięciem agencji kosmicznej NASA oraz SpaceX. Zarówno kapsuła Dragon, jak i rakieta Falcon 9, zostały skonstruowane firmę należącą do miliardera Elona Muska, której NASA jest klientem.

Ze względu na wielkie zainteresowanie wydarzeniem, zaapelowano do Amerykanów, aby nie gromadzili się w okolicach Centrum Kennedy’ego. Wszystko przez pandemię koronawirusa i zalecania utrzymania odpowiedniej odległości od innych osób. NASA zachęca jednak, aby wystrzelenie rakiety Falcon 9 obserwować w telewizji lub przez Internet.

Obecnie szansa na sprzyjające warunki atmosferyczne, które umożliwią rozpoczęcie misji, wynosi 60 proc.

Harmonogram misji przewiduje, że o godzinie 18.15 rozpocznie się transmisja internetowa na kanałach NASA. Około godziny 22.33, planowany jest start rakiety Falcon 9 z kapsułą Crew Dragon.

Kosmos
Na odległej planecie istnieje życie? Badacze mówią o przełomie: To najsilniejszy dowód
Kosmos
Nowa, „zielona” kometa na niebie. Wiadomo, kiedy będzie najlepiej widoczna
Kosmos
W Drodze Mlecznej odkryto układ dwóch białych karłów. Obiekty są skazane na zderzenie
Kosmos
Pochodzenie i kształt asteroidy, która miała uderzyć w Ziemię, zaskoczyły naukowców
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Kosmos
Doba na Uranie jest dłuższa niż sądzono. Nowe obliczenia naukowców