Może też nie mieć płynnego, metalicznego jądra. W dzisiejszym wydaniu magazynu „Nature" międzynarodowy zespół publikuje wyniki najnowszych badań.
– Młody wiek próbek najstarszych księżycowych skał, jakie przebadaliśmy, jest dowodem, że Srebrny Glob uformował się znacznie później, niż dotąd przypuszczaliśmy – powiedział Richard Carlson z Wydziału Magnetyzmu Ziemskiego Carnegie Institution for Science. – Musimy zmienić całe nasze rozumienie historii formowania się Księżyca.
Zespół przeanalizował izotopy pierwiastków ołowiu i neodymu w składzie najstarszego minerału księżycowego – anortozytu żelaznego. Na tej podstawie określił jego wiek na 4,36 mld lat. To znacznie mniej, niż przewidywały dotychczasowe szacunki. Określały wiek Księżyca na 4,568 mld lat, niewiele mniej niż całego Układu Słonecznego. Wiek księżycowego anortozytu jest podobny do wieku najstarszych minerałów znalezionych na Ziemi: cyrkonów z zachodniej Australii.
Według powszechnie uznanej teorii nasz naturalny satelita powstał w wyniku zderzenia nieznanego obiektu wielkości Marsa i Ziemi. Energia tego zderzenie była tak duża, że w przestrzeń została wyrzucona wielka ilość stopionego materiału. Stygnąc, gęstniał i zespalał się.
Ostatnio ta teoria została zmodyfikowana. Badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w „Nature" zasugerowali, że Srebrny Glob nie był jedynym satelitą który powstał w wyniku kolizji. Prof. Erik Asphaug i dr Martin Jutzi przeprowadzili komputerową symulację kosmicznej katastrofy. Część okruchów zlepiła się i powstał Księżyc, pozostałe utworzyły drugiego satelitę poruszającego się po podobnej orbicie jak Srebrny Glob („Rz" z 4 sierpnia). Jak obliczyli naukowcy, ten drugi satelita miał wielkość ok. jednej trzeciej Księżyca i masę 30 razy mniejszą. Przy niewielkiej prędkości (w skali kosmicznej) oba ciała wpadły na siebie i się skleiły. Czy tak było w istocie? Sprawdzi to obecna misja Lunar Reconnaissance Orbiter i planowana GRAIL.