Spaceport Sweden powstanie w Kirunie w Laponii. Będzie to pierwsze w Europie miejsce, z którego turyści polecą na wysokość 100 km. Podczas tych suborbitalnych lotów przez 5 minut będą odczuwali nieważkość. W przedsięwzięcie zaangażowany jest Szwedzki Instytut Fizyki Kosmicznej, kieruje nim dr Karin Nilsdotter.
Spaceport Sweden rozpocznie funkcjonowanie za dziesięć lat, dziennie będą się mogły odbywać cztery loty. Podczas każdego z nich, trwającego ok. dwóch godzin, sześć osób odczuje stan nieważkości.
– Położenie Kiruny na Dalekiej Północy czyni to miejsce uprzywilejowanym w porównaniu z terytoriami na przykład w Hiszpanii, Niemczech czy Holandii. Miasto leży 140 km na północ od koła podbiegunowego. Laponia jest bardzo słabo zaludniona, nad tym rejonem nie odbywa się intensywny lotniczy ruch pasażerski ani towarowy – podkreśla dr Karin Nilsdotter.
Szwedzi nie zamierzają samodzielnie budować pojazdu do takich lotów, chcą skorzystać ze zbudowanego gdzie indziej. Według szacunków w momencie inauguracji Spaceport Sweden, 14 tys. osób będzie chętnych do kupna biletu. Na razie nie podano kosztów takiego lotu.
Podobne plany mają już inne firmy. Na przykład Virgin Galactic zapowiada rozpoczęcie komercyjnych lotów suborbitalnych w 2014 r. Chętnych jest na razie 1000 osób, cena biletu to 200 tys. dolarów.