W okresie maksimum aktywności słonecznej na powierzchni Słońca zachodzą niezwykle dynamiczne procesy. Nie pozostają one bez wpływu na naszą planetę i cały Układ Słoneczny. Dla naukowców to okazja do lepszego poznania naszej najbliższej gwiazdy. Nam daje szansę na obserwację ciekawych zjawisk na niebie, ale może również powodować negatywne skutki.
Co oznacza maksimum aktywności słonecznej?
Cykl słoneczny to okres zmian aktywności Słońca, który trwa średnio 11 lat. W tym czasie centralna gwiazda Układu Słonecznego przechodzi od niskiej do wysokiej aktywności magnetycznej. W szczycie tego cyklu bieguny magnetyczne Słońca zmieniają się. Gwiazda przechodzi wtedy wyjątkowo burzliwy okres.
Czytaj więcej
Przed nami wyjątkowy spektakl na nocnym niebie. Zbliża się październikowa superpełnia Księżyca. Będzie to największa pełnia w tym roku, podczas której Księżyc będzie świecił najjaśniej. Wszystko dlatego, że nasz satelita tego dnia znajdzie się najbliżej Ziemi.
Co dzieje się na Słońcu w okresie maksimum aktywności?
Postępy cyklu słonecznego stale obserwują naukowcy. Przedstawiciele NASA, Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA) oraz Międzynarodowego Panelu Przewidywania Cyklu Słonecznego ogłosili właśnie, że Słońce osiągnęło maksimum aktywności.
Świadczy o tym duża liczba plam słonecznych. Im więcej się ich pojawia, tym wyższa jest aktywność Słońca. Plamy słoneczne widoczne są jako ciemniejsze obszary na powierzchni Słońca. Charakteryzują się silnym polem magnetycznym i są źródłem erupcji słonecznych.