Nieprawdopodobne zdjęcia z księżyca Io

Nowy rok przyniósł obserwatorom misji Juno niespodziewany prezent. Naukowcom udało się dostrzec smugi pyłów wyrzucanych w przestrzeń kosmiczną przez wulkan na księżycu Io okrążającym Jowisza.

Aktualizacja: 08.01.2019 16:51 Publikacja: 08.01.2019 16:48

Nieprawdopodobne zdjęcia z księżyca Io

Foto: NASA

21 grudnia, kiedy delikatnie podświetlony przez księżyc Europa, Io był w cieniu Jowisza naukowcy planowali dokonać obserwacji wymagających małej ilości światła. Wszystkie instrumenty na pokładzie sondy Juno były przygotowane na ten moment. W tych warunkach wyszły na jaw najbardziej intrygujące cechy Io.

Okazało się, że ten księżyc jest najbardziej aktywnym wulkanicznie miejscem w Układzie Słonecznym, a chmury wyrzucanych pyłów są wyraźnie widoczne w trakcie obserwacji. Io uwalnia również dużą ilość plazmy w przestrzeń kosmiczną, z prędkością jednej tony na sekundę, co przyczynia się do powstawania pasów promieniowania wokół Jowisza. Jednak naukowcy nie spodziewali się, że uda im się zarejestrować aktywny wulkan wyrzucający materiał z powierzchni księżyca.

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Kosmos
Teleskop uchwycił niezwykłe zjawisko. Czym jest pierścień Einsteina?
Kosmos
Wszystkie pełnie Księżyca w 2025 roku: Kiedy wypadają? Lista
Kosmos
Potężny strumień radiowy z wczesnego wszechświata. Namierzono rekordowy obiekt
Kosmos
Uderzenie asteroidy drastycznie zmieni Ziemię. Naukowcy przeprowadzili symulację
Kosmos
Rośnie groźba zderzenia Ziemi z asteroidą. Chodzi o 2032 rok