Nieprawdopodobne zdjęcia z księżyca Io

Nowy rok przyniósł obserwatorom misji Juno niespodziewany prezent. Naukowcom udało się dostrzec smugi pyłów wyrzucanych w przestrzeń kosmiczną przez wulkan na księżycu Io okrążającym Jowisza.

Aktualizacja: 08.01.2019 16:51 Publikacja: 08.01.2019 16:48

Nieprawdopodobne zdjęcia z księżyca Io

Foto: NASA

21 grudnia, kiedy delikatnie podświetlony przez księżyc Europa, Io był w cieniu Jowisza naukowcy planowali dokonać obserwacji wymagających małej ilości światła. Wszystkie instrumenty na pokładzie sondy Juno były przygotowane na ten moment. W tych warunkach wyszły na jaw najbardziej intrygujące cechy Io.

Okazało się, że ten księżyc jest najbardziej aktywnym wulkanicznie miejscem w Układzie Słonecznym, a chmury wyrzucanych pyłów są wyraźnie widoczne w trakcie obserwacji. Io uwalnia również dużą ilość plazmy w przestrzeń kosmiczną, z prędkością jednej tony na sekundę, co przyczynia się do powstawania pasów promieniowania wokół Jowisza. Jednak naukowcy nie spodziewali się, że uda im się zarejestrować aktywny wulkan wyrzucający materiał z powierzchni księżyca.

Zespół wykonał również kilka zdjęć przed zaćmieniem Io. Otrzymano niesamowitą fotografię z w połowie oświetlonym księżycem, z pióropuszem pyłów górującym nad powierzchnią jako jasne miejsce w cieniu.

Foto: NASA

Misja Juno rozpoczęła się 5 sierpnia 2011. Do Jowisza dotarła w 2016 roku. Jej głównym celem było zbadanie pola magnetycznego i grawitacji Jowisza oraz zbadanie atmosfery gazowego giganta. Jej koniec zaplanowano latem 2021 roku.

Kosmos
Przełom w badaniach nad Marsem? Na Czerwonej Planecie mógł kiedyś padać deszcz i śnieg
Kosmos
Na odległej planecie istnieje życie? Badacze mówią o przełomie: To najsilniejszy dowód
Kosmos
Nowa, „zielona” kometa na niebie. Wiadomo, kiedy będzie najlepiej widoczna
Kosmos
W Drodze Mlecznej odkryto układ dwóch białych karłów. Obiekty są skazane na zderzenie
Kosmos
Pochodzenie i kształt asteroidy, która miała uderzyć w Ziemię, zaskoczyły naukowców