Chiny wyśla w kosmos kobietę

Pierwszy załogowy eksperyment dokowania do stacji kosmicznej na orbicie odbędzie się w połowie czerwca

Publikacja: 12.06.2012 00:01

Jednym z członków załogi statku Shenzhou-9 będzie po raz pierwszy kobieta – Liu Yang lub Wang Yaping. Obie dołączyły do chińskiego programu lotów załogowych w 2010 roku – poinformowała chińska rządowa agencja Xinhua. Przedtem były pilotami wojskowymi.

W sobotę rakieta Długi Marsz 2F została ustawiona na platformie startowej w centrum kosmicznym Jiuquan na pustyni Gobi w prowincji Gansu. Inżynierowie przeprowadzają niezbędne testy przed startem.

Statek Shenzhou-9 połączy się z krążącym po orbicie laboratorium. Jeśli wszystko pójdzie pomyślnie, Chiny będą trzecim krajem – po USA i Rosji – który dysponuje technologią pozwalającą na połączenie pojazdów załogowych na orbicie.

Pierwszy moduł stacji kosmicznej Tiangong-1 został umieszczony na orbicie we wrześniu ubiegłego roku. Dwa miesiące później Chińczycy przeprowadzili udany manewr dokowania zdalnie sterowanego z Ziemi statku Shenzou-8. Teraz manewr sterowany będzie z orbity, ale żaden członek załogi nie przejdze do modułu laboratorium. W planach na ten rok jest jeszcze jeden lot połączony z dokowaniem.

Stacja, która zastąpi obecny moduł Tiangong-1, ma być skompletowana na orbicie w 2020 roku. Ma ważyć 60 ton i będzie znacznie mniejsza niż Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS). Chiny budują ją w ramach przygotowań do załogowej wyprawy na Księżyc.

Pekin rozpoczął program budowy stacji na orbicie po tym, jak otrzymał odmowę współpracy przy budowie ISS. W dużej mierze przyczyniły się do tego Stany Zjednoczone, które obawiały się udostępnienia technologii, jaka mogłaby zostać wykorzystana przez wojsko.

Kosmos
Przełom w badaniach nad Marsem? Na Czerwonej Planecie mógł kiedyś padać deszcz i śnieg
Kosmos
Na odległej planecie istnieje życie? Badacze mówią o przełomie: To najsilniejszy dowód
Kosmos
Nowa, „zielona” kometa na niebie. Wiadomo, kiedy będzie najlepiej widoczna
Kosmos
W Drodze Mlecznej odkryto układ dwóch białych karłów. Obiekty są skazane na zderzenie
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Kosmos
Pochodzenie i kształt asteroidy, która miała uderzyć w Ziemię, zaskoczyły naukowców