Gdy będący w fazie pełni Księżyc znajdzie się w sferze cienia rzucanego przez Ziemię, mówimy o zaćmieniu Księżyca. Zaćmienie może być całkowite (z żadnego miejsca na Srebrnym Globie nie widać Słońca), częściowe (do części powierzchni Księżyca dochodzą promienie słoneczne) lub półcieniowe, najsłabsze (Księżyc przechodzi przez słaby półcień Ziemi, żadna jego część nie znajduje się w cieniu naszej planety).
16 lipca 2019 r. zaćmienie Księżyca będzie częściowe. Najsłabiej widoczna faza zaćmienia półcieniowego rozpocznie się o godz. 20.42 czasu polskiego. Zaćmienie częściowe rozpocznie się o godz. 22.01. Apogeum zjawiska nastąpi o godz. 23.31 - dwie trzecie powierzchni Księżyca widocznej z Ziemi znajdzie się w cieniu. Zaćmienie częściowe skończy się 17 lipca o godz. 1 w nocy, zaćmienie półcieniowe - o godz 2.20.
Zaćmienie Księżyca - transmisja z Rzymu
Według prognoz, wieczorem 16 lipca nad terytorium Polski będzie dominować zachmurzenie. W kulminacyjnym momencie zaćmienia Księżyca przejaśnienia mają wystąpić w rejonie Szczecina, Łomży, Warszawy, Wrocławia, Krakowa i Rzeszowa.
Lepsze warunki obserwacyjne zapowiadane są dla Francji i Włoch. W internecie będzie dostępna transmisja zaćmienia Księżyca ze wzgórza Palatyn w Rzymie. Zjawisko ma być pokazane na tle Koloseum.
Kiedy najbliższe całkowite zaćmienie Księżyca?
Ostatnie całkowite zaćmienie Księżyca dobrze widoczne z terytorium Polski miało miejsce 27 lipca 2018 r. Najbliższe całkowite zaćmienie wystąpi 26 maja 2021 r., ale z Polski nie będzie go można oglądać. 16 maja 2022 r. całkowite zaćmienie będzie nad Wisłą obserwowalne częściowo, podczas zachodu Księżyca. Podobnie będzie z kilkoma kolejnymi zaćmieniami całkowitymi - będą one w Polsce widoczne słabo lub w ogóle.