Płomień wdzięczności za św. Jana Pawła II

W wielu miejscach w Polsce odbędą się dziś obchody 11. rocznicy śmierci Papieża-Polaka.

Aktualizacja: 02.04.2016 14:59 Publikacja: 02.04.2016 12:43

Płomień wdzięczności za św. Jana Pawła II

Foto: www.facebook.pl

Będą msze święte, czuwania, tweetup z kardynałem Stanisławem Dziwiszem, ale też specjalnie otwarta z tej okazji wieża widokowa przy Centrum Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach.

W bazylice w Wadowicach, rodzinnym mieście Jana Pawła II odbędzie się dziś czuwanie modlitewne. Zacznie się o godz. 17.30 Koronką do Bożego Miłosierdzia, po nim Eucharystia, a później uwielbienie.

Na godz. 20.30 zaplanowano mszę św. ku czci Bożego Miłosierdzia, a o godz. 21.37 wspólne śpiewanie „Barki" – ulubionej pieśni Jana Pawła II.

- Mimo że staramy się szczególnie pamiętać o św. Janie Pawle II 22 października, kiedy jest Jego liturgiczne wspomnienie, to jednak po 11 latach 2 kwietnia wciąż dla nas, w Wadowicach, jest dniem szczególnym – napisano na stronie internetowej wadowickiej bazyliki.

Ćwierkanie Ewangelii

Za kanonizację papieża Polaka i 1050 lat chrześcijaństwa w Polsce dziękować będą turyści i pielgrzymi podczas wieczornej Eucharystii na Groniu Jana Pawła II w Beskidzie Małym.

Msza święta rozpocznie się o godz. 18, a liturgię będzie sprawował ks. Marcin Sandok, opiekun Grup Modlitewnych św. Ojca Pio.

Po nabożeństwie zapalona zostanie góralska watra - ,,Płomień Wdzięczności" za wyniesienie Karola Wojtyły na ołtarze. Groń Jana Pawła II to jedyny szczyt górski w Polsce noszący imię papieża Polaka.

W czasach swojego dzieciństwa i młodości Karol Wojtyła wielokrotnie przychodził tam na szczyt z pobliskich Wadowic. W ciągu 20 lat istnienia kaplicę na Groniu odwiedziły dziesiątki tysięcy pielgrzymów i turystów z Polski, a także Słowacji, Czech, Francji i Niemiec.

W Pałacu Arcybiskupów Krakowskich przy ul. Franciszkańskiej 3 z udziałem kardynała Stanisława Dziwisza odbędzie się tweetup #OknoNaMilosierdzie.

- Serwisy społecznościowe pomagają przekazywać informacje w czasie rzeczywistym, natychmiast, bez ograniczeń miejsca i czasu. To cenne medium i warto je wykorzystywać także do otwierania 'okien na miłosierdzie'" – mówi dr Krzysztof Gurba z Katedry Dziennikarstwa UPJPII w Krakowie.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 17. Gospodarzem i patronem tweetupu jest kard. Stanisław Dziwisz. Według szacunków w wydarzeniu weźmie udział 100 osób, zaproszonych na podstawie zgłoszeń, w tym goście specjalni.

- W 140 znakach można próbować 'wyćwierkać' Ewangelię i głosić przesłanie Chrystusa w miniaturze. Cieszy więc fakt, że dojdzie do spotkania Metropolity Krakowskiego z ludźmi tweetującymi w kontekście „okna na miłosierdzie'" – mówi ks. dr hab. Robert Nęcek z Katedry Edukacji Medialnej UPJPII.

Dziś, w wigilię Święta Bożego Miłosierdzia po raz pierwszy w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach zostanie odprawione nowe nabożeństwo ku czci Bożego Miłosierdzia – Droga Miłosierdzia. Będzie je transmitować TVP Polonia i TVP3 w paśmie ogólnopolskim od godz. 21.30.

Jak wyjaśnia ks. dr Franciszek Ślusarczyk, kustosz Sanktuarium, a zarazem autor nabożeństwa, będzie mieć ono formę stacji.

- Ma ono pomóc wiernym w zobaczeniu tego, że historia zawarta na kartach Ewangelii nie jest historią tylko w ścisłym znaczeniu, ale wciąż trwa. - Pan Jezus również dzisiaj pochyla się nad człowiekiem - podkreśla kapłan.

Przez dwa dni - w sobotę i niedzielę - będzie otwarta dla pielgrzymów, którzy przyjadą do Łagiewnik na obchody święta Bożego Miłosierdzia, wieża w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie, najwyższy punkt widokowy w Małopolsce. Oficjalnie ma zostać ona oddana do użytku w maju.

Wieża razem krzyżem zamontowanym na szczycie ma 68 metrów wysokości. Przeszklony taras widokowy znajduje się na wysokości ok. 50 metrów. Aby dostać się na taras widokowy, pielgrzymi będą musieli pokonać ponad 270 schodów lub skorzystać z windy. Wieża zostanie otwarta dla pielgrzymów.

Bez przebaczenia nie ma miłości

Główne obchody 11 rocznicy śmierci Jana Pawła II będą odbywać się w stolicy. O godz. 19 0 przed kościołem sióstr wizytek przy Krakowskim Przedmieściu zostaną zaprezentowane fragmenty papieskich homilii.

Wieczorem od 20 tradycyjnie na Placu Józefa Piłsudskiego zaplanowano czuwanie modlitewne w rocznice śmierci.

Będą w nim uczestniczyć wolontariusze Światowych Dni Młodzieży, którzy zachęcać do wspólnego śpiewania, zatrzymania się w codziennej gonitwie, refleksji o miejscu człowieka w świecie, opowiedzą również o wyzwaniu, które stawiają przed nami zbliżające się Światowe Dni Młodzieży.

W trakcie spotkania prowadzonego przez Chór Centrum Myśli Jana Pawła II będą odczytywane fragmenty encykliki Dives in Misericordia.

Podobnie jak w latach ubiegłych o godz. 21.37 zostanie odegrany na trąbce utwór Cisza oraz zostanie zmówiona krótka modlitwa do Świętego Jana Pawła II.

Rocznicowe obchody w stolicy będą trwały cały weekend. - W Niedzielę Miłosierdzia przed mszami w wybranych kościołach przy Trakcie Królewskim wolontariusze, będą odczytywać fragmenty homilii Jana Pawła II na temat miłosierdzia - informuje Urszula Wójcik z Centrum Myśli Jana Pawła II.Wierni będą mogli wysłuchać papieskich homilii na temat miłosierdzia.

A stypendyści miasta im. Jana Pawła II przez cały weekend będą w różnych punktach stolicy rozdawać warszawiakom ulotki z pamiętną sceną przebaczenia Aliemu A?cy, która ma skłonić do refleksji na temat miłosierdzia i jego roli.

– To właśnie z przebaczenia, które jest jednym z filarów miłosierdzia, a którego tak bardzo wszyscy potrzebujemy, chcemy uczynić główny motyw naszych działań w przestrzeni miejskiej. Bardzo zależy nam na tym, aby przypomnieć sobie i warszawiakom, że miłość to nie piękna teoria, ale konkret codzienności, który wyraża się w postawie i uczynkach wobec drugiego człowieka. Tak rodzi się solidarność. – mówi Marcin Nowak, koordynator tegorocznych obchodów rocznicy 2 kwietnia.

Podkreśla, że tego uczył nas Jan Paweł II, który przypominał, że nie ma solidarności bez miłości, a prawdziwej miłości nie ma bez przebaczenia.

Kościół
Ks. prof. Kobyliński zdradził, kto jego zdaniem zastąpi zmarłego papieża Franciszka
Kościół
Podcast „Rzecz w tym”: Czy jest szansa na kolejnego papieża Polaka?
Kościół
Ks. Andrzej Kobyliński: Franciszek, tak jak kraje Globalnego Południa, bardziej sympatyzował z Moskwą niż z Kijowem
Kościół
Kto po Franciszku? Giełda nazwisk ruszyła na dobre
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Kościół
Abp Adrian Galbas: Franciszek nie zaklinał rzeczywistości