Francja: Rozpoczęto przenosiny słynnego pomnika Jana Pawła II z Ploërmel

Od błogosławieństwa ks. Philippe'a Le Bigota, wikariusza generalnego diecezji Vannes, rozpoczęła się operacja przesunięcia słynnego pomnika Jana Pawła II we francuskim mieście Ploërmel.

Aktualizacja: 22.05.2018 20:58 Publikacja: 22.05.2018 17:36

Francja: Rozpoczęto przenosiny słynnego pomnika Jana Pawła II z Ploërmel

Foto: AFP

qm

We wtorek rozpoczęły się pierwsze prace związane z przeniesieniem posągu, ale cała operacja potrwa aż do połowy czerwca. Przesunięcie jest rozwiązaniem, które ma być zgodne z decyzją Rady Stanu. Orzekła ona w październiku zeszłego roku, że "ponieważ krzyż (wieńczący pomnik - przyp. red.) to znak lub godło religijne w rozumieniu art. 28 ustawy z 9 grudnia 1905 r., a jego umieszczenie przez gminę nie wchodzi w żadne z wyjątków przewidzianych w niniejszym artykule, jego obecność w publicznym miejscu jest sprzeczna z prawem".

Prace rozpoczęły się od błogosławieństwa, udzielonego przez ojca Philippe'a Le Bigota, wikariusza generalnego diecezji Vannes, oraz księdza Christophe'a Guégana z parafii w Ploërmel. - Błogosławieństwo początku tego projektu jest zapewnieniem ochrony Pana - mówił ks. Guégan.

Foto: AFP

Pomnik został sprzedany diecezji Vannes za 20 tys. euro. Raymond Centene, biskup Vannes, powiedział, że zdecydował się kupić dzieło gruzińskiego rzeźbiarza Zuraba Cereteliego, by "przywrócić zgodę" i zachować krzyż jako symbol chrześcijaństwa w przestrzeni publicznej, ale jednocześnie by "być w zgodzie z prawem".

Pomnik, który waży 13 ton, zostanie przesunięty o ok. 30 metrów - na teren prywatnej szkoły Sacré-Coeur. Monument będzie widoczny z ulicy.

Prace nad przeniesieniem potrwają do połowy czerwca. Całość operacji zwieńczyć ma msza w sobotę 16 czerwca, którą biskup Raymond Centene ma odprawić w obecności polskiej delegacji.

Kościół
Ks. prof. Kobyliński zdradził, kto jego zdaniem zastąpi zmarłego papieża Franciszka
Kościół
Podcast „Rzecz w tym”: Czy jest szansa na kolejnego papieża Polaka?
Kościół
Ks. Andrzej Kobyliński: Franciszek, tak jak kraje Globalnego Południa, bardziej sympatyzował z Moskwą niż z Kijowem
Kościół
Kto po Franciszku? Giełda nazwisk ruszyła na dobre
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Kościół
Abp Adrian Galbas: Franciszek nie zaklinał rzeczywistości