Uchylić furtkę miłosierdzia dla rozwodników

Kościół musi wyjść do rozwiedzionych. Nie może zostawiać ich na marginesie. Na dopuszczenie ich do pełni sakramentów nie ma co liczyć. Ale są inne sposoby na to, by nie czuli się wykluczeni.

Aktualizacja: 04.05.2015 06:30 Publikacja: 03.05.2015 13:00

Uchylić furtkę miłosierdzia dla rozwodników

Foto: Foter

Debata na temat miejsca osób rozwiedzionych w Kościele trwa od kilku miesięcy. Także na łamach „Rzeczpospolitej". Głos w niej zabierali m.in. kard. Walter Kasper, kard. Kazimierz Nycz, ojciec Ludwik Wiśniewski czy Piotr Semka. Wymiana myśli między tymi ostatnimi wywołała sporo emocji i kontrowersji.

Ojciec Ludwik Wiśniewski w swoim tekście „Wystarczy szczera skrucha" stawia ważne pytania, na które nie ma łatwych odpowiedzi. Sam zresztą przyznaje, że siedząc w konfesjonale od dawna ich szuka. Poszukuje ich także w rozmowach z osobami rozwiedzionymi, które cierpią z tęsknoty za pełnym uczestnictwem w Eucharystii. Szuka ich także w dialogu z osobami żyjącymi w związkach nieformalnych. To właściwa droga do odnalezienia prawdy, nawet jeśli czasem prowadzi w gęsty las, z którego trudno się wydostać. Jednak w obecnej dyskusji na temat dopuszczenia rozwodników i osób żyjących w związkach niesakramentalnych do komunii św. – która toczy się także na łamach „Rzeczpospolitej" - pojawia się sporo uogólnień i fałszywych tez. Można wręcz odnieść wrażenie, że Kościół zamyka się na osoby po rozwodzie i wszystkim bez wyjątków odmawia rozgrzeszenia. Tak jednak nie jest. Żeby to zrozumieć trzeba dokonać pewnego uporządkowania, które – w moim przekonaniu – ułatwi dalszy dialog i zawęzi dysputę.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Kościół
Ks. prof. Kobyliński zdradził, kto jego zdaniem zastąpi zmarłego papieża Franciszka
Kościół
Podcast „Rzecz w tym”: Czy jest szansa na kolejnego papieża Polaka?
Kościół
Ks. Andrzej Kobyliński: Franciszek, tak jak kraje Globalnego Południa, bardziej sympatyzował z Moskwą niż z Kijowem
Kościół
Kto po Franciszku? Giełda nazwisk ruszyła na dobre
Kościół
Abp Adrian Galbas: Franciszek nie zaklinał rzeczywistości