Upadłość małżonka pozostającego w ustroju wspólności majątkowej - Paweł Wójcik o wyroku SN

Z dniem ogłoszenia upadłości małżonka nieprowadzącego działalności gospodarczej pozostającego w ustroju wspólności majątkowej, majątek wspólny wchodzi do masy upadłości, a jego podział jest niedopuszczalny.

Aktualizacja: 30.08.2020 15:12 Publikacja: 30.08.2020 00:01

Upadłość małżonka pozostającego w ustroju wspólności majątkowej - Paweł Wójcik o wyroku SN

Foto: Adobe Stock

Sąd Najwyższy 16 grudnia 2019 r. w poszerzonym składzie siedmiu sędziów w sprawie III CZP 7/19 podjął ważną uchwałę rozstrzygającą wątpliwości co do skutków ogłoszenia upadłości konsumenckiej w odniesieniu do majątku objętego wspólnością ustawową małżonków.

Wątpliwości te dotyczyły stosowania w upadłości osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej art. 124 ust. 1 zdanie drugie prawa upadłościowego (dalej: pu). Zgodnie z tym przepisem, jeżeli w chwili ogłoszenia upadłości małżonkowie pozostawali w ustroju wspólności majątkowej (ustawowej lub umownej), ich majątek wspólny wchodzi do masy upadłości, a jego podział jest niedopuszczalny. Brzmienie przepisu nie pozostawia wątpliwości, że do masy upadłości wchodzi cały majątek wspólny, mimo że z chwilą powstania rozdzielności majątkowej (co jest obligatoryjnym skutkiem ogłoszenia upadłości jednego z małżonków) udział w nim przysługuje również współmałżonkowi upadłego. Małżonek upadłego może jedynie zgłosić do masy upadłości swoją wierzytelność z tytułu udziału w majątku wspólnym. Wierzytelność ta jest zaspokajana w drugiej kategorii proporcjonalnie z innymi nieuprzywilejowanymi wierzytelnościami. W praktyce oznacza to prawie pewne pozbawienie małżonka prawa do uzyskania przysługującego mu udziału w majątku wspólnym.

Pozostało 87% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach