Rzecznik finansowy w imieniu klienta Idea Banku złożył pozew o tzw. misselling

W imieniu klienta Idea Banku złożył pozew o tzw. misselling, czyli oferowanie mu nieodpowiedniego produktu.

Aktualizacja: 26.08.2020 12:20 Publikacja: 26.08.2020 07:37

Rzecznik finansowy w imieniu klienta Idea Banku złożył pozew o tzw. misselling

Foto: Adobe Stock

Zdaniem rzecznika 85-letni w momencie zawierania umowy klient został wprowadzony w błąd. Chodziło o nabycie obligacji korporacyjnych spółki GetBack SA.

Podstawą prawną pozwu są przepisy ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym.

Czytaj także:

Jaka kara za naruszanie zbiorowych interesów konsumentów

Zdaniem rzecznika finansowego klient został pokrzywdzony stosowaniem przez bank nieuczciwych praktyk rynkowych wprowadzających go w błąd oraz zakazanej praktyki missellingu w trakcie proponowania nabycia i oferowania obligacji korporacyjnych spółki GetBack SA.

– Sprawa dotyczy jaskrawego naruszenia interesów osób starszych na rynku finansowym. Klient miał zgromadzone oszczędności na bezpiecznych lokatach, a został skłoniony do ich zainwestowania w ryzykowny instrument finansowy – uzasadnia złożenie pozwu dr Mariusz Jerzy Golecki, rzecznik finansowy. I dodaje, że w jego ocenie to przykład nadużycia zaufania klienta do banku, tym bardziej że zwłaszcza osoby starsze postrzegają banki jako instytucje zaufania publicznego.

Rzecznik finansowy wniósł o zasądzenie na rzecz klienta jako odszkodowania kwoty wpłaconej na nabycie obligacji GetBacku, której klient nie może obecnie odzyskać. Dodatkowo wniósł o zasądzenie 50 tys. zł zadośćuczynienia pieniężnego na cel społeczny związany z ochroną konsumentów.

W uzasadnieniu pozwu, który wpłynął właśnie do Sądu Okręgowego w Warszawie, napisano, że klient pozwanego banku został wprowadzony w błąd co do osoby emitenta, charakteru obligacji, a przede wszystkim ryzyka związanego z tego typu produktem finansowym. Według zapewnień pracownika banku obligacje te miały być bezpiecznym sposobem ulokowania oszczędności, z gwarantowanym zwrotem wpłaconego kapitału, jak w lokacie bankowej. Zatajono jednak przed nim istotne cechy oferowanego produktu. Ponadto bank dopuścić się miał zabronionej praktyki missellingu, proponując nabycie ryzykownego produktu inwestycyjnego, który był nieodpowiedni dla osoby mającej w chwili zakupu obligacji 85 lat i niebędącej zainteresowaną ryzykownymi inwestycjami. Klient lokował zaoszczędzone środki na lokatach bankowych. Te pieniądze miały być wsparciem jego budżetu w czasie emerytury.

Tymczasem z biura prasowego Idea Bank otrzymaliśmy infrmację, że bank ten nie komentuje indywidualnych procesów sądowych, ani decyzji instytucji państwowych w tym zakresie. Jednocześnie podkreśla, że zależy mu, aby wszystkie kwestie związane z funkcjonowaniem Spółki GetBack oraz dystrybucją związanych z nią instrumentów finansowych zostały dogłębnie przeanalizowane i wyjaśnione. Wskazuje też, że GetBack był zdrową spółką jeszcze w marcu 2016 r., gdy został sprzedany przez Idea Bank nowym właścicielom. Wtedy też strategia zrównoważonego rozwoju, która zakładała spokojny wzrost i zwiększanie udziału w rynku została porzucona. Dwa lata wystarczyły, aby nowa i agresywna strategia doprowadziła GetBack do upadku kosztem wszystkich posiadających obecnie status pokrzywdzonego w prowadzonych przez Prokuraturę działaniach, w tym Idea Banku.

– Przeprowadzenie takiego postępowania przez konsumenta samodzielnie może być w wielu wypadkach utrudnione, a problem ten dotyka zwłaszcza osób starszych. W konfrontacji z dużym przedsiębiorcą są często na straconej pozycji. Działanie rzecznika finansowego to krok we właściwym kierunku – ocenia adwokat Ewa Klich, partner w Kancelarii Adwokackiej Michał Ciupa i Partnerzy. – Istotne w takim procesie jest przeniesienie na przedsiębiorcę ciężaru dowodu, że dana praktyka rynkowa nie stanowi nieuczciwej praktyki wprowadzającej w błąd.

Edukacja i wychowanie
Czy istnieje wykształcenie wyższe niepełne? Co ze studiami bez obronionej pracy?
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Internet i prawo autorskie
TVP pozwała TV Republika za program "Jedziemy". Jest decyzja sądu
Prawo karne
Projekt zaostrzenia kar dla kierowców. Przepadek stanie się fikcją?
Prawo w Polsce
Sejm uchwalił ustawę incydentalną Hołowni. Wybory zatwierdzi 15 sędziów SN
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Praca, Emerytury i renty
Najniższa krajowa w 2025 roku: Ile wynosi płaca minimalna? Kwoty brutto i netto
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku