Aktualizacja: 08.02.2025 02:30 Publikacja: 07.01.2025 12:00
Foto: Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy
– Doszło do pewnej liczby dezercji, ale pozostają one bardzo marginalne, biorąc pod uwagę liczbę osób, które przeszły szkolenie – powiedział agencji AFP urzędnik francuskiej armii. Podkreślił on, że Ukraińcy przebywali na terenie koszar i mieli prawo je opuścić. Dodał, że żołnierze, którzy zostali przeszkoleni we Francji, podlegali reżimowi dyscyplinarnemu „narzuconemu przez ukraińskie dowództwo”.
We Francji dezercja Ukraińców szkolonych do tego, by wziąć udział w walkach na Ukrainie, nie jest uznawana za przestępstwo. – Jeśli ktoś zdezerterował, francuski prokurator nie miał prawa go aresztować. A prawo przyznane ukraińskim władzom na francuskiej ziemi jest tylko prawem dyscyplinarnym – przekazał rozmówca AFP.
Rosyjska armia wykorzystuje osły do dostarczania amunicji na linię frontu na Ukrainie. Generał Wiktor Sobolew, członek komisji obrony Dumy Państwowej tłumaczy, że zdecydowano się na taki krok, ponieważ pojawiły się problemy z transportem. Przypomina, że podobne działania pozwoliły w 1945 roku wojskom radzieckim dotrzeć do Berlina.
Prezydent USA Donald Trump podpisał rozporządzenie wykonawcze, nakładające sankcje na Międzynarodowy Trybunał Karny.
Waszyngton i Kreml przyznają, że prowadzą zakulisowe negocjacje w sprawie zakończenia działań zbrojnych. Pojawiają się domysły, że jawne rozmowy mogą zacząć się nawet w lutym.
Przez całą swoją historię Federacja Rosyjska inicjowała reformy i pozytywne zmiany dopiero po poniesieniu poważnych klęsk militarnych - powiedział w Brukseli podczas spotkania z dziennikarzami minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.
Zabitych i rannych po obu stronach trwającego od trzech lat konfliktu liczy się już w setkach tysięcy. A każda ze stron ma poważne problemy z mobilizacją.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Rzecznik Kremla poinformował, że USA i Rosja nie rozpoczęły jeszcze rozmów na temat spotkania Donalda Trumpa z Władimirem Putinem.
Amerykanie pomogli najwięcej, a zatem Amerykanie powinni zarobić najwięcej. Powinni mieć ten priorytet i tak będzie - tak prezydent Wołodymyr Zełenski mówi o sugestii Donalda Trumpa, by Ukraina dostarczała USA pierwiastki ziem rzadkich w zamian za pomoc.
Muzeum Narodowe w Krakowie prezentuje prace Kitagawy Utamaro, mistrza XVIII/XIX-wiecznego japońskiego drzeworytu.
Prezydent USA Donald Trump powiedział, że planuje w przyszłym tygodniu spotkać się z prezydentem Zełenskim. Mają rozmawiać o zakończeniu wojny.
Eksperci dokonali niezwykłego odkrycia. Pod dziełem Tycjana „Ecce Homo” znaleźli ukryty obraz zamalowany przez włoskiego mistrza renesansu. Odkrycia dokonano wykorzystując promienie rentgenowskie do prześwietlenia dzieła.
- Mój stosunek do nowego ambasadora (USA w Polsce) będzie cechował się serdecznością i cierpliwością, bez dwóch zdań - zapowiedział na konferencji prasowej premier Donald Tusk.
Gorycz, poczucie zdrady i plany złożenia broni – tak zareagowali walczący we Włoszech polscy żołnierze na wieść o tym, że Polska straci Kresy Wschodnie, a jej władze będą tworzone pod dyktando Stalina. Mija 80 lat od zawarcia w Jałcie układu między USA, Wielką Brytanią i ZSRS.
- Saudyjczycy mogą stworzyć państwo palestyńskie - oświadczył na antenie izraelskiej telewizji premier Izraela Beniamin Netanjahu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas