„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 17.11.2024 21:21 Publikacja: 17.11.2024 19:31
Wołodymyr Zełenski i Joe Biden
Foto: REUTERS/Kevin Lamarque
Zgoda wydana przed inauguracją prezydenta-elekta Donalda Trumpa będzie znaczącą zmianą w zakresie polityki wsparcia militarnego dla Ukrainy – dotychczas Waszyngton przekonywał, że takie uderzenia nie wpłyną na sytuację na froncie. USA obawiały się też, że taka decyzja może wywołać eskalację ze strony Rosji.
Argumentem przeciwko wydaniu zgody na użycie broni dalekiego zasięgu z USA do atakowania celów w głębi Rosji, który podawał Pentagon, był fakt, że Rosjanie przenieśli bombowce, które atakują terytorium Ukrainy bombami szybującymi, na lotniska, które znajdują się poza zasięgiem amerykańskiego systemu uzbrojenia, którym dysponują Ukraińcy.
Europejscy sojusznicy Ukrainy poważnie rozważają pomysł rozmieszczenia swoich wojsk na Ukrainie w przypadku potencjalnego porozumienia ws. zakończenia wojny Rosji z Ukrainą - pisze „Washington Post” powołując się na swoje źródła. Pomysł ten miał spotkać się z aprobatą Donalda Trumpa.
W nocy z 18 na 19 grudnia doszło do zmasowanego ataku powietrznego Ukrainy na obwód rostowski.
Izrael przeprowadził w nocy ze środy na czwartek atak powietrzny na Jemen - podaje telewizja Al Masirah, główny kanał telewizyjny rebeliantów Huti, którzy od 2014 roku prowadzą wojnę domową przeciwko uznawanym przez społeczność międzynarodową władzom Jemenu.
Ukraina musi uważać, by poprzez ataki na rosyjskich dowódców nie zostać „posądzonym o łamanie prawa międzynarodowego czy wręcz działalność o charakterze terrorystycznym” – wskazał gen. Roman Polko, były dowódca GROM-u.
Rosja, wykorzystując przewagę strategiczną wypracowaną po początkowych klęskach, sukcesywnie przełamuje obronę Ukrainy na całej linii frontu - ocenia gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych.
Nest Lease, to nowy gracz na polskim rynku leasingowym, będący częścią grupy Nest Bank. Firma powstała w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie mikro i małych przedsiębiorców na elastyczne i nowoczesne rozwiązania finansowe. Dzięki zaawansowanej technologii i indywidualnemu podejściu, Nest Lease planuje w ciągu dwóch lat wejść do grona dziesięciu największych firm leasingowych w Polsce. W rozmowie z Lechem Stabiszewskim, pełniącym funkcję p.o. prezesa zarządu Nest Leasing S.A., przyglądamy się strategii i ofercie Spółki oraz trendom w branży leasingowej.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W okupowanych częściach Ukrainy rośnie liczba osób zatrzymywanych za aktywność w mediach społecznościowych - podaje strona ukraińska.
- Realnych obniżek cen masła w sklepach możemy spodziewać się już po nowym roku – zapowiada wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak w Radiu Zet, zapewniając, że w kolejnych tygodniach produkt ten będzie taniał.
Marcin Romanowski uzyskał azyl polityczny na Węgrzech. To pierwszy raz po 1989 roku, kiedy polski obywatel taki azyl polityczny otrzymuje w kraju demokratycznym - zauważył w rozmowie z RMF FM europoseł PiS Michał Dworczyk
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zdecydował o wezwaniu do Warszawy na konsultacje ambasadora RP na Węgrzech, Sebastiana Kęcieka - czytamy w komunikacie resortu.
Azyl przyznany przez prorosyjski rząd Victora Orbána Marcinowi Romanowskiemu wprowadza aferę Funduszu Sprawiedliwości na arenę międzynarodową, stając się narzędziem osłabiania Unii Europejskiej.
Czy ograniczenie prędkości na autostradach zwiększyłoby bezpieczeństwo na autostradach oraz pomogłoby Niemcom osiągnąć cele klimatyczne? Nowe badanie przeprowadzone przez niemiecką Federalną Agencję Środowiska przedstawia konkretne liczby dotyczące tego, ile emisji faktycznie można by zaoszczędzić.
Może PiS potrzebował wstrząsu, bo zjawisko „tłustych kotów” było prawdziwe, nie wymyślone. Brutalna pobudka do działania może być ozdrowieńcza - mówi prof. Andrzej Nowak, historyk, członek komitetu poparcia Karola Nawrockiego.
Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział w Radiu ZET, że raport dotyczący pomocy Ukrainie jest gotowy, ale wstrzymał jego publikację, bo „nie chce stawiać prezydenta i jego kancelarii w niekomfortowej sytuacji”, skoro „liczby będą różne od siebie”. Czy to jest poważne?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas