Wołodymyr Zełenski: Rosja zaczyna podążać ścieżką Hitlera

- Rosjanie żyją w próżni i zaczynają wierzyć w nazistów na Ukrainie. Następuje militaryzacja produkcji i społeczeństwa. Rosja zaczyna podążać ścieżką Hitlera - mówił prezydent Ukrainy podczas Forum Ambrosettiego w Cernobbio we Włoszech.

Publikacja: 06.09.2024 21:13

Wołodymyr Zełenski na Forum Ambrosettiego we Włoszech

Wołodymyr Zełenski na Forum Ambrosettiego we Włoszech

Foto: PAP/EPA/Matteo Bazzi

Zełenski powiedział, że rosyjski agresor rozpoczął przygotowania do inwazji na pełną skalę, gdy Ukraina "wybrała własną drogę w stronę Unii Europejskiej i demokracji". Tego właśnie - dodał - obawiała się Rosja, "ponieważ tak naprawdę nie ma gospodarki, a jedynie eksploatuje swoje zasoby naturalne, sprzedaje je i inwestuje pieniądze w broń, okradając swoich ludzi".

Wołodymyr Zełenski: Mińsk był pułapką

Wołodymyr Zełenski powiedział, że zależy mu na gwarancjach bezpieczeństwa, ale nie na wynegocjowaniu zawieszenia broni. Przestrzegł przed powtórzeniem porozumień mińskich, które – jego zdaniem – zamroziły tylko konflikt.  - Mińsk był pułapką, którą, niestety, wsparła Europa – powiedział Zełenski.

Czytaj więcej

Porozumienia z Mińska. Nikt ich nie wykonuje i nie zrywa

Dodał, że zamrożony konflikt "to najgorsze, co może się zdarzyć". - To przerwa, która daje Rosji jako agresorowi szansę na przygotowanie się – powiedział Zełenski.

„Rosji nie można ufać”

Zełenski zauważył, że już po zawarciu porozumień mińskich jako prezydent Ukrainy starał się zrobić wszystko, co w jego mocy, by były przestrzegane. Doszło do spotkań w formacie normandzkim i do zawieszenia broni, uzgodnionego z Władimirem Putinem. Mimo to – jak dodał - Rosja go nie przestrzegała. 

Czytaj więcej

„Porozumienia mińskie”. Czy Poroszenko popełnił przestępstwo?

Zełenski wspominał, że dzwonił wtedy do Władimira Putina, który "obiecał, że wszystko naprawi". Po pewnym czasie Rosjanie ponownie rozpoczęli ostrzały i zaczęli nas zabijać - dodał.

Porozumienia mińskie

Porozumienia mińskie to umowy, podpisane w Mińsku 5 września 2014 i 12 lutego 2015, mające na celu zakończenie konfliktu na wschodniej Ukrainie. 

Konflikty zbrojne
Gen. Waldemar Skrzypczak: Nie wierzę, że Donaldowi Trumpowi nie zależy na Europie
Konflikty zbrojne
Nadzwyczajny szczyt w Paryżu. Europejscy liderzy będą omawiać działania Donalda Trumpa ws. Ukrainy
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1088
Konflikty zbrojne
Kolejny etap rozejmu. Hamas zwolnił trzech więźniów
Konflikty zbrojne
Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa. „Dobre rozmowy" Zełenskiego z Vance'em