Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Niemiecki koncern Rheinmetall otrzymał warte 8,5 mld euro zamówienie na amunicję artyleryjską, której część ma trafić na Ukrainę.
Rzecznik Pentagonu, generał dywizji Sił Powietrznych Patrick Ryder, sprecyzował, że ukraińska armia może użyć broni przeciwko rosyjskim żołnierzom w dowolnym miejscu po drugiej stronie granicy z Rosją.
W zeszłym miesiącu prezydent Joe Biden wyraził zgodę na użycie przez Kijów amerykańskiej broni do ataków na rosyjskie cele wojskowe na terenie Rosji. Jednak decyzja Bidena dotyczyła wówczas wyłącznie celów w pobliżu granicy z obwodem charkowskim Ukrainy.
Portal Politico cytował wówczas amerykańskiego urzędnika, który stwierdził, że prezydent poleciłswojemu zespołowi, aby dopilnował, aby Ukraina była w stanie użyć amerykańskiej broni do celów w obwodzie charkowskim w celu zareagowania na działania sił rosyjskich, które już uderzają lub przygotowują się do uderzenia. Dodał, że polityka zakazu ataków dalekiego zasięgu na terytorium Rosji „nie uległa zmianie”.
Generał Ryder: To samooobrona
Ryder powiedział reporterom, że chociaż nie nastąpiła żadna zmiana w polityce, użycie broni przez Ukrainę przeciwko wojskom rosyjskim nie ograniczało się do okolic Charkowa po stronie rosyjskiej.