Kontynuacja relacji
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Podczas wojny na Ukrainie zginęło co najmniej 600 dzieci
Od początku eskalacji wojny w lutym 2022 r. na całej Ukrainie zginęło ponad 600 dzieci, a ponad 1420 zostało rannych. Jednak rzeczywiste liczby są prawdopodobnie znacznie wyższe – wynika z oświadczenia Misji ONZ na Ukrainie opublikowanego z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka
„Dzieci spędzają niekończące się godziny w schronach przeciwbombowych z powodu masowych ataków. W ciągu dwóch lat od rozpoczęcia inwazji na pełną skalę dzieci z osiedli na linii frontu spędziły w schronach od 3000 do 5000 godzin, czyli od 4 do 7 miesięcy, co powoduje stres i poważnie pogarsza ich życie. Przymusowe wysiedlenia zwiększają ryzyko, że dzieci będą narażone na ryzyko rozstania z rodziną, a także na zwiększone ryzyko handlu ludźmi, wyzysku i przemocy, co z kolei prowadzi do znacznego stresu i urazów psychicznych” – stwierdzono w oświadczeniu. .
Poinformowano również, że Organizacja Narodów Zjednoczonych wraz ze swoimi partnerami w dalszym ciągu pomaga dzieciom na Ukrainie. W 2023 r. ONZ zapewniła niezbędną podstawową opiekę zdrowotną ponad 5,1 milionom dzieci i matek, a także usługi edukacyjne dla ponad 2,5 mln dzieci i nauczycieli.
Z okazji Dnia Dziecka Ołena Zełenska odwiedza ukraiński sierociniec
Pierwsza Dama Ołena Zełenska spędziła ten dzień w jednym z domów dziecka i wzięła udział w zajęciach z dziećmi.
Jednocześnie Zełenska na swoim kanale Telegram stwierdziła, że każdy wychowanek domów dziecka, jak każde dziecko na Ukrainie, jest dziś pozbawiony podstawowego prawa do bezpieczeństwa z powodu Rosji, która gardzi prawami człowieka.
„Zadaniem dla nas, dorosłych na całym świecie, jest wywiązanie się z obietnicy: chronić dzieci, także przed wojną. Zwłaszcza przed wojną” – podkreśliła.
Zełenski wyjaśnia, dlaczego chciałby zaprosić Trumpa na Ukrainę
Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że chciałby, aby były prezydent USA Donald Trump przyjechał na Ukrainę, aby na własne oczy zobaczyć ślady wojny i porozmawiać z nim.
- Wygląda na to, że on Trump potrzebowałby tego, żeby lepiej zrozumieć sytuację. Zna Putina, o ile rozumiem z niektórych wypowiedzi. Myślę, że aby poznać Putina, trzeba nie tylko się z nim komunikować, ale także zobaczyć rezultaty tego, co wniósł na Ukrainę. Będzie lepiej wiedział, z kim ma do czynienia – wyjaśnił Zełenski.
Elektrownia Dnipro w Zaporożu nie może produkować prądu
Stan elektrowni wodnej Dnipro (HPP) jest krytyczny po rosyjskim ataku w nocy z 31 maja na 1 czerwca. Władze rozważają, czy otwarcie tamy dla ruchu jest bezpieczne.
Iwan Fiodorow, szef Administracji Wojskowej Obwodu Zaporoskiego, powiedział, że zwrócono się w tej sprawie do ekspertów.
- Mam nadzieję, że w ciągu najbliższych dni będziemy mogli udzielić lokalnym mieszkańcom jasnej odpowiedzi na temat logistyki wokół elektrowni wodnej Dnipro w Zaporożu – dodał Fiodorow.
Ukraińskie sądy skazały 31 sprawców zbrodni wojennych na dzieciach
„Prowadzone jest śledztwo w sprawie ponad 3800 zbrodni wojennych popełnionych na dzieciach od początku rosyjskiej inwazji. Pięćdziesiąt cztery osoby usłyszały zarzuty, a 31 zostało skazanych” – czytamy w oświadczeniu.
W maju Siły Obronne zniszczyły 1160 rosyjskich systemów artyleryjskich
„To największe straty rosyjskiej artylerii w całym okresie inwazji na pełną skalę” – podało Ministerstwo Obrony Narodowej.
Orbán powiedział na wiecu w Budapeszcie, że „Węgry zamierzają uniemożliwić Europie wejście w wojnę z Rosją”
Premier Węgier wezwał UE i NATO do zapobieżenia realizacji „niebezpiecznych planów”, prowadzących, jego zdaniem, do rozszerzenia wojny na Ukrainie.
Zełenski wzywa sojuszników do wpłynięcia na stanowisko USA w sprawie członkostwa Ukrainy w NATO
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski uważa, że wielu sojuszników Ukrainy popierających zaproszenie Ukrainy do członkostwa w NATO mogłoby przekonać Stany Zjednoczone do poparcia ich stanowiska.
W wywiadzie dla „Guardiana” Zełenski powiedział, że niektóre decyzje dotyczące Ukrainy to „decyzje wszystkich” i że wiele krajów popiera zaproszenie Ukrainy do przyłączenia się do NATO.
Zełenski dokonał analogii między kwestią członkostwa Ukrainy w NATO a dyskusjami na temat innych decyzji, które okazały się trudne dla państw sojuszniczych, np. tego, czy Ukraina może użyć zachodniej broni do ataków na cele w Rosji.
- Najpierw musieli zobaczyć, że część obwodu charkowskiego została zajęta, a dopiero potem dali Ukrainie pozwolenie na uderzenie w skupiska sił rosyjskich w pobliżu granicy. Muszą mieć w nas więcej wiary – powiedział Zełenski.
Zełenski spotkał się z urzędnikami USA w sprawie obrony powietrznej
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się w Singapurze z ponadpartyjną delegacją Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych pod przewodnictwem jej przewodniczącego, republikanina Michaela McCaula.
Zełenski poinformował uczestników spotkania o najnowszych wydarzeniach na polu walki na Ukrainie. Następnie omówili dalszą pomoc wojskową dla Ukrainy, w tym wzmocnienie ukraińskiej obrony powietrznej dodatkowymi systemami i rakietami.
Obecni na spotkaniu mówili także o znaczeniu umożliwienia Ukrainie użycia broni amerykańskiej do ataków na cele wojskowe w Rosji na obszarach graniczących z obwodem charkowskim na Ukrainie. Prezydent Zełenski rozmawiał także z urzędnikami USA o dalszym wzmacnianiu presji sankcyjnej na Rosję, stwierdzając, że Kongres USA odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu ram prawnych wykorzystania zamrożonych rosyjskich aktywów na pilne potrzeby Ukrainy.
Siły ukraińskie kontrolują 70 proc. Wołczańska
Informację przekazał podpułkownik Nazar Wołoszyn,który powiedział, że mieście i na jego obrzeżach toczą się zacięte walki z siłami okupacyjnymi, ponieważ Rosjanie w dalszym ciągu rozmieszczają małe grupy szturmowe w celu podjęcia prób natarcia lub zdobycia przyczółku.,
Wołoszyn powiedział także, że siły obronne Ukrainy kontrolują rzekę Wołczę i „robią wszystko, co w ich mocy, aby uniemożliwić siłom wroga przeprawę przez rzekę”.
Zaatakowano posła Bundestagu popierającego uzbrajanie Ukrainy
Poseł CDU do Bundestagu Roderich Kiesewetter został lekko ranny w ataku w mieście Aalen. Kiesewetter opowiada się za zapewnieniem Ukrainie maksymalnej liczby broni.
Według wstępnych informacji napastnikiem jest Peter Bauer, lokalny działacz innej partii.
Fundacja Clooneya zorganizuje „polowanie” na rosyjskich propagandystów
- Koncentrujemy się na pociągnięciu do odpowiedzialności najbardziej zaangazowanych rosyjskich propagandystów, tych najbardziej widocznych, ale celowo nie będę ich wymieniać, bo zwrócimy się do prokuratorów o wydanie odpowiednich zarządzeń - powiedziała Anna Neistat, działaczka na rzecz praw człowieka i specjalistka ds. projektów Fundacji.
Zełenski spotkał się z prezydentem Indonezji
Przy okazji dorocznego Azjatyckiego Szczytu Bezpieczeństwa „Dialog Shangri-La” Wołodymyr Zełenski spotkał się w Singapurze z prezydentem Indonezji Prabowo Subianto
Głównymi tematami negocjacji są postęp w realizacji Formuły Pokojowej oraz kierunki współpracy dwustronnej.
USA gotowe podjąć działania przeciwko chińskim bankom za wspieranie Rosji
Stany Zjednoczone i inne kraje zachodnie są gotowe podjąć działania przeciwko chińskim firmom i instytucjom finansowym za wspieranie Rosji.
Waszyngton rozważa nałożenie sankcji na chińskie firmy, koncentrując się na tych, które bezpośrednio pomagają Rosji w wojnie.
Podczas spotkania przedstawiciele Stanów Zjednoczonych, Korei Południowej i Japonii zobowiązali się do dalszej ścisłej współpracy na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa gospodarczego, w tym poprzez projekty Partnerstwa na rzecz Bezpieczeństwa Minerałów, których celem jest zmniejszenie zależności od Chin i Rosji w zakresie kluczowych zasobów potrzebnych do aplikacje technologiczne.
ISW: Minister obrony Rosji „mocno przecenił” postęp swojej armii w obwodzie charkowskim
„Chociaż na początku maja 2024 r. siły rosyjskie poczyniły znaczne postępy taktyczne w północnym obwodzie charkowskim, rosyjski minister obrony Andriej Biełousow mocno przecenił rosyjskie postępy na Ukrainie od początku 2024 r.” – czytamy w nowym raporcie amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną.
Analitycy zauważyli, że 31 maja Biełousow oświadczył, że w 2024 roku siły rosyjskie zajęły dotychczas 880 kilometrów kwadratowych.
„ISW zaobserwowało jednak dowody potwierdzające, że siły rosyjskie zajęły w 2024 roku jedynie około 752 kilometrów kwadratowych. ISW oceniło wcześniej, że siły rosyjskie zajęły około 516 kilometrów kwadratowych między 1 stycznia 2024 r. a 29 kwietnia 2024 r.” – czytamy w raporcie.
Analitycy ISW uważają, że ofensywnymi celami Rosji na Ukrainie w 2024 roku jest zajęcie całości obwodów donieckiego i ługańskiego.
Odnaleziono ciało ósmej ofiary piątkowego ataku na Charków
Ratownicy kontynuują usuwanie gruzów w Charkowie po rosyjskich atakach na dzielnicę mieszkaniową w nocy 31 maja. Ratownicy znaleźli ciało ósmej ofiary.
"Marsz pokoju" w Budapeszcie
W Budapeszcie odbywa się marsz, w którym uczestniczą przeciwnicy zaangażowania Węgier w wojnę na Ukrainie. Na zakończenie marszu przemówienie wygłosi Viktor Orbán.
Nowe cła na rosyjskie towary. Dochody dla Ukrainy
Chociaż większość handlu UE z Rosją została wstrzymana w wyniku ataku na Ukrainę, część importu jest nadal dozwolona. Ministrowie handlu UE zwrócili się niedawno do Komisji Europejskiej o opracowanie planu wprowadzenia ceł na towary niepodlegające sankcjom, takie jak żywność, paliwo nuklearne i leki. Dochody uzyskane z ceł mają zostać przeznaczone na potrzeby Ukrainy.
Czytaj więcej
Komisja Europejska przygotowuje cła zaporowe na kolejne towary z Rosji. Po zbożach, roślinach oleistych i ich przetworach obostrzenia mają objąć m.in. rosyjską żywność i paliwo jądrowe. To rosyjski eksport wart rocznie 42 mld euro. Bruksela wymierzyła Kremlowi jeszcze jeden cios.
Wołodymyr Zełenski: Albo razem przejdziemy ten test, albo świat pogrąży się w chaosie
Po wczorajszym ataku na ukraińskie zakłady energetyczne prezydent Ukrainy napisał w mediach społecznościowych, że Moskwa próbuje „wykorzystać niezdecydowanie zachodnich sojuszników". Zełenski ocenił partnerów Ukrainy: „To sprawdzian człowieczeństwa i determinacji wolnego świata. Albo razem przejdziemy ten test, albo świat pogrąży się w jeszcze większym chaosie.”
Alaksiej Dzikawicki: Wróg, oprócz wydatków na zbrojenia, nie skąpi grosza na dezinformację
Czy ostrzeżenia niektórych ekspertów o tym, że Kreml, być może wspólnie ze swoim mińskim sojusznikiem, nie zadowoli się Ukrainą i może pójść na kraje bałtyckie, na Polskę, są wyłącznie przejawem zbytniego alarmizmu? Moje wieloletnie doświadczenie pracy ze Wschodem podpowiada, że jest to niestety realny scenariusz — pisze p.o. dyrektora Telewizji Biełsat.
Czytaj więcej
Krwawa wojna trwa nie gdzieś tam daleko, ale u polskich granic, zaś ostatnie lata dobitnie pokazały, że musimy coraz bardziej dbać o bezpieczeństwo Polski. Bo wróg nie skąpi grosza także na wojnę hybrydową. A zwłaszcza na jej dwa niezwykle ważne składniki: propagandę i dezinformację – pisze Alaksiej Dzikawicki, p.o. dyrektora Telewizji Biełsat.
Premier Estonii zapowiada, że jej państwo nie przestanie pomagać Ukrainie
– Nie mamy planu B na zwycięstwo Rosji, ponieważ wtedy przestaliśmy skupiać się na planie A, czyli na pomocy Ukrainie w odparciu rosyjskiej inwazji – mówi estońska premier Kaja Kallas. – Nie powinniśmy ulegać pesymizmowi. Zwycięstwo na Ukrainie nie dotyczy tylko terytorium. Jeśli Ukraina dołączy do NATO, nawet bez jakiegoś terytorium, będzie to zwycięstwo, ponieważ zostanie umieszczone pod parasolem NATO – dodaje.
Czytaj więcej
Po ustaniu walk na Ukrainie prezydent Władimir Putin zwróci swoją uwagę na kraje bałtyckie, chcąc je przywrócić pod kontrolę Moskwy – uważa premier Estonii Kaja Kallas.
W Charkowie znowu słychać strzały
Ukraińskie kanały na Telegramie informują, że Charków jest znowu ostrzeliwany. Rosjanie zbombardowali wojskowy obiekt na międzynarodowym lotnisku w Charkowie.
Premier Danii: Wkrótce duńskie F-16 będą w drodze na Ukrainę
- Musimy przyspieszyć i zwiększyć nasze wsparcie dla Ukrainy, ponieważ sytuacja na polu bitwy jest bardzo krytyczna. Udzieliliśmy Ukrainie dużej pomocy wojskowej i chcemy przekazać jej jeszcze więcej. Wkrótce duńskie F-16 będą w drodze na Ukrainę - stwierdziła premier Danii Mette Frederiksen.
W obwodzie lwowskim Rosjanie zaatakowali infrastrukturę krytyczną
Podczas zmasowanego rosyjskiego ataku w nocy z piątku na sobotę pociski manewrujące trafiły w trzy obiekty infrastruktury krytycznej w obwodzie lwowskim na zachodzie Ukrainy. Cztery osoby zostały ranne, napisał w mediach społecznościowych szef wojskowych władz obwodowych Maksym Kozycki.
Zełenski weźmie udział w Dialogu Shangri-la, forum obronnym w Singapurze
Międzynarodowy Instytut Studiów Strategicznych, organizator corocznego forum obronnego poinformował, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski będzie obecny w Singapurze i będzie przemawiał na forum w niedzielę 2 czerwca. Wystąpienie prezydenta Ukrainy na konferencji Dialog Shangri-la, w której biorą udział ministrowie obrony USA, Chin i Francji, następuje w momencie, gdy Stany Zjednoczone wyraziły zgodę na użycie przez Kijów broni dostarczanej przez Amerykanów do uderzenia w cele na terytorium Rosji.
W ostatnich dniach ukraiński prezydent odwiedził kilka krajów europejskich, aby zaapelować o większą pomoc wojskową dla armii ukraińskiej, która traci pozycje w obliczu nieustannych ataków ze strony Rosji. W piątek w Szwecji spotkał się z szefami państw i rządów Szwecji, Danii, Norwegii, Finlandii i Islandii z okazji trzeciego szczytu Ukraina-Europa Północna.
Niemiecka prasa o broni w atakach na Rosję
„Ukraina jest jak Dawid walczący z Goliatem. Tak kiedyś powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski i jest to bardzo trafne porównanie. Niemcy i inne kraje teraz pozwalają Ukrainie atakować za pomocą zachodniej broni również cele w Rosji. To słuszne. Bo Ukraina w okolicach Charkowa jest atakowana z bliskiej odległości, z terytorium Rosji” – pisze „Stuttgarter Zeitung”.
Czytaj więcej
Niemieckie gazety komentują zgodę rządu na użycie przez Ukrainę niemieckiej broni na terytorium Rosji.
Ukraińcy pokonali większość oddziałów wroga w Wołczańsku
Ukraińcy zniszczyli większość rosyjskich oddziałów w Wołczańsku, poinformował niemiecki dziennikarz Julian Roepcke.
Ukraińska infrastruktura krytyczna uszkodzona w atakach
Wczoraj wieczorem na południe, centrum i zachód Ukrainy skierowano kolejny atak, w którym użyto ponad 50 rakiet różnego typu i około 50 dronów Shahed.
Już siedem ofiar nocnego ostrzału Charkowa
Liczba ofiar nocnego ataku na budynek mieszkalny w Charkowie wzrosła do siedmiu, poinformowały miejscowe władze.
Ołena Zełenska: Nasze dzieci potrzebują skutecznej ochrony, aby mogły znów bezpiecznie spać
"W nocy wróg masowo atakował miasta: infrastrukturę energetyczną i budynki mieszkalne, w których przebywały dzieci. A rano w Międzynarodowy Dzień Dziecka w całym kraju ponownie zawył alarm w związku z zagrożeniem rakietowym. Bardziej niż kiedykolwiek nasze dzieci potrzebują skutecznej ochrony, aby mogły znów bezpiecznie spać" - napisała w mediach społecznościowych Pierwsza Dama Ukrainy Ołena Zełenska.
Ukraińscy obrońcy w ciągu nocy zestrzelili 35 rosyjskich rakiet i 46 dronów
Siły Powietrzne Ukrainy poinformowały, że spośród 53 rakiet i 47 dronów wystrzelonych przez Rosję w nocy z piątku na sobotę, zestrzelono 30 rakiet manewrujących Kh-101/Kh-555, cztery rakiety manewrujące Kalibr, jedną rakietę manewrującą Iskander-K oraz 46 dronów szturmowych typu Shahed-131/ 136.
Sześć ofiar ataku na blok mieszkalny w Charkowie
Podczas przeszukiwania zniszczonego podczas nocnego ataku budynku mieszkalnego ratownicy znaleźli sześć ofiar śmiertelnych. Na miejscu nadal pracuje 12 jednostek ratownictwa medycznego.
Dowództwo Operacyjne RSZ: Zakończono operowanie lotnictwa w polskiej przestrzeni powietrznej
Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało o zakończeniu operowania polskiego i sojuszniczego lotnictwa w polskiej przestrzeni powietrznej. Uruchomione siły i środki powróciły do standardowej działalności operacyjnej. Polskie i sojusznicze statki powietrzne aktywowano ze względu na zmasowany atak rakietowy rosyjskiego lotnictwa dalekiego zasięgu na Ukrainę. Objął on całe terytorium tego kraju, w tym obwody graniczące z Polską.
Czytaj więcej
„Dowództwo Operacyjne RSZ obserwuje dzisiejszej nocy intensywną aktywność lotnictwa dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej, związaną z uderzeniami lotniczo-rakietowymi na obiekty znajdujące się na terytorium Ukrainy” – ogłosiło Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych na platformie X.
"To była długa, pracowita noc dla całego systemu obrony powietrznej w Polsce (...) Uderzenia przeprowadzono z użyciem rakiet manewrujących, bezzałogowych statków powietrznych typu SHAHED oraz rakiet balistycznych, wystrzelonych z rejonu Morza Czarnego" - napisano w komunikacie Dowództwa Operacyjnego.
Intensywne nocne ataki na Ukrainę
W nocy wróg atakował obiekty energetyczne m.in. w obwodach zaporoskim, dniepropietrowskim czy donieckim, poinformował ukraiński minister energetyki Herman Hałuszczenko.
ISW opublikował nowe mapy działań wojennych na Ukrainie
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 30 na 31 maja zaatakowany został skład paliw w Kraju Krasnodarskim. Trzy cysterny stanęły w ogniu.