Rosja reformuje armię i zwiększa zdolności wojskowe wzdłuż granicy z NATO – wywiad Litwy

Litewski wywiad wojskowy uważa, że ​​Federacja Rosyjska będzie dysponowała wystarczającymi zasobami, aby prowadzić wojnę z Ukrainą z obecną intensywnością przez co najmniej dwa lata.

Publikacja: 07.03.2024 09:51

Agencje podkreśliły, że w ciągu ostatniego roku Rosja zreformowała i wzmocniła swoją armię.

Agencje podkreśliły, że w ciągu ostatniego roku Rosja zreformowała i wzmocniła swoją armię.

Foto: STRINGER / AFP

qm

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 743

Wysokie ceny ropy, uchylanie się od sankcji i inwestycje państwowe zapewniają Rosji wystarczające zasoby, aby walczyć na Ukrainie z obecną intensywnością przez co najmniej dwa lata – podały litewskie agencje wywiadowcze w opublikowanym w czwartek dorocznym raporcie o zagrożeniach, stojących przed Wilnem.

Agencje podkreśliły, że od 2023 roku Rosja zreformowała i wzmocniła swoją armię, po tym, jak jej zasoby zostały uszczuplone z powodu inwazji na Ukrainę. Moskwa jest też „na dobrej drodze” do rozszerzenia swoich zdolności wojskowych wzdłuż granicy z NATO, w tym w pobliżu Finlandii, która przystąpiła do sojuszu w zeszłym roku. „Moskwa jest w stanie dokonać oceny wyciągniętych wniosków i poprawić swoją skuteczność bojową” – dodały służby.

Wywiad Litwy ostrzega przed chińskimi szpiegami

Wspólny raport jest dziełem dwóch agencji: kontrwywiadowczego Departamentu Bezpieczeństwa Państwa (VSD) oraz wojskowego Drugiego Departamentu Służb Operacyjnych przy Ministerstwie Obrony (AOTD).

Agencje napisały również, że rosyjski wywiad podejmuje wysiłki mające na celu uniknięcie sankcji nałożonych na przemysł obronny po agresji na Ukrainę. Choć broń i amunicję otwarcie dostarczają Rosji jedynie Iran i Korea Północna, to bez rozgłosu największym dostawcą mikroczipów do Rosji stały się Chiny, a juan został główną walutą w międzynarodowych transakcjach Kremla. Podkreślono również, że Rosja systematycznie rozbudowuje swoją infrastrukturę wojskową na Białorusi.

Kontynuując wątek Pekinu agencje stwierdziły, że chiński wywiad w 2023 roku zaktywizował się na Litwie, po decyzji zezwalającej Tajwanowi na otwarcie placówki dyplomatycznej, pełniącej rolę faktycznej ambasady Tajpej.

Czytaj więcej

Amerykanie szukają szpiegów w autach z Chin

W raporcie wskazano również, że cyberprzestępcy „powiązani z Chinami” regularnie sondują litewskie instytucje rządowe pod kątem luk w zabezpieczeniach „w celu penetracji ich sieci i pozyskiwania danych”.

Konflikty zbrojne
Krym stracony? Trump: To już nawet nie jest przedmiotem dyskusji
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem
Konflikty zbrojne
Pakt Rosja-USA? Putin i Trump mogą niebawem zdecydować o przyszłości Ukrainy
Konflikty zbrojne
Ukraiński ekspert: Władimir Putin ograł Donalda Trumpa
Konflikty zbrojne
Strefa Gazy: Izrael zbombardował szkołę i szpital. Co najmniej 20 ofiar
Konflikty zbrojne
Jak wygląda „ostateczna oferta” Donalda Trumpa dla Ukrainy i Rosji? Szczegóły propozycji USA