Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku rozpoczęła się pełnowymiarowa inwazja Rosji na Ukrainę. UE wzywa Rosję do przekazania Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej Ukrainie.
Na tym kończymy dzisiejszą relację
Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy zamieszczać od wczesnego rana w piątek.
Ukraina niszczy rosyjskie samoloty 20 razy szybciej niż Rosja jest w stanie je odbudowywać
Siły obronne Ukrainy zestrzeliwują rosyjskie samoloty bojowe 20 razy szybciej, niż Rosja jest w stanie je zastąpić – stwierdził starszy doradca wojskowy delegacji Wielkiej Brytanii do OBWE Nicholas Okott podczas spotkania Forum Współpracy w zakresie Bezpieczeństwa OBWE w Wiedniu. „Ta wojna jest tragedią dla narodu ukraińskiego, ale nadal inspiruje nas wszystkich i przypomina o odporności i odwadze w walce o nasz kraj oraz o wartościach demokracji i wolności. Podczas gdy sytuacja na miejscu pozostaje w dużej mierze statyczna, Ukraina w dalszym ciągu zadaje znaczne straty rosyjskim siłom inwazyjnym, zestrzeliwując trzy kolejne myśliwce bombardujące Su-34 w rejonie Awdijówki i Mariupola” – podkreślił Okott.
Rosjanie zaatakowali rakietami Kupiańsk
Rosyjskie wojska okupacyjne ostrzelały Kupiańsk. Według wstępnych danych są ofiary wśród ludności cywilnej – poinformował szef charkowskiej administracji Oleg Synegubow. „Zginęły dwie osoby cywilne – mężczyzna i kobieta, trwa ustalanie danych. Zniszczeniu uległy budynki mieszkalne, spłonął samochód. Trwa usuwanie gruzu” – napisał Sinegubow na Telegramie.
Rosjanie ostrzelali Chersoń, dwie osoby zostały ranne
Rosyjskie wojska z tymczasowo okupowanego lewego brzegu ostrzelały Chersoń, dwie osoby zostały ranne – poinformował szef administracji wojskowej miasta Roman Mroczko. „Dziś, podczas ostrzału Chersoniu przez rosyjskie siły okupacyjne, dwie osoby zostały ranne – mężczyzna urodzony w 1978 r. i kobieta urodzona w 1977 r. Obie ofiary odniosły obrażenia od wybuchów min i ran postrzałowych. Rannym udzielono niezbędnej pomocy medycznej” – napisał Mroczko na Telegramie.
Litwa przekazała Ukrainie pociski 155 mm
Litwa przekazała Ukrainie kolejną partię pomocy wojskowej, w skład której wchodziły pociski artyleryjskie kalibru 155 mm – poinformowało Ministerstwo Obrony Litwy. „Wysyłamy to, czego obecnie na Ukrainie najbardziej brakuje. Słuchamy ich próśb i nadal wspieramy” – powiedział minister obrony Arvydas Anusauskas. Oprócz stałego transferu sprzętu i sprzętu wojskowego Litwa aktywnie szkoli także ukraińską armię, zapewnia leczenie i rehabilitację Ukraińcom, przygotowuje konsultacje eksperckie oraz przeznacza środki na międzynarodowe fundusze na wsparcie Ukrainy.
Władimir Putin będzie „wspierał” separatystów w Mołdawii. Już w drugim regionie
Po spotkaniu z promoskiewską przywódczynią Gagauzji – autonomicznego regionu Mołdawii – prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział, że będzie wspierał jego mieszkańców. Budzi to obawy przed dalszą destabilizacją Europy Wschodniej przez Rosję.
Czytaj więcej
Po spotkaniu z promoskiewską przywódczynią Gagauzji – autonomicznego regionu Mołdawii – prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział, że będzie wspierał jego mieszkańców. Budzi to obawy przed dalszą destabilizacją Europy Wschodniej przez Rosję.
10 tys. nowoczesnych dronów od Wielkiej Brytanii
Wielka Brytania przekaże Ukrainie 325 mln funtów na zakup 10 tys. najnowocześniejszych dronów. Poinformował o tym brytyjski minister obrony Grant Shepps podczas spotkania z prezydentem Zełenskim w Kijowie. Kwota ta jest o 125 mln większa niż zapowiedź premiera Rishi Sunaka podczas spotkania z Zełenskim. Wówczas rząd brytyjski obiecał przeznaczyć na drony 200 mln funtów.
Kraje UE przeszkolą dziesiątki tysięcy ukraińskich żołnierzy. Co więcej planują?
Do końca lata 60 tys. ukraińskich żołnierzy przejdzie szkolenie na terytorium państw członkowskich UE w ramach Misji Wsparcia Wojskowego UE na Ukrainie (EUMAM).
Czytaj więcej
Do końca lata 60 tys. ukraińskich żołnierzy przejdzie szkolenie na terytorium państw członkowskich UE w ramach Misji Wsparcia Wojskowego UE na Ukrainie (EUMAM).
Walery Załużny ambasadorem w Wielkiej Brytanii
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, mówiąc o zatwierdzeniu kandydatury byłego naczelnego dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy Walerego Załużnego na stanowisko ambasadora w Wielkiej Brytanii, stwierdził, że sojusz obu państw powinien jedynie się wzmacniać. „Dzisiaj zatwierdziłem kandydaturę ambasadora naszego kraju w Wielkiej Brytanii. Generał Walery Załużny zaproponował taki kierunek dla siebie – dyplomatyczny. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy przesłało stosowną prośbę” – oznajmił prezydent.
Elon Musk pod lupą kongresmenów. Czy z jego technologii korzystają Rosjanie?
Demokraci w Izbie Reprezentantów prowadzą dochodzenie w sprawie firmy SpaceX założonej przez Elona Muska. Chcą zbadać, czy firma robi wystarczająco dużo, aby uniemożliwić Rosji korzystanie z usługi internetu satelitarnego Starlink podczas wojny Moskwy z Ukrainą.
Czytaj więcej
Demokraci w Izbie Reprezentantów prowadzą dochodzenie w sprawie firmy SpaceX Elona Muska. Chcą zbadać, czy robi ona wystarczająco dużo, aby uniemożliwić Rosji korzystanie z usługi internetu satelitarnego Starlink podczas wojny Moskwy z Ukrainą.
Prezydent Zełenski zwolnił żołnierzy poborowych do rezerwy
Prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał dekret o zwolnieniu żołnierzy poborowych do rezerwy. Prezydent podjął decyzję o zwolnieniu z Sił Zbrojnych Ukrainy, Państwowej Specjalnej Służby Transportowej i innych formacji wojskowych utworzonych zgodnie z prawem Ukrainy, personelu wojskowego, którego staż służby upłynął w czasie stanu wojennego, a którego służba wojskowa została przedłużona poza ustalone terminy.
Dmytro Kuleba wezwał do zwiększenia i przyspieszenia wsparcia dla Ukrainy
Minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba na wideokonferencji ministrów spraw zagranicznych i obrony krajów sojuszniczych wezwał do pilnego zwiększenia i przyspieszenia wsparcia dla Ukrainy – podały służby prasowe MSZ. „W czwartek 7 marca szef MSZ Dmytro Kuleba wziął udział w zainicjowanej przez Francję wideokonferencji ministrów spraw zagranicznych i obrony krajów sojuszniczych na temat wsparcia dla Ukrainy. Minister wezwał uczestnikom spotkania do podejmowania decyzji, kierując się dwiema zasadami: szybciej i więcej” – podało Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Norwegia dołączyła do koalicji obrony powietrznej Ukrainy
Norwegia przystąpiła do koalicji na rzecz wsparcia Ukrainy w zakresie obrony powietrznej – podały służby prasowe norweskiego rządu. „To całkiem naturalne, że Norwegia jest częścią koalicji obrony powietrznej. Norweski NASAMS każdego dnia przyczynia się do ratowania życia Ukraińców i ochrony infrastruktury krytycznej” – powiedział norweski minister obrony Bjorn Arild Gram. W komunikacie prasowym zauważono, że norweski rząd dołączył już do trzech koalicji zapewniających Ukrainie wsparcie militarne. To koalicja morska pod przewodnictwem Norwegii wraz z Wielką Brytanią, koalicja F-16, w ramach której rząd norweski dostarczy Ukrainie myśliwce F-16 i przeszkoli Ukraińskie Siły Zbrojne w zakresie ich obsługi, a także samolot powietrzny koalicji obronnej kierowanej przez Niemcy i Francję.
Miedwiediew: W Odessie nie było żadnego ataku na kawalkadę
Dmitrij Miedwiediew utrzymuje, że podczas ataku na Odessę celem wojsk rosyjskich nie była kolumna pojazdów, w której znajdował się prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Czytaj więcej
Gdyby wojsko rosyjskie otrzymało rozkaz trafienia pociskiem rakietowym kolumny prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, wykonałoby zadanie - oświadczył były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew, odnosząc się do uderzenia rakiety, która eksplodowała podczas wizyty Zełenskiego i premiera Grecji w Odessie.
Informacje o zniszczeniu systemu HIMARS są fałszywe
Informacje rozpowszechniane przez kremlowskich propagandystów o rzekomym zniszczeniu systemu HIMARS i uszkodzeniach czołgów Abrams na granicy obwodu chersońskiego są fałszywe – ogłosiło Centrum Komunikacji Strategicznej i Bezpieczeństwa Informacji. Jak zauważyło Centrum, Rosjanie jak zwykle nie przedstawiają realnych dowodów na uszkodzenia wyposażenia sił obronnych. Wcześniej rozpowszechniali już te same fałszywe informacje o „zniszczeniu” czołgów Leopard, samochodu pancernego Kozak i czterech łodzi z załogami.
Ministrowie spraw zagranicznych o rakietach dalekiego zasięgu
Ministrowie spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii i Niemiec omówili kwestię zaopatrzenia Ukrainy w rakiety dalekiego zasięgu. Poinformował o tym szef brytyjskiego MSZ David Cameron na wspólnej konferencji prasowej ze swoją niemiecką odpowiedniczką Annaleną Berbock. „Musimy zadać sobie pytanie, co można zrobić w sprawie rakiet dalekiego zasięgu… To suwerenna decyzja każdego kraju. Przekazane przez nas rakiety pomogą Ukraińcom odeprzeć agresję” – powiedział Cameron.
Gripeny zwiększą nasze bezpieczeństwo. Szwecja została 32. członkiem NATO
Szwecja formalnie przystąpiła dziś do NATO. Premier tego kraju Ulf Kristersson przyleciał do Waszyngtonu, aby przekazać ostateczną dokumentację. Decyzja o przyjęciu nowego członka została oficjalnie podjęta tego samego dnia.
Czytaj więcej
Szwecja formalnie przystąpiła w czwartek, 7 marca, do NATO. Premier tego kraju Ulf Kristersson przyleciał do Waszyngtonu, aby przekazać ostateczną dokumentację. Decyzja o przyjęciu nowego członka została oficjalnie podjęta tego samego dnia.
Zastępca szefa kancelarii Zełenskiego: Nie można wykluczyć, że celem ataku Rosjan na Odessę byli Wołodymyr Zełenski i premier Grecji, Kyriakos Mitsotakis
Ihor Żokwa cytowany przez agencję Reutera stwierdził, że w czasie środowego ataku Rosji na port w Odessie rakiety spadły „mniej niż 500 metrów” od delegacji w skład których wchodzili prezydent Ukrainy i premier Grecji. Jak dodał „nie można wykluczyć”, że celem była delegacja z Zełenskim lub zagraniczny gość prezydenta.
Dmitrij Pieskow: Emmanuel Macron zwiększa poziom zaangażowania jego kraju w wojnę na Ukrainie
Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, w rozmowie z kremlowskim propagandystą Pawłem Zarubinem mówił, że Macron jest „przekonany do swojej linii w kwestii zadania strategicznej porażki” Rosji. - Zwiększa poziom bezpośredniego zaangażowania Francji w tę wojnę. Z naszego punktu widzenia w żaden sposób nie odpowiada to interesom Francuzów — ocenił Pieskow.
Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na Sumy
W ataku uszkodzone zostały obiekty infrastruktury cywilnej — informuje sumska obwodowa administracja wojskowa.
Dmitrij Miedwiediew o ataku na Odessę: Nie było ataku na kolumnę (z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i premierem Grecji)
Były prezydent Rosji stwierdził, że gdyby rosyjskiej armii postawiono cel trafienia w kolumnę wówczas „byłaby ona trafiona”. „Faktem jest, że nieważne jest to, kto zajmuje stanowisko przywódcy neonazistowskiego reżimu” - napisał też Miedwiediew.
Sąd w obwodzie moskiewskim skazał dziennikarza Romana Iwanowa za „rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji o działaniach rosyjskiej armii” (WIDEO)
50-latek spędzi 7 lat w kolonii karnej. Roman Iwanow jest dziennikarzem kanału RusNews na Telegramie. W lokalnej społeczności jest znany jako autor kanału na YouTubie „Uczciwy Korolow”, w którym zajmował się m.in. demaskowaniem korupcji lokalnych władz. Powodem oskarżeń wobec Iwanowa były m.in. komentarze opublikowane przez niego na Telegramie nt. rosyjskich zbrodni w Buczy. Podczas procesu dziennikarz nie przyznał się do winy. - Moim zadaniem jest dostarczenie czytelnikom informacji – mówił. Rosja wprowadziła przepisy o karach za „dyskredytację” armii oraz tzw. fake newsy o jej działaniach w marcu 2022 roku. Odtąd są one wykorzystywane wobec krytyków rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
W Sumach rozległa się eksplozja
O eksplozji w stolicy obwodu sumskiego informuje Suspilne.
Rosyjska obrona przeciwlotnicza strąciła dron nad obwodem biełgorodzkim
O strąceniu ukraińskiego drona, ok. godziny 13 czasu polskiego, informuje Ministerstwo Obrony Rosji.
Ćwiczenia Steadfast Defender 2024. Patruszew oskarża NATO
Podczas ćwiczeń NATO Steadfast Defender 2024 opracowywany jest scenariusz konfrontacji zbrojnej z Rosją - powiedział bliski współpracownik prezydenta Rosji Władimira Putina, Nikołaj Patruszew, nie przedstawiając dowodów.
Czytaj więcej
Podczas najnowszych ćwiczeń wojsk NATO, Steadfast Defender 2024, wypracowywany jest scenariusz konfrontacji zbrojnej z Rosją, to destabilizuje sytuację na świecie - uważa sekretarz Rady Bezpieczeństwa Rosji Nikołaj Patruszew, bliski współpracownik Władimira Putina.
Rosyjskie wojsko w środę 6 marca zaatakowało port w Odessie w Ukrainie (WIDEO)
Atak rakietowy przeprowadzono podczas wizyty w mieście premiera Grecji Kyriakosa Mitsotakisa, przed rozpoczęciem rozmów z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Jeden z pocisków wybuchł 150 metrów od greckiej delegacji. Nikt z zagranicznych gości nie ucierpiał. W wyniku ostrzału miasta zginęło pięć osób. „Co innego usłyszeć, (…) a co innego doświadczyć wojny na własnej skórze” – powiedział szef greckiego rządu po zdarzeniu. Była to pierwsza wizyta Mitsotakisa w Ukrainie od czasu rozpoczęcia pełnoskalowej rosyjskiej inwazji na ten kraj. Na miejsce spotkania wybrano Odessę, która była w przeszłości dużym skupiskiem greckiej społeczności. Rosjanie musieli być świadomi obecności premiera Grecji w Odessie, kiedy zdecydowali się na atak rakietowy na ten czarnomorski port – komentują greckie media.
Organizacja polonijna Polish American Strategic Initiative (PASI) pisze list do Andrzeja Dudy i Donalda Tuska ws. wojny Rosji z Ukrainą
List stwierdza m.in.: „mamy nadzieję, że Polska poprowadzi świat w kierunku deeskalacji tego konfliktu i jego rozwiązania na drodze negocjacji. (...) Wszelkie różnice interesów muszą być negocjowane i rozwiązywane pokojowo. (...) Przekonanie Rosji o tym, że stoi ona w obliczu egzystencjalnego zagrożenia oraz fakt, że wyraźnie sygnalizuje ona swą determinację, aby wykorzystać w konflikcie wszystkie swoje militarne możliwości, muszą być poważnie brane pod uwagę. (...) Amerykanie polskiego pochodzenia (...) stanowczo sprzeciwiają się głębszemu angażowaniu Polski w wojnę, której nie da się wygrać i która może ostatecznie doprowadzić do zniszczenia Polski” - pisze w felietonie Irena Lasota.
Czytaj więcej
Dostałam list, dobrze napisany po angielsku, z prośbą o mój podpis. Problem w tym, że brzydko pachnie.
Rosjanie zrzucili bombę na Toreśk
W wyniku zrzuceniu bomby FAB-500 na Toreśk w obwodzie donieckim ranne zostały trzy osoby.
Tusk o spotkaniu Orbana z Trumpem: Nie oddawałbym w ich ręce losu Ukrainy
- Bardzo bym chciał, aby takie spotkania to nie były momenty, które będą rozstrzygać o przyszłości Ukrainy, bo wiadomo jaki jest ich stosunek do wojny rosyjsko-ukraińskiej. Żadne rozmowy bez udziału Ukrainy, nie mogą mieć charakteru rozstrzygającego. To Ukraina ze wsparciem całego Zachodu jest uprawniona, aby formułować warunki pokoju — mówił Donald Tusk w Bukareszcie o spotkaniu Viktora Orbana i Donalda Trumpa do jakiego ma dojść na Florydzie.
Czytaj więcej
- Idzie w dobrym kierunku - mówił w Bukareszcie, w czasie Kongresu Europejskiej Partii Ludowej, premier Donald Tusk, w kontekście rozmów o zmianach w unijnym Zielonym Ładzie.
Niemieckie MSZ ostrzega przed podróżami do Rosji
Niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaostrzyło zalecenia dla podróżujących do Rosji i teraz „stanowczo” odradza podróżowanie do tego kraju. Zmiana jest „podyktowana dalszym pogarszaniem się sytuacji w tym kraju i coraz częstszymi przypadkowymi aresztowaniami”. Również obywatele Niemiec i osoby z podwójnym obywatelstwem niemiecko-rosyjskim mogą zostać w każdej chwili aresztowane – przestrzega resort. „W związku z niedozwolonymi wiecami i demonstracjami w całym kraju może dojść do masowych i po części brutalnych działań sił bezpieczeństwa” – podaje niemiecki MSZ, cytowany przez Deutsche Welle.
FSB twierdzi, że udaremniło atak terrorystyczny na synagogę w Moskwie
Atak mieli planować członkowie afgańskiej gałęzi tzw. ISIS (Państwo Islamskie), którzy chcieli otworzyć ogień do wiernych w jednej z synagog w Moskwie. „W czasie próby aresztowania terroryści stawili zbrojny opór oficerom rosyjskiej FSB i, w efekcie, zostali zneutralizowani” - podaje FSB.
Władze Kijowa otwierają stację metra "Dniepr"
Stacja, która zostanie otwarta 8 marca, nie funkcjonowała od pierwszego dnia pełnowymiarowej wojny Rosji z Ukrainą.
Po spotkaniu szefa MSZ Słowacji z Siergiejem Ławrowem w Turcji, Czesi rezygnują z międzyrządowych konsultacji ze Słowakami
- Nie da się ukryć, że są różnice w opiniach na kilka bardzo ważnych kwestii (między Czechami a Słowacją - red.). uważamy spotkanie szefa MSZ Słowacji i rosyjskiego ministra spraw zagranicznych za problematyczne — oświadczył premier Czech, Petr Fiala. - Rząd nie uważa zatem, by właściwe było prowadzenie międzyrządowych konsultacji z rządem Republiki Słowackiej w obecnym momencie — dodał.
Czytaj więcej
Czesi ogłosili, że zawieszają międzyrządowe konsultacje ze Słowacją, w związku z rosnącymi w Pradze obawami co do kursu, jaki obiera Bratysława pod rządami Roberta Fico.
Atak drona na wieś w obwodzie biełgorodzkim
Wiaczesław Gładkow pisze, że w ataku na wieś Naumowka ranna została jedna osoba.
Putin o zmodernizowanym bombowcu strategicznym Tu-160: Takiej maszyny nie ma nikt w świecie
Prezydent Rosji, Władimir Putin, w czasie spotkania z absolwentami Wyższą Szkołę Pilotów Wojskowych w Krasnodarze mówił, że decyzja o modernizacji rosyjskiego bombowca strategicznego Tu-160 była "słuszna". - Nie ma takiej maszyny w świecie. Naddźwiękowy samolot strategiczny osiągający taką prędkość, zdolny przenosić broń atomową. W ten sposób wsparliśmy triadę nuklearną - powiedział Putin.
Rankiem Rosjanie wystrzelili pocisk Ch-31P w stronę Odessy
Pocisk „stracił zdolności bojowe” w czasie zbliżania się do wybrzeża — podaje ukraińska armia, co należy rozumieć jako strącenie go.
„Czas przywyknąć”. Gen. Skrzypczak o podejrzanych balonach nad Polską
Rosjanie dobrze zauważyli, że pojawianie się takich balonów nad Polską wywołuje u nas zamęt - zwraca uwagę były dowódca Wojsk Lądowych.
Czytaj więcej
Czas najwyższy, żeby do tego przywyknąć - stwierdził gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych, komentując powtarzające się przypadki spadania na terytorium Polski balonów meteorologicznych z napisami cyrylicą.
Komendant rosyjskiej Wojskowej Akademii Sztabu Generalnego pisze, że rosyjska armia może zostać wciągnięta w "nowe konflikty"
„Głównym źródłem gróźb wojskowych wobec naszego państwa jest antyrosyjska polityka Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników, którzy prowadzą nowy typ wojny hybrydowej, aby osłabić Rosję na każdy możliwy sposób, ograniczyć jej suwerenność i zniszczyć integralność terytorialną” - napisał gen. Władimir Zarudnicki.
Czytaj więcej
Gen. Władimir Zarudnicki, komendant rosyjskiej Wojskowej Akademii Sztabu Generalnego, na łamach wydawanej przez resort obrony Rosji "Myśli wojskowej" ostrzega przed eskalacją do jakiej może dojść w czasie wojny na Ukrainie.
Płonie Kazańska Wyższa Szkoła Dowódcza Wojsk Pancernych
W Kazaniu płoną koszary Wyższej Szkoły Dowódczej Wojsk Pancernych, zlokalizowane przy głównej ulicy miasta – trakcie orenburskim. Taką informację przekazał na Telegramie zwykle dobrze poinformowany kanał Baza, udostępniając też nagranie. Nie wiadomo, co było przyczyną pożaru.
Chiny chcą współpracy z Rosją
- Chiny chcą działać z Rosją w celu sprzyjania nowym czynnikom współpracy i umacniania przyjaźni - powiedział minister spraw zagranicznych Chin Wang Yi na konferencji prasowej na marginesie dorocznego posiedzenia parlamentu w Pekinie. W lutym 2022 r., na kilka dni przed początkiem rosyjskiej inwazji na Ukrainęm, Chiny i Rosja zadeklarowały partnerstwo "bez granic".
Śmierć kobiety w obwodzie charkowksim
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy podało, że ok. godz. 10:00 wojska rosyjskie ostrzelały Wołczańsk. "Pod gruzami domu zginęła 40-letnia kobieta, kolejna kobieta została ranna" - czytamy.
Finlandia ma miejsca w schronach dla 4,8 z 5,5 mln mieszkańców
Finlandia nie zaprzestała budować schronów po II wojnie światowej i obecnie ma ich ok. 50 tysięcy, przeznaczonych, by dać schronienie 4,8 z 5,5 mln mieszkańców Finlandii — oświadczyła ambasador Ukrainy w Finlandii, Ołha Dibrova, w rozmowie z agencją Ukrinform.
Gazprom pozwał Orlen
Rosyjski koncern domaga się 935 mln dolarów.
Czytaj więcej
Rosyjski sąd uwzględnił powództwo Gazpromu przeciwko Orlenowi. Rosyjska spółka zamierza odzyskać 710 mln dolarów i 886 mln zł (224,5 mln dolarów).
Łysohor o mobilizacji w okupowanej części obwodu ługańskiego
"Oczekuje się, że na terytoriach okupowanych mobilizacja nasili się natychmiast po wyborach (na prezydenta Rosji - red.). Jednak w niektórych miejscach przymus wstępowania do armii rosyjskiej nie ustał" - napisał w serwisie Telegram szef administracji wojskowej obwodu ługańskiego Artem Łysohor. Dodał, według zainstalowanych przez Rosję władz liczba zmobilizowanych rośnie szczególnie w rejonie trojickim.
Władimir Putin z wizytą w Krasnodarze
Putin odwiedzi tam Wyższą Szkołę Pilotów Wojskowych im. Bohatera ZSRR A. K. Serowa. Szkoła powstała w 1938 roku, w 1960 roku przeniesiono ją do Krasnodaru.
Finlandia przygotowuje wsparcie dla Ukrainy
Ambasador Ukrainy w Finlandii Olha Dibrowa przekazała w rozmowie z agencją Ukrinform, że Finlandia od marca przygotowuje 23. pakiet pomocy obronnej dla Ukrainy. Podkreśliła, iż w maju 2023 r. fiński rząd opracował program na lata 2023-2027, w którym określono, że głównym odbiorcą pomocy Finlandii jest Ukraina. - Ściśle współpracujemy ze stroną fińską w sprawie wizji dalszych kroków - zaznaczyła.
Ostrzał Chersonia
Administracja miejska Chersonia podała, że w wyniku rosyjskiego ostrzału ranny został 46-letni mężczyzna.
Litewskie agencje wywiadu przygotowały raport o zagrożeniach dla Wilna
Jako główne zagrożenie wskazana została Rosja, ale dużą część dokumentu dwie litewskie agencje wywiadowcze poświęciły również Chinom.
Czytaj więcej
Litewski wywiad wojskowy uważa, że Federacja Rosyjska będzie dysponowała wystarczającymi zasobami, aby prowadzić wojnę z Ukrainą z obecną intensywnością przez co najmniej dwa lata.
2300 ciężarówek stoi na granicy Polski z Ukrainą
Polscy rolnicy w dalszym ciągu blokują ruch ciężarówek na punktach kontroli granicznej, dlatego w kolejkach stoi 2300 ciężarówek - przekazał w codziennym raporcie Andrij Demczenko, rzecznik Państwowej Służby Granicznej Ukrainy. Największe kolejki są na przejściach Korczowa-Krakowiec i Dorohusk-Jagodzin.
Ostrzał na północy Ukrainy
W ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie ostrzelały 20 przygranicznych wsi w obwodzie sumskim i 7 - w czernihowskim, podała strona ukraińska. Ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Północ" poinformowało, że brak doniesień o zabitych lub rannych.
Pletenczuk: Przestrzeń nad Morzem Czarnym zdominowana przez lotnictwo rosyjskie
Flota Czarnomorska Federacji Rosyjskiej to obecnie ponad 30 okrętów, w tym ok. 10 jednostek uzbrojonych w pociski manewrujące oraz trzy okręty podwodne - poinformował Dmytro Pletenczuk, rzecznik Marynarki Wojennej Ukrainy. Dodał, że nad Morzem Czarnym aktywne jest rosyjskie lotnictwo. - Można stwierdzić, że przestrzeń powietrzna nad Morzem Czarnym jest nadal zdominowana przez lotnictwo rosyjskie - podkreślił.
Humeniuk o potrzebach Odessy
- W obecnej sytuacji zapewnienie bezpieczeństwa żeglugi z Odessy, ważnej dla ukraińskiej gospodarki, jest bardzo trudne. W regionie potrzebne jest wzmocnienie obrony powietrznej. Myślę, że nasi partnerzy nas słyszą - powiedziała rzeczniczka ukraińskiego Dowództwa Operacyjnego "Południe" Natalia Humeniuk.
Cztery osoby ranne w obwodzie chersońskim
Szef administracji wojskowej obwodu chersońskiego Ołeksandr Prokudin podał w mediach społecznościowych, że w ciągu ostatniej doby w regionie cztery osoby zostały ranne w wyniku działań wojsk rosyjskich. Według niego, w wyniku ostrzału uszkodzonych zostało 16 domów, budynek szkoły oraz infrastruktura portowa w Chersoniu.
W ciągu doby Rosjanie ostrzelali 22 miejscowości w obwodzie charkowskim
Informacje takie przekazuje gubernator obwodu charkowskiego, Ołeh Synehubow.
W obwodzie donieckim w ciągu ostatniej doby w wyniku rosyjskiego ostrzału zginął jeden cywil
Trzech innych cywilów zostało rannych — informuje gubernator obwodu donieckiego, Wadym Fiłaszkin.
Niemal 3/4 Polaków chce zamknięcia granicy dla żywności z Rosji i Białorusi
Uchwałę ws. unijnego embarga na import żywności z tych krajów ma przyjąć polski Sejm.
Czytaj więcej
"Czy Polska powinna zamknąć swoje granice dla rosyjskiej i białoruskiej żywności?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
Na Morzu Czarnym nie ma obecnie żadnego rosyjskiego okrętu
Informacje takie podaje Dowództwo Marynarki Wojennej Sił Zbrojnych Ukrainy.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić ok. 421 430 żołnierzy, 6 695 czołgów, 12 779 pojazdów opacnerzonych, 10 350 zestawów artyleryjskich, 1 009 wyrzutni rakiet, 701 zestawów przeciwlotniczych, 347 samolotów, 325 śmigłowców, 7 963 bezzałogowe statki powietrzne, 1 919 pocisków manewrujących, 26 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 13 532 pojazdy (w tym cysterny), 1 647 jednostek sprzętu specjalnego.
92 starcia na froncie w ciągu doby
Informacje takie podaje ukraiński Sztab Generalny. Rosjanie mieli przeprowadzić sześć ataków rakietowych i 90 ataków powietrznych oraz 115 ostrzałów artyleryjskich pozycji ukraińskiej armii i terenów zamieszkanych.
Według zamysłu Kremla frekwencja w wyborach prezydenckich powinna wynosić 70–80 proc.
Putin powinien otrzymać ok. 80 proc. głosów. Oznaczałoby to, że Rosjanie interesują się jego polityką i w pełni ją popierają – przede wszystkim putinowską wojnę z Ukrainą.
Czytaj więcej
Za półtora tygodnia mają się odbyć wybory prezydenckie, które nikogo w kraju nie interesują. Kreml zaczyna się denerwować.
Ołena Zełenska nie chciała się pokazywać w towarzystwie Julii Nawalnej
Czwartkowemu przemówieniu prezydenta USA Joe Bidena w Kongresie będą się przyglądać miliony ludzi na całym świecie. Zaproszenie do udziału otrzymała też pierwsza dama Ukrainy, ale w Kongresie w czwartek się nie pojawi. Z doniesień „The Washington Post” wynika, że Zełenska w Kongresie miała siedzieć obok Jill Biden oraz Julii Nawalnej. Amerykański dziennik twierdzi, że obecność dwóch kobiet symbolizujących walkę z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem miała być „potężnym tłem” przemówienia Bidena. Potencjalna obecność Rosjanki, jak twierdzi WP, wywołała u Ukraińców „dyskomfort”. Nad Dnieprem potwierdzają, że Ołena Zełenska nie skorzysta z zaproszenia.
Czytaj więcej
Wojna tak mocno podzieliła Ukraińców i Rosjan, że w Kijowie nie potrafią się porozumieć nawet z prześladowanymi przez Kreml przeciwnikami Putina.
W zaatakowanym przez Rosjan porcie w Odessie w momencie ataku znajdowali się prezydent Wołodymyr Zełenski i premier Grecji
- Usłyszeliśmy syreny i eksplozje, które rozległy się blisko nas — powiedział Kyriakos Mitsotakis. - Nie mieliśmy czasu zejść do schronu. To było bardzo intensywne doświadczenie — dodał.
Czytaj więcej
Do rosyjskiego ataku na Odessę doszło w czasie, gdy w mieście przebywali prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski i premier Grecji, Kyriakos Mitsotakis.
W nocy nad Ukrainą strącono pięć dronów, jeden przechwycono
Informacje takie przekazuje Ministerstwo Obrony Rosji. Drony strącano nad obwodami briańskim (trzy) i tulskim (dwa). Jeden dron został przechwycony nad obwodem kurskim — określenie „przechwycenie” oznacza prawdopodobnie sprowadzenie drona na ziemię za pomocą sprzętu do walki radioelektronicznej.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy publikuje nagranie podsumowujące 742. dzień wojny na Ukrainie
Nagranie opublikowano na profilu Sztabu na Facebooku.
Na jednym z brytyjskich poligonów ukraińscy żołnierze szkolili się w walce w terenie zabudowanym
Informację o ćwiczeniach podał ukraiński Sztab Generalny.
Nad obwodem briańskim strącono dwa ukraińskie drony
O strąceniu dronów informuje gubernator obwodu briańskiego, Aleksandr Bohomaz.
Mikołajów: 8 lat więzienia dla 30-latka, który pomagał w przeprowadzaniu rosyjskich ataków rakietowych
Prokuratura obwodu mikołajowskiego informuje, że 30-letni mieszkaniec Mikołajowa przekazywał Rosjanom dokładne pozycje jednostek ukraińskich sił zbrojnych, sprzętu wojskowego, a także informacje o trasach, którymi poruszały się wojska. Informacje te były wykorzystywane przez Rosjan przy przeprowadzaniu ataków rakietowych.
Ćwiczenia ogniowe rosyjskiej Floty Pacyfiku na Morzu Japońskim
Załogi korwet Gromkij i Sowierszennyj przeprowadziły strzelania na Morzu Japońskim — informuje biuro prasowe Floty Pacyfiku. Załogi strzelały do celów pozorujących okręty wroga oraz do obiektów imitujących miny morskie.
Nad obwodem tulskim strącone zostały dwa ukraińskie drony
O zniszczeniu dronów informują rosyjskie władze. Drony zostały strącone przez zestawy obrony przeciwlotniczej.
W obwodach kurskim, biełgorodzkim i woroneskim ogłoszono w nocy alarm powietrzny
Gubernator obwodu woroneskiego, Aleksandr Gusiew, pisał o zagrożeniu atakiem dronów. Z kolei Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych informowało o zagrożeniu rakietowym w obwodzie biełgorodzkim. Wcześniej alarm rakietowy ogłoszono w obwodzie kurskim.
Tak wyglądała sytuacja na froncie w 742. dniu wojny
Tak wyglądała sytuacja na froncie w 742. dniu wojny
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W czerwcu Ukrainę odwiedzić ma prezydent Argentyny, Javier Milei. Będzie to pierwszy przywódca z Ameryki Łacińskiej, który przyjedzie do Kijowa po wybuchu pełnowymiarowej wojny.