Szwecja została 32. członkiem NATO. Gripeny zwiększą nasze bezpieczeństwo

Szwecja formalnie przystąpiła w czwartek, 7 marca, do NATO. Premier tego kraju Ulf Kristersson przyleciał do Waszyngtonu, aby przekazać ostateczną dokumentację. Decyzja o przyjęciu nowego członka została oficjalnie podjęta tego samego dnia.

Publikacja: 07.03.2024 16:41

W Szwecji już przygotowano do wywieszenia flagi NATO

W Szwecji już przygotowano do wywieszenia flagi NATO

Foto: Anders WIKLUND / TT News Agency / AFP

Biały Dom wydał z tej okazji oświadczenie. „Posiadanie Szwecji jako sojusznika NATO sprawi, że Stany Zjednoczone i nasi sojusznicy będą jeszcze bezpieczniejsi” – stwierdzono w dokumencie.

Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg poinformował, że Szwecja została formalnie zaproszona do przyłączenia się do NATO po tym, jak wszystkie państwa członkowskie zaakceptowały protokół akcesyjny tego kraju. Również szwedzki rząd podjął formalną decyzję o przystąpieniu tego kraju do NATO.

Największe rozszerzenie NATO od dziesięcioleci

Dla NATO przystąpienie Szwecji i Finlandii – która dzieli z Rosją granicę o długości 1340 km – jest najbardziej znaczącym rozszerzeniem sojuszu od dziesięcioleci. Jest to także cios dla prezydenta Rosji Władimira Putina, który stara się zapobiec dalszemu wzmacnianiu sojuszu.

Szwecja będzie korzystać ze wspólnej gwarancji obronnej sojuszu, zgodnie z którą atak na jednego członka będzie traktowany jako atak na wszystkich. – Musimy stawić czoła światu, który nie jest taki, jak czasami byśmy sobie tego życzyli – powiedział Kristersson po tym, jak Węgry ratyfikowały przystąpienie Szwecji do NATO.

Musimy stawić czoła światu, który nie jest taki, jak czasami byśmy sobie tego życzyli

Premier Szwecji Ulf Kristersson

Szwecja wnosi do sił NATO najnowocześniejsze okręty podwodne i pokaźną flotę produkowanych w kraju myśliwców Gripen. W odpowiedzi na decyzję Szwedów Rosja zagroziła podjęciem bliżej nieokreślonych „politycznych i wojskowo-technicznych środków zaradczych”.

Neutralna Szwecja zdecydowała się na sojusz

W ciągu ostatnich dwóch dekad Sztokholm coraz bardziej zbliżał się do NATO, choć Szwecja przez ponad 200 lat unikała sojuszy wojskowych i zajmowała neutralną postawę w czasie wojen.

Po drugiej wojnie światowej zyskała reputację orędownika praw człowieka, a gdy Związek Radziecki upadł w 1991 r., kolejne rządy Szwecji ograniczały wydatki na cele wojskowe. Jeszcze w 2021 roku jej minister obrony odrzucił członkostwo w NATO, lecz kilka miesięcy później rząd socjaldemokratów złożył wniosek o członkostwo wraz z sąsiadującą Finlandią.

Czytaj więcej

Szwecja członkiem NATO? Partia Viktora Orbána stawia warunek

Choć Finlandia przystąpiła do UE w zeszłym roku, Szwecja musiała czekać, aż wyrażą na to zgodę: Turcja i Węgry, które utrzymują serdeczne stosunki z Rosją.

Turcja zatwierdziła wniosek Szwecji w styczniu, a Węgry opóźniły swoją decyzję do czasu, gdy 23 lutego Kristersson złożył wizytę w Budapeszcie. Oba kraje wynegocjowały wówczas umowę na dostawę myśliwców.

Dyplomacja
„Die Zeit” publikuje fragment pamiętników Angeli Merkel. Jest o Trumpie i Putinie
Dyplomacja
Jest rekacja brytyjskiego rządu na zmianę doktryny nuklearnej Rosji
Dyplomacja
W związku z wygraną Trumpa na Ukrainie pojawią się wojska NATO? Mowa m.in. o Polsce
Dyplomacja
Kreml po decyzji Joe Bidena ws. ataków na Rosję: Zmieniliśmy doktrynę nuklearną
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Dyplomacja
G20: szczyt rozpadu świata